Úvodní stránka > Ze zahraničí > Osmnáct a bez dvou dvacet

Osmnáct a bez dvou dvacet

09. prosince 2012 Napsat komentář Go to comments

dveruceNěkdy je zajímavé, jak dva dělají prakticky totéž a novináři to zabalí do toho správného obalu. Aby to lidé tak nějak správně pochopili.

Není to dlouho, co jsem si přečetl (zde), že běloruský prezident Lukašenko podepsal dekret, kterým výrazně ztěžuje, ve skutečnosti však prakticky znemožňuje, odejít některým zaměstnancům ze svého zaměstnání.

Totalitní Bělorusko se potýká z odlivem zaměstnanců, kteří si hledají lépe placená místa, nejčastěji pak za hranicemi Běloruska a to se Lukašenkovi nelíbí. Pro zaměstnance se tedy připravují doplnění k pracovním smlouvám, na základě kterých by museli, pokud odejdou za lepším, vrátit dosavadní výplaty. Více si jistě přečtete v odkazovaném článku a nemyslím, že je nutné ho opisovat.

Co k uvedenému povědět. Snad jen, že jde opravdu o barbarský postup, který popírá jednu z nejzákladnějších lidských svobod a určitě by se nikdo nedivil, kdyby to v Bělorusku jednou dopadlo jako v Rumunsku, ale o tom tento článek není.

Je o tom, že Lukašenko není jediný totalitář, který se v naší blízkosti vyskytuje. Další totalitní demagog a magor se vyskytuje – ve Francii.

President Hollande, jak jinak, než socialistický (!) se nechal slyšet již před nástupem do funkce, že daňově znevýhodní firmy, které budou propouštět zaměstnance, v poslední době pak dokonce hrozil firmě ArcelorMittal, že v případě rušení pracovních míst firmu znárodní.

Ano, musíme Hollandovi přiznat, že zatím jen hrozí při nátlakových jednáních. Zatím, na rozdíl od Lukašenka, nic nepodepisuje. Dost možná je ale nátlakové jednání v něčem horší než podepisování a výsledek je u obou milovníků totality totožný.

Pošlapání práv podnikatele u jednoho je prakticky totožná zvůle, jako pošlapání práv zaměstnanců u druhého. A pokud se tzv. „demokratická“ Evropa snaží sankcionovat běloruské politiky například neudělováním víz a podobně, tak by totéž měla dělat i ve vztahu k francouzským socialistům. Ve své podstatě jde o stejnou pakáž, jen obleky má značkové.

Pokud mohu hodnotit ze svého úhlu pohledu, tak mi, paradoxně, vyjde lépe Lukašenko. U něj totiž podobné kroky tak nějak předpokládám.

I když co vlastně předpokládat od EU. Někdo říká i EUSSR. Taková paralelka, že? Inu v nadpisu to je. Jeden za osmnáct a druhý…

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: