Úvodní stránka > Z domova > Trochu medu kolem huby

Trochu medu kolem huby

17. prosince 2012 Napsat komentář Go to comments

medTo bude pravda, vždyť to říkali v televizi…“ Když slyším tuhle větu tak jen kroutím hlavou nad lidskou blbostí.

Právě nedávno v průběhu večerního zpravodajského bloku na TV Nova říkali, že po Novém roce se zjednoduší postupy při platbě daně z nemovitosti a z jejich převodů. Zpráva to byla překvapivá. Nehovořilo se v ní o zdražení, o dalších podkladových materiálech a ani o nových přepážkách, u kterých je třeba absolvovat návštěvu.

Málem se mi tomu ani nechtělo věřit. Zjednodušení? A u nás?

A ono je to opravdu tak. Nově při vlastnictví více nemovitostí v rámci jednoho kraje podáte společné přiznání k dani z nemovitostí a daň také zaplatíte jedinou platbou. A vše vyřídíte jen na jednom místě.

V duchu pravidla uvedeného v úvodu jsem se však moc neradoval. V prvé řadě se téměř oslavuje to, že je možné něco dělat jednoduše a logicky a pak se máme radovat z krádeže našich peněz, protože o nic jiného ve skutečnosti nejde.

A opravdu je to tak. Televizní komentátoři dostali za úkol jen trochu pobavit a pozapomněli na to, že sice od příštího roku bude platné toto, takzvané zjednodušení, ale chystá se i něco daleko horšího a méně příjemného.

Stát, dodržuje svůj statut megazloděje, se rozhodl vybrat navíc 10 miliard (10 000 000 000,- Kč) jen z nemovitostí!

Jak na to? Jednoduše. Zdaní se vklad nemovitosti do majetku firmy. A pokud prodáte firmu, která v majetku nemovitost má, tak se bude platit daň z převodu nemovitosti. Je jedno, že v katastru žádná změna neproběhne, daň se bude platit.

No, není to hezké?

Vím, že celá řada čtenářů namítne, že se jich to netýká. Jde o firmy a když má někdo na to, koupit si firmu, tak na daň má také. A dobře jim tak, podnikatelům.

Chyba. Dotkne se to každého. Firma hospodaří s nějakým rozpočtem. Pokud bude muset vydat část tohoto rozpočtu na zaplacení popsaného výpalného, tak musí někde ušetřit. Každému, kdo říká „Dobře jim tak, podnikatelům,“ přeji, aby úspora byla nalezena v nákladech na jeho pracovní místo. A stejně tak se úspora může najít při nákupu kvalitní mouky na rohlíky, lepší pryže na pneumatiky a pokračovat bychom mohli možná do nekonečna.

Nekonečná je i flexibilita státu jde-li o vybírání výpalného a myslí na zadní kolečka. Pokud bude firmu, která má nemovitost. vlastnit jiná firma a vy tedy prodáte tuto druhou firmu, tak to může být posouzeno jako krácení daně jiným způsobem.

Navrhuji tedy elegantnější řešení. Firma mající nemovitost může být ve vlastnictví zahraniční firmy a prodáte rovnou tu zahraniční. Nezaplatíte žádnou daň, finančnímu úřadu do zahraničního podniku nic není a nemá se o něj co starat.

Navíc tak možná i provedete daňovou optimalizaci, přirozeně v mezích zákona, a ve finále pak třeba nebudete muset platit ani další daně.

Říká se, že kdo chce víc, nemá nic. A pokud nám při tom ještě někdo maže med kolem huby, tak by vážně neměl mít nic.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: