Úvodní stránka > Různé > Proč nejsem ani multikulturalista?

Proč nejsem ani multikulturalista?

„Musíme byt otevření a tolerantní vůči Islámu a muslimům, protože až se staneme menšinou my, budou se tak chovat oni k nám.“

Jens Olov Heinrich Orback, někdejší (2004-2006) ministr pro demokracii švédské vlády

V minulém příspěvku jsem psal, proč nejsem odborářem. Před dvěma týdny se ale stala událost, která mě přivedla k tomuto článku. Dostávám se však k němu až dnes; není to již tak čerstvé.

Umřel nám pejsek. Doslova a do písmene to byl člen rodiny a ohromný dobrák. Každopádně nechci rozvádět to, že to bylo již věkem a další spojitosti. Uvedu jen to, že byl oplakán a slzy tekly i mě. A vůbec se za to nestydím. A vím, že celá řada čtenářů to pochopí. Možná proto, že vyrůstali ve stejné kultuře a stejném prostředí jako já. V kultuře, kde pes je přítel člověka a nikoli například nečisté zvíře, jako v kulturách jiných.

Tato událost mě přivedla k ještě hlubšímu poznání, že asi opravdu ne vše z jiných kultur pochopíme a akceptujeme a naopak.  Proto jsem si vzpoměl na článek, který jsem zveřejnil ještě na starém blogu Od věci pod názvem „Řím drancovaný vandaly,“ který si dovolím zopakovat. Domnívám se totiž, že od svého zveřejnění 18. února 2008 vůbec neztratil na své aktuálnosti.

Myslím, že můžeme říci, že starověký Řím byl ve své době, zejména v době republiky, zřejmě nejvyspělejším státním útvarem. Jak v oblasti politického zřízení, tak i v oblasti ekonomické. Rozhodně můžeme konstatovat, že na svou dobu tento státní útvar poskytoval svým občanům i řadu svobod. Dalo by se říci, že byl jaksi multikulturní. Římany se mohli postupem času stávat i cizinci. Řím se ukolébával ve svém přepychu až „cizí Římané” převládli. A tak jak se Řím rozšiřoval a expandoval, tak ještě rychleji zmizel.

Vraťme se do současnosti. Evropská unie je v současné době poměrně expandující útvar. V daném regionu zastupuje zřejmě nejvyspělejší politické a i ekonomické zřízení. A je plná multikulturalismu.

Jako by se ukolébávala ve svém přepychu. Je si ho vědoma a cítí za něj jakýsi falešný pocit viny a místo, aby silou bránila své vymoženosti, tak ustupuje těm, kteří tyto vymoženosti nemají, ale ani je mít nechtějí.

Obhájci multikulturalismu se v nás snaží vzbudit pocit, že naše svobody musíme sdílet i s těmi, co je neuznávají. Že nás to snad nějak obohatí.

Musíme být ale ve sdílení svobod jednostranní. Musíme přijmout kultury, které nejsou naše a nám blízké. Musíme je respektovat. Nesmíme je ovšem nijak omezovat. Nesmíme se jich nijak dotknout a kritizovat. Na oplátku se omezíme sami a sami sebe zkritizujeme. A cizí případnou kritiku pokorně přijmeme a ještě více rozvedeme.

Tyto kultury jsou ale založeny na úplně jiných principech a tuto naši snahu uvidí v poněkud jiném světle, než bychom ji měli vidět my. Uvidí totiž jen slabost. Uvidí skutečnost.

Domnívám se, že pokud máme podpořit svobodu, musíme v prvé řadě podpořit obranu této svobody.

Neberu jiným kulturám právo na jiná hodnotová měřítka. Ať je mají a ať se jimi řídí. Nenuťme jim násilím svoje a při naší návštěvě u nich se řiďme jejich měřítky.

Pokud ale oni přijdou na návštěvu k nám, tak tvrdě vyžadujme dodržování kultury a hodnot našich. Tak jak oni chtějí u nich po nás. Neustupujme. Jednou by totiž již nebylo kam ustoupit.

Pokusím se hodně zjednodušit. U nás doma se přezouváme. Když k nám přijde návštěva, tak také trváme na tom, aby se návštěvníci přezuli. Minimálně o pěti z nich vím, že se doma (je to v cizině) nepřezouvají. A rozhodně se necítím jako zlý člověk. Nenutím je přezouvat se u nich doma. Ale u mě nechají boty v předsíni.

K obraně svobody můžeme přistupovat tak, jak se nám snaží někdo říci, cestou ústupků, a nebo cestou její obrany. Na konci jedné z těch cest se však může zopakovat historie. Záleží na nás, kterou si vybereme. Záleží na nás, jaký konec si zasloužíme.

První vydání citovaného článku proběhlo 18.2.2008 na blogu Od Věci

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: