Úvodní stránka > Ze zahraničí > Chcete rozhodovat o svém majetku? Nezvykejte si!

Chcete rozhodovat o svém majetku? Nezvykejte si!

Část sboru ředitelů evropské firmy. Fikce nebo budoucnost?

Část sboru ředitelů evropské firmy. Fikce nebo budoucnost?

Vždycky bývalo, alespoň mimo socialistické a podobné totalitní režimy, zvykem, že lidé svobodně rozhodovali o svém majetku. Ozývají se ale hlasy, že tomu tak být nadále nemusí.

Jednoduše si představte, že s rozhodnete podnikat a bohužel žijete v EU. A z ničeho nic vám zaklepe na dveře kontrola, která nebude zjišťovat, zda máte v pořádku daňová přiznání a nebo dodržujete zákoník práce. Ne, ne.

Jednoduše vám sdělí, že ve vedení firmy máte malé procento žen a že je to tedy špatně. Možná pokutka, určitě pak nutnost přijmout takový počet žen do vedení, abyste splnili nařízenou kvótu. Není důležité, zda to bude odbornice a bude splňovat vaše požadavky na vedoucího pracovníka. Prostě jí přijmete a hotovo!

Pokud si nyní myslíte, že jsem se zbláznil, tak se dost pletete.

Eurokomisařka Vivian Redingová, mající na starost tzv. „Spravedlnost, základní práva a občanství“ měla asi zůstat v domovském Lucembursku. To by nejspíš zůstala málo známou političkou v malé zemi. V EU ale může evidentně škodit více.

Její snahy, které trvají již několik let, o prosazení žen do vedoucích pozic totiž opět nabírají na otáčkách. (viz např. zde)

Rád bych zdůraznil, že opravdu nejsem machistický šovinista. Setkal jsem se v celé řadě firem se ženami na vedoucích postech a to i na těch nejvyšších. Sám jsem byl i na pozicích, kdy jsem měl třeba jen jediného nadřízeného a tím byla právě žena. Nikdy mi to nevadilo a ani mi to nepřipadalo divné. Vždy se totiž jednalo o dámy, které se na své místo dostaly ne díky nějakému nařízení a nebo směrnici. Prostě byly tak dobré, že majitel či majitelé firmy o jejich pozici takto rozhodli. Ne proto, že by cítili potřebu obsadit vedoucí místo ženou. Jednoduše proto, že cítili potřebu obsadit toto místo tak, aby firma prosperovala a generovala zisk. Podnik není charita.

Paní eurokomisařka si ale myslí něco jiného. Doslova se vyjádřila:

Kvótám sice nefandím, ale jejich výsledky se mi líbí.

Takové sdělení mě utvrdilo v tom, že paní Redingová to má v hlavě opravdu divně srovnané. Pokud to přeženu, tak protektorátu Čechy a Morava já osobně nefandím vůbec, ale snížila se přeci v tu dobu zločinnost…

Vždycky jsem si myslel, že na nějaké místo se člověk dostane svojí dovedností a pílí. Prostě tím, co má mezi ušima a ne nohama. Paní komisařce se to asi nějak prohodilo. Kvóty nikdy ničemu nepomohly a namísto toho škodí. V soukromé firmě by to pak byl zcela nemyslitelný a neomluvitelný zásah do vlastnictví a vlastnických práv.

Pokud někdo tvrdí, že na ženy na vedoucích postech někdo hledí skrz prsty, tak nyní bude mít tuplem záminku se domnívat, že „ta nová šéfová se sem dostala jen díky píče kvótám.“ Takové názory jistě EU zlikviduje nějakým nařízením…

Možná přijde doba, kdy nebudete moci rozhodnout, kdo povede váš vlastní podnik. Sice to ještě nejsou závodní rady a podobné zrůdnosti, jako při komunistickém puči v roce 1948, ale o to zákeřnější a plíživější je to propaganda. Pomalu, postupně a v zájmu naoko správné věci. Boje proti tzv. diskriminaci.

Tak si ve svých firmách připravujte raději více vedoucích pozic. Třeba bude potřebné nějaké to místo pro zástupce nepřizpůsobivé menšiny (ó, jak nekorektní…), náboženského fanatika a možná budete muset zaměstnat i svojí tchyni. A ta tchyně bude to nejmenší zlo.

ilustrační titulní obrázek byl přebrán ze serveru taringa.net

snímek Redingové ze serveru zeit.de (autor Frederick Florin)

VWikipedia: V is the twenty-second letter in the ISO basic Latin alphabet.

  1. 09. prosince 2012 (4.05)

    Asi by potřebovala ta duševně frustrovaná domina , aby ji nějaký chlap pořádně a pravidelně vylízal , aby nemyslela na debiloviny , často takové zanedbávané ženské si neví rady se svým tělem a pak vymýšlí hlouposti, jež ztrpčují druhým život .
    Docela by se hodila do sadomasážního salonu jako přísná domina .

  1. 27. listopadu 2012 (22.22)
  2. 22. prosince 2012 (17.51)
  3. 23. prosince 2012 (14.44)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: