Úvodní stránka > Různé > Strach z neznámého?

Strach z neznámého?

Říká se, že se člověk přirozeně bojí toho, co je pro něj neznámé. Určitě na tom něco pravdy bude. Kdo by neměl obavy před něčím, co nezná,  před tím u čeho nemůže nějak předvídat chování a reakce na své podněty.

Neznámého je spousta a je jedno, jestli je to hmyz (někdo se bojí pavouků) a nebo něco jiného. Domnívám se, že je to zcela normální.

Co je ale zarážející je to, když se někdo bojí jiného názoru. Uvedu tři příklady a jedno řešení.

První příklad.

Na jednom z blogů WordPressu jsem se zapojil do debaty u jednoho článku. Opravdu jen krátce a jen z hlediska kultury komentářů. Do samotného tématu debaty jsem se nijak nezapojoval. Nebudu tedy na uvedený článek nijak odkazovat.

Samotný článek měl opravdu mnoho komentářů a vedl se v nich spor, který podle mě neměl vůbec žádnou naději na řešení, protože jde o blog věřících lidí, kteří jiný, než svojí vírou posvěcený názor nepřijmou. Neberu jim tom, mám možná názor jiný, ale jejich názor je jejich věc.

Nedávno došlo na uvedeném webu ke změně přidávání komentářů (viz zde). Nic naplat, je třeba tento postup akceptovat. Blog je soukromý a komu se to nelíbí, tak ať ho nečte.

Druhý příklad.

Nechtěl jsem mít v tomto blogu vulgarismy a nastavil jsem tedy přidávání příspěvků do režimu, kdy je třeba každý příspěvek schválit.

Po zralé úvaze jsem se ale rozhodl změnit mechanismus v tom smyslu, že schválen musí být jen první příspěvek daného komentujícího, každý další se zveřejní již automaticky.

Třetí příklad.

Když norský šílenec začal přednášet své teorie za pomoci pistolí a pušek zajisté to bylo neštěstí. Když jeho činy začala obhajovat skupinka jeho „soukmenovců“, jak jsme se dozvěděli i z televizního zpravodajství, také to určitě nebylo ideální a přátelské.

Jak jsme se pak i v onom zpravodajství dozvěděli, je připravován (tuším že pracovníky brněnské Masarykovy univerzity, ale nevím to přesně) počítačový program, který bude procházet internet a hledat takové závadové texty.

Co mi z uvedených příkladů plyne?

Z prvního mi vyplývá, že u soukromého blogu má každý právo tolerovat to co chce. Může se nám to líbit a nebo ne, můžeme to kritizovat a nebo akceptovat, ale je to asi tak vše.

Druhý příklad (můj) ukazuje, že je možné být vstřícný a zachovat si určitou kontrolu, v mém případě nad možnými vulgarismy. V určité dobré víře očekávám, že pokud někdo započne diskutovat rozumně, tak mu to i vydrží.

A třetí příklad? To je právě jádro pudla. Domnívám se, že lidé nejsou debilové a tupci. Nebo si snad stát, který si nechává připravovat uvedený program, vážně myslí, že lidé nechápou souvislosti a nedokážou poznat co je a co není dobré a správné?

Milý státe, my tu nejsme pro tebe. Ty jsi náš sluha a podle toho se chovej. Jestli jsou tví úředníci tupci, kteří musí být chráněni před odlišnou myšlenkou, tak většina lidí na tom zřejmě tak špatně není.

Nebo snad nemáš odvahu argumentovat proti tomu co se ti nelíbí? Pokud je totiž jediným argumentem zákaz, tak pamatuj, že o to víc lidí to zakázané bude zajímat. Možná aby věděli, čeho se bát. Je to v nadpisu. Strach z neznámého. Je i zde na místě?

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: