Úvodní stránka > Z domova > Je libo flákotku?

Je libo flákotku?

Jistě jste v nedávné době zaznamenali zprávu, že po dvacetiletém omezení dovozu hovězího masa z USA do zemí EU bylo ono omezení změněno. A to k lepšímu. Nově se tak může z USA do EU dovézt ročně 50 tisíc tun kvalitního hovězího masa, namísto stávajícího povoleného množství, které je poloviční.

Na oplátku se uvolní dovoz některého evropského zboží do USA, jako je například čokoláda, sýry, džemy atd.

Pomiňme nyní to, že tyto restrikce jsou nesmyslné a dělají jen škodu a nepřináší žádný užitek. (Snad jen státním pohůnkům, kteří dohlíží na jejich dodržování a kteří by se zřejmě jinde nedokázali uživit.)

Přirozeně jako každý rozumný člověk i já toto snížení omezení vítám. Jednak doufám, že bude více dostupné kvalitní hovězí pro steaky a pak že maso bude převáženo v chladících a nikoli mrazících boxech. Doba přepravy, která je zhruba totožná s dobou, po kterou by mělo hovězí před přípravou „zrát“ je zhruba totožná. Zvyšuje se tak šance koupit maso, které není ztřeštěně prodáváno během několika dnů po porážce (Jen abychom se neotrávili zkaženou potravinou, že? Díky EU a ochranářský státe.) ale které má možnost při vhodném uložení během cesty zrát. Alespoň je to moje skrytá touha.

V této souvislosti jsem si ale všiml ještě jedné skutečnosti. Dovoz 50 000 tun masa je v evropském měřítku určitě zanedbatelný, zvláště když připočteme ten fakt, že zvýšení je fakticky pouze poloviční; 25 tisíc se ročně dováží již nyní.

Zdůrazňuji, že jde o množství v rámci celé EU.

Přemýšlel jsem tedy, zda se někdo pokusí skutečnost, která je vítána každým, kdo je pro svobodu a svobodu obchodu zvláště, zpochybňovat.

Při hledání informací jsem narazil na rozhovor s Miroslavem Vráblíkem, předsedou Českého svazu chovatelů masného skotu, který se nedomnívá, že by toto vysoce kvalitní maso cenově konkurovalo našemu hovězímu masu (více zde). Připomíná i to, že Evropa je ve výrobě hovězího masa nesoběstačná a ročně dováží 300 – 400 tisíc tun hovězího masa a i to, že tuzemští producenti jsou vývozci, kteří ročně vyvezou 180 – 200 tisíc kusů hovězího dobytka.

Pan Vráblík hovoří vcelku logicky.

Ne tak ovšem pan Žebrota prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, který s žebravostí a neustálou nespokojeností sobě vlastní ihned přispěchal s tzv. obavami, které jsou vždy předzvěstí toho, že bude jménem zemědělců opět požadovat další příděly peněz, ukradených z našich kapes státem posvěcenou zlodějnou, zvanou daně; příděly mají jako obvykle směrovat k těm, kteří podnikají, ale nemají zisky a je třeba podpořit tohoto jejich celkem nákladného koníčka.

Agentuře Mediafax sdělila mluvčí Agrární komory Eugenie Línková:

Podle Jana Veleby by zrušení embarga na dovoz hovězího masa z USA do Evropské unie bylo pro české zemědělce zničující. „Pro naše zemědělce by to byla velká rána,“ uvedl šéf komory. Američtí dodavatelé usilují o vývoz do Evropské unie již několik let, nyní o možném povolení začíná unie uvažovat. „Ministr zemědělství Petr Bendl komoru ujistil, že se bude snažit našim farmářům pomoci například dotačními programy,“ doplnila mluvčí.

zdroj: Mediafax

Takže ten, kdo produkci hovězího rozumí tvrdí, že zvýšení dovozu nikoho neohrozí (to by ale nemohlo nikdy, pokud by nebyly deformace ve stylu zákazů a dotací), ale vrchní agrárník už tluče na poplach.

Co k tomu dodat? Že je dobré tyto informace znát a vědět tak, že naši zemědělci budou stále nespokojení a jejich prezident je stejný jako oni i když nikomu nic evidentně nehrozí.

Ne nadarmo v některých pohádkách vystupuje sedlák – filuta.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: