Úvodní stránka > Z domova > Kam s nechtěným dítětem? Hoďte ho do popelnice!

Kam s nechtěným dítětem? Hoďte ho do popelnice!

24. července 2011 Napsat komentář Go to comments
BabyBox

obrázek přebrán z webu Flickr, autor František Fuka

Ne nebojte se, nezbláznil jsem se. Alespoň tedy ne já, jak se domnívám. Pouze jsem si přečetl dnešní aktualitu v internetovém deníku lžiDnes iDnes na opakované téma doporučení (v uvedeném článku již nazvaném jako požadavek) OSN na zrušení BabyBoxů v České republice.

Co je BabyBox ví snad každý. Jen ve zkratce si tedy připomeňme, že zařízení slouží k odložení novorozenců. Nemyslím, že je nutné rozvádět důvody toho, proč matky někdy odloží své novorozené dítě. Prostě je to fakt. Stávalo se to, stává se to a asi by bylo hloupé předpokládat, že do budoucna se to stávat nebude.

BabyBox tak dává takové matce možnost uložit nechtěné dítě anonymně do bezpečného prostředí, kde se po takovém úkonu během několika minut o novorozence postarají profesionální pracovníci porodního oddělení nemocnice, kde je BaybBox umístěn.

Ti čtenáři, kteří znají mé názory, velice dobře vědí, že ze srdce nesnáším argumenty typu „Kdyby to mělo zachránit byť jen jeden lidský život…“ Je ale třeba upřesnit, že nejsem proti takové argumentaci apriorně. Ne. Nesnáším jí jen pokud slouží jako podpůrná berlička pro obhajování nesmyslních restrikcí, zákazů a dalšího zasahování státu do práv jednotlivce. Výsledkem je jen utažení šroubů za nadšeného povykování tupého davu.

Pokud ale uvedený argument použiji ve vztahu k BabyBoxu, který funguje z peněz dárců a skutečně ty životy zachraňuje, tak myslím, že opravdu není co řešit. Domnívám se, že OSN, která strká svůj nos do všeho (proč taky ne, dejte mi ty prachy a taky se budu navážet do všeho) by se měla zabývat důležitějšími záležitostmi než tím, že najednou existuje něco, co není organizováno státní mocí, ale lidmi, kteří projevují vlastní aktivitu, vlastní snahu a dokonce na to dokáží sehnat finance od dobrovolných dárců.

V uvedeném článku se vyjadřuje odpůrce BabyBoxů primář neonatologického oddělení plzeňské Mulačovy nemocnice Jiří Liška. Nechce se mi ho citovat, ostatně odkaz je přiložen a číst umíte. Jen podotknu, že v první chvíli jsem se domníval, že pan primář je právníkem a v Plzni nejen pracuje, ale i studoval. Rozhodně mu nemohu upřít, že umí dobře argumentovat.  Ve svůj prospěch. Nazvání domácích porodů porody polokriminálními je zajisté elegantnější, než kdybych o něm řekl, že je omezenec ( s tím rozdílem, že můj výraz je v tomto případě pravděpodobnější). To ovšem nic neřeší na tom, že chce řešit problém nechtěných dětí jen a pouze v takovém případě, že se tyto narodí v porodnici. Pochopitelně je to spojeno s procházkami úředníků za matkou a podobně.

Pan primář zřejmě miluje úřadování a porody v porodnicích. Pan primář se zřejmě domnívá, že porody doma jsou napůl kriminální čin a bez úřednice se nic neobejde. Pan primář zřejmě nechápe, že někdo prostě do porodnice nechce a něco řešit s úředníkem jednoduše neumí.

Je to tak, ale jsou mezi námi rodičky, které mají IQ na úrovni velikosti své obuvi a jednoduše neumí řešit své momentální problémy. Je to tak a nic s tím neuděláme.  Dokonce ani milované úřednice pana primáře Lišky. Nechci tvrdit, že všechny děti nalezené v BabyBoxech byly takových matek.  Ale i kdyby bylo takové jen jedno, tak to … psal jsem to výše. A nebo má taková matka, která neví co dělat a do porodnice se třeba bojí (vzpomeňme to IQ) vážně šoupnout dítě do popelnice?

Hluboce si vážím všech, kteří se na projektu BabyBoxů podílejí. Není možné je všechny vyjmenovat bez opomenutí někoho z nich. Podívejte se sami na web BabyBoxů. Podívejte se i na záložku dárců. To jsou ti, jejichž peníze umožňují chod celého projektu. Ne stát a jeho úředníci tolik oblíbení plzeňským primářem. Ale lidé, občané, kteří nejsou lhostejní. Neni právě to důvodem nelibosti?

OSN tedy vadí, že existuje něco co funguje a pomáhá a není to řízeno státem a primář Liška si rád trošku přicmrnde. Dovolím si vypůjčit slova Jiřího Kodeta z filmu Pelíšky.  Milé OSN spolu s primářem Liškou, vyližte si prdel!

Reklamy
Rubriky:Z domova Tagy:, ,
 1. 24. července 2011 (20.34)

  Pan primář má rozum, protože vidí, kam to Česká republika s připitomělým nápadem zřizovat odkládací skříňky pro novorozence, dotáhla.

  • 24. července 2011 (21.07)

   Nic ve zlém, ale připitomělý mi připadá spíš názor primářův. Důvody matek nechtěných dětí mohou být různé. Rozhodně je nechci ani soudit a ani posuzovat, prostě to tak je a taková situace může nastat.
   Dříve jsme se mohli setkat s odloženým novorozencem na schodech kostela, v klášteře a podobně. Dnes je tu BabyBox ať se to někomu líbí a nebo ne. Díky lidem, kterým situace lhostejná není. A pořád je to lepší než ta popelnice…

   • 25. července 2011 (0.23)

    Ano, to bylo dřív, dřív se například za vraždu novorozeněte ženy netrestaly odnětím svobody.Jenže v této společnosti se neustále zdůrazňuje slovo odpovědnost.Ty schránky na novorozence k odpovědnosti matky nevedou, spíš naopak.Jenže co taky chtít od společnosti, která feťákům vyměňuje injekční stříkačky a obyčejné lidi nutí platit poplatek za léky.
    Ještě mi také vysvětlete, proč se nikde nedočtu, kolik nalezených novorozenců ve schránkách bylo romských, když jich jsou plné kojeňáky.

 2. 25. července 2011 (0.49)

  Vysvětlení závěrečné otázky je navýsost jednoduché. Díky multikulti vlivům se statistika takového typu zřejmě nevede. Osobně si ale myslím, že právě toto je okruh ve kterém je poměrně zbytečná.
  Nedomnívám se také, že BabyBoxy mají něco společného s výměnou stříkaček a zejména jehel narkomanům. Ale ani to nepovažuji za nic špatného. Oboje má totiž určitý efekt.
  Pokud existuje možnost narkomanovi vyměnit jehlu a zabránit tak tomu, aby jí pohodil někam, kde se o ní někdo může poranit a třeba infikovat žloutenkou, tak proč to neudělat?
  Stejně tak, je-li možnost, aby matka anonymně odložila nechtěné dítě, je to správné.

  Ano, možná se pochybovači více líbí vést matky k zodpovědnosti. Ale jak? Zavřeme je do kriminálu? Budeme dělat osvětové besídky? To první je při nižší inteligenci neodradí a to druhé stejně nebudou brát vážně.

 3. Witch
  25. července 2011 (13.29)

  K Pochybovačovi: Kupodivu romské děti jsou, myslím, v naprosté menšině. Alespoň podle fotek, které se občas objeví. Neřešíme tu čirou nezodpovědnost matek, ale také úzkost, protože mohou mít zakázáno porodit. Nebo vůbec otěhotnět. Druh ji může vyrazit na ulici i s dětmi, protože má toho bordelu a virválu dost… Neslýchala jsem málo šeptaných zpráv o výrocích „dělej si, co chceš, ale další harant mi do baráku nesmíš“. Ženy skrývají těhotenství a a teď si docela mohou odfouknout Věřte nebo ne, některé nemají ani na antikoncepci. Když je málo peněz, ženská začne se šetřením u sebe. No a někdy se to přihodí… Máte pravdu v tom, jak mizerně jsou naši lidé schopni brát zodpovědnost sami za sebe. Je to běs a peru se s tím každý den. 😦

 4. 25. července 2011 (15.48)

  Amen, dobrý článek. Pochybovač: To asi nemůžete myslet vážně. Srovnávat záchranu novorozených dětí, které se matky-z jakéhokoliv důvodu!!-rozhodnou odložit s výměnou jehel feťákům může skutečně jen idiot. Chodím na Váš blog celkem rád a za idiota Vás prozatím nepovažuju, ale pokud na svých tvrzeních skutečně trváte, budu s tím asi muset začít.

  • 02. srpna 2011 (10.36)

   Kde čtete o tom, že srovnávám záchranu dětí s výměnou jehel faťákům.Jen poukazuji na fakt, že tato společnost je nemocná a současně katastrofálně zkažená.A babyboxy ji v tomto smyslu neposílí ani nezlepší.
   Na ty cikánské novorozence jsem se ptal záměrně, protože každá čtrnáctiletá cikánská matka ví, že když si dítě odrodí a pak ponechá v kojeňáku, tak o peníze nikdy nepřijde.Pročpak asi toto nepraktikují necikánské matky a raději odkládají novorozence do bedýnky a zaměstnávají tak navíc například i Policii ČR?

   • 02. srpna 2011 (13.00)

    No vidíš pochybovači. A právě proto, aby matky neodkládaly děti do bedýnek jsou tu ty BabyBoxy.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: