Úvodní stránka > Z domova > Štítek na prdeli

Štítek na prdeli

Trochu to odlehčíme. Souhlasíte? Tak dobře.

Dneska mi RSS čtečka při ranní kávě a cigaretce (ano, skutečně nežiji správně a environmentálně korektně, ale je mi to celkem jedno a komu se to nelíbí… hele přísloví) vyhodila článek s nadpisem Pronajmout dům či byt bude složitější a dražší. Vyšel v internetové mutaci Hospodářských novin iHned a naleznete ho na tomto odkazu

Nevlastním žádné nemovitosti, které bych pronajímal a ani nehodlám žádné prodávat. To co mám, mám pro sebe a svojí potřebu. Dokonce neprovozuji ani realitku. Ale přesto mi článek lehce zvýšil krevní tlak. O odlehčení asi nepůjde.

Článek je v odkazu, není ho tedy třeba kompletně citovat. Snad jen vybrat to podstatné.

Od 1. ledna příštího roku bude muset každý, kdo bude chtít prodat a nebo pronajmout dům, přiložit certifikát o energetické náročnosti domu. Od roku 2016 pak toto bude povinnost i v případech prodeje či pronájmu bytu, pokud se pro tuto skupinu vyjedná do tohoto termínu odklad.

Hurá, zase budeme více chráněni a budou ještě lépe ošetřena naše práva. Díky ti ty hodný státe, který tak činíš v souladu se směrnicemi EU pro naše dobro.

I když, dobro…

Ze článku se dozvíme i několik názorů zastánců i odpůrců tohoto paskvilu. (kdo je kdo se dá poznat poměrně jednoduše)

„Obávám se, že jediným faktickým dopadem tohoto nařízení bude výnosný byznys pro auditory,“ říká generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

„Konkrétní náklady na vytápění s přesností na stokoruny z energetického štítku žádný kupující stejně nevyčte,“ říká Korec.

„Dnes vám nikdo pořádně neřekne, jak úsporná budova vlastně je. Nyní ale budete mít štítek prakticky na první stránce,“ říká technický ředitel poradenské firmy Seven Tomáš Voříšek. Cena štítku se podle něj zákazníkům navíc vrátí v úsporách za energie.

„Podobný systém byl před několika lety zaveden u elektrospotřebičů a štítky tam způsobily obrovský tlak na jejich efektivitu,“ říká Petr Vogel z firmy EkoWatt.

Můžeme vést spory o to, kdo z citovaných pánů má pravdu. Můžeme s některým z názorů souhlasit či nesouhlasit. Jisté je ale to, že, jak článek i uvádí, v tuzemsku se každý rok podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu pronajme či prodá více než sto tisíc budov a bytů.

A jak článek též odhaduje, tak cca tisícovka firem, které dnes mohou štítky udělovat, získá byznys až za 800 milionů korun ročně.

To, že zastánci tohoto eurohujerského nesmyslu uvedení v článku jsou osoby, zastupující lobby „certifikátorů“ mě příliš nepřekvapuje. A nejde jen o velké firmy.

Například v době přípravy tohoto článku u tohoto bylo jen několik diskuzních příspěvku, z toho pak jen jeden pozitivní.

Když jsem zadal do vyhledávače uvedenou a na obrázku zvýrazněnou emailovou adresu, jaký byl div, že se mi objevilo toto:

Diskutér (a zpracovatel energetických posudků a auditů :-)) se domnívá, že kupující bez papíru neví do čeho jde z hlediska energetické náročnosti bytu či domu a také to, že prodávající či pronajímatel ne vždy mluví pravdu o tomto stavu.

Chyba milý pane. A chybují všichni zastánci tohoto paskvilu. Apriorně předpokládáte, že co majitel nemovitosti to lhář.

Je strašně milé, že nám stát chce zase pomáhat. Nejvíce by ale pomohl, kdyby přestal vymýšlet, spolu s EU, tyto nesmysly.

Nezpochybňuji energetický audit. Věřím, že jde o zdroj důležitých informací. Ale při prodeji či pronájmu bytu či domu je jeho vyžadování zákonem zcestné a skutečně nemorální. Nebudu uvádět, že hraničí se šikanou, protože zde hranice není. Je to jen další šikana těch, kteří něco vlastní.

Pokud by takový posudek byl dobrovolný a tím může být již nyní, tak ten, komu o uvedené informace jde, bude jako druhou stranu obchodního vztahu preferovat toho, kdo mu ho dobrovolně předloží. Ne povinně. (například při hledání nájemního bytu nikomu nic a nikdo nebrání si promluvit i s potenciálními budoucími sousedy a zeptat se na to, jak se věci mají)

Pokud si socialistické vedení EU a místní podržtaškové opravdu myslí, že lidé jsou nesvéprávní tak jsou odtrženi od reality víc než se zdálo. Stát nemůže a nesmí vystupovat jako ochranář, který ví všechno nejlépe, je jen a pouze sluha. Špatní sluhové se ale mění.

A tak se připravuje další omezení a opět v duchu toho, že to pomůže lidem. Ti co četli můj článek na podobné téma, kde jsem psal o paralele mezi ledním medvědem a salámem ví o čem píši.

Víte, že plyny ze zadní části těla zamořují ovzduší a škodí životnímu prostředí? Není tedy jen otázkou času, kdy budeme nosit štítek na prdeli?

Reklamy
  1. John
    26. června 2012 (8.58)

    Já musím říct, že se s tmhle naprosto ale naprosto ztotožňuju. Štítek na prdeli je trefné přirovnání a vůbecbych se nedivil kdyby ho ta banda komunistů co je u moci prosadila jako další regulaci. Co je komu proboha do toho kolik energie spotřebovává SOUKROMÝ majetek někoho ?
    Když hodně, tak to zaplatí penězma ale nikdo není tak blbej aby si nespočítal, že se mu vyplatí například investovat do zateplení. Ale nutit tohle nějakým nařízením fakt to začáná bejt hustý ta přeregulace každého prdu. Že to zaplatí nakonec všichni kolem je jasné. Rovněž všechny ekodotace jsou na ekohovno. Jakmile se solární panel sám o sobě nevyplatí, znamená to, že pořizovací náklady implikujou brutální energetickou náročnost a teda brutální dopad na prostředí a teda v rámci své živostnosti, když se samy nezaplatí, nemá smysl se do nich cpát, ej to ekologická sebevražda. Tohle dodnes ani po těch aférách ty zelený zabedněnci nechápou. Já proti úsporám nic nemám ale regulace se štítky tímto způsobem smrdí a to hodně.
    Nedivil bych se kdyby to akorát poňouklo lidi pronajmat načerno aby tohle nemuseli řešit. Místo zjednodušování rok od roku stát dělá všechno proto aby lidi šikanoval, nasíral, vodrbával. Nemluvim jen o penězích. Různé posudky, povolení´, na komíny, na barvu toaletního papíru, na dobu kloktání při čištění zubů….. pak do toho občanky pro děti které zavedou na poslední chvíli a lidi ve třetím tisíciletí v době IT stojí potupné fronty…. Fakt je to čím dál tím víc v prdeli a tyhle zhovadilosti se štítkama je jen další tunel pro nějakého kamaráda nebo lobby co má firmu na posudky. Bohužel na hromadnou neposlušnost jsou lidi srabi, většina vyměkne asi, mělo by se fakt v tomhle případě ukázat, ať si vylížou prdel.

  1. 16. prosince 2014 (0.01)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: