Úvodní stránka > Z domova > Sláva buranům

Sláva buranům

13. července 2012 Napsat komentář Go to comments

Je asi málo těch, kteří v uplynulých dnech nečetli či neslyšeli o únosu dítěte v Ústí nad Labem. Nechci nijak rozebírat celou kauzu, protože byla rozebrána již mnohokrát.

Přiznám, že mi je svým způsobem docela jedno, jestli šlo o cikánskou rodinu a nebo o rodinu bílou. Stejně tak je mi jedno, kdo je či není únoscem. To není předmětem tohoto článku.

Zaujalo mě totiž něco docela jiného.

Okamžitě při počátku medializace tohoto případu jsme byli bombardováni fotografií údajného únoscova vozidla. Informacemi o tom, že únos provedl s nasazenými kradenými registračními značkami a jak díky vyhodnocování stovek hodin videozáznamů policejní pracovníci zjistili, že po únosu jeho pachatel vozidlo vybavil opět značkami původními a jen díky tomu byl dopaden.

V televizním zpravodajství se policisté neopomněli také několikrát zmínit o tom, jak významným pomocníkem, ne-li klíčovým, pro ně kamerové záznamy byly. A jsou.

Bohužel jsem měl takový dojem, jako by nám sdělovali, že „Už nejsme žádní radové Vacátkové, už umíme jen vyhodnocovat záznamy v počítačích…

A nejen to.

Neustálé omílání toho, jak byly kamerové záznamy důležité, to jak významně pomohly zachránit (tolik oblíbená fráze) dětský život a podobně mě vedou k tomu, že se domnívám, že tento případ bude ještě dlouho využíván jako argument zastánci oněch fízlovacích kamer.

Jsem dalek toho rozvíjet na tomto základu nějaké konspirační teorie i když by to jistě bylo možné. Konec konců největší užitek z celého případu budou mít právě zastánci oněch kamer. Je to sice jen odhad, možná se v něm pletu, ale domnívám se, že daleko od pravdy nebudu, když myslím, že tento případ bude vodou na mediální mlýn obhájců fizlokamer.

Jistě, mnozí namítnete, že bych asi uvažoval jinak, kdyby se jednalo o mé dítě. Asi budete mít pravdu. Ve vypjatých osobních situacích člověk málokdy uvažuje racionálně. Jenže o mé dítě nešlo. A proto do této úvahy nemusím emoce zatahovat.

I když kamery v tomto konkrétním případě při pátrání pomohly neobhájí je to.

Naopak. Jejich poměrně kvalitní rozlišení, jak jsme mohli v médiích vidět, jejich neskutečná hustota, která dává možnost fízlovat pohyb prakticky kohokoliv a nejasný způsob jejich používání, kdy nikdo ani pořádně neví, kdo se k záznamům dostane a ke slovu kohokoliv tak může přibýt i slovo kýmkoliv, mi zcela jasně říká – NE!

Podle mého názoru jejich existenci v žádném případě neobhájí populární a lichý argument – kdyby to zachránilo jediný lidský život (nechci psát tu frázi o záchraně dětského života, protože jsem pořád jaksi nepochopil, jaký je rozdíl mezi životem dítěte a životem nedítěte; podle mě je každý život nenahraditelný a mediálně-emocionální klišé na tom vůbec nic nezmění).

Argumentace zachráněným (byť jen jedním) lidským životem je hezká fráze. A na dost lidí i působí, málokdo chce vypadat jako nějaký nelida. Dá se i uvěřit, že původní záměr při instalaci prvních sledovacích kamer byl skutečně bohulibý a postrádal něco postranního, ale říká se, že cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Příkladů bychom nalezli dost.

Nalezneme i názor, že ten, kdo nedělá nic nezákonného se sledování nemusí obávat. Ale to jsou názory opravdových prosťáčků, které není třeba komentovat. Oni by to ve své prostoduchosti stejně nepochopili.

Nemělo by nám být lhostejné fízlování. Nemělo by nám tedy být lhostejné ani to, jak hustá je síť nejrůznějších fízlovacích kamer, které je možné využívat nejrůznějšími způsoby, ale jen ve zlomku z nich jde o záchranu lidského života. O to víc se pak takové náhodné využití musí mediálně zdůraznit.

Je to nenápadné a plíživé. Jako s tím mým oblíbeným salámem (viz zde).

Někteří buranští vesničané v některých státech USA mají svéráznou zábavu. Střílí z jedoucích aut na dopravní značky. Někdy mám takový dojem, že u nás by se tato zábava mohla praktikovat také. Jen značky by mohly být nahrazeny kamerami. Možná bychom se divili, kolik cílů by bylo k dispozici.

Jenže to u nás nejde. Zbraně jsou přeci zlé…

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: