Úvodní stránka > Z domova > Neser mě, nebo potáhneš…

Neser mě, nebo potáhneš…

19. prosince 2012 Napsat komentář Go to comments

vypadniPřestavte si, že se znelíbíte některému úředníkovi na radnici nějakého města. To se může stát poměrně lehce. Stačí, když od něj něco budete chtít. Nejlépe pak aby pracoval.

Takový úředník pak může zapojit patřičné páky a budete třeba na čtvrt roku vykázáni z města.

Že si dělám legraci? Do dneška by to možná tak bylo, ale po dnešku už ne.

Dnes se poslancům podařilo přehlasovat veto presidenta. A úřady tak budou moci za vybrané opakované přestupky udělovat až tříměsíční zákaz pobytu (např. odkaz zde a nebo zde).

Nemůžeme se ani divit, že návrh zákona pochází z pera takyprávničky Řápkové a je na něm poměrně dobře vidět, že Řápková práva „studovala“ v Plzni.

Trest zákazu pobytu u nás může udělit za přesně vymezených podmínek pouze soud. A pokud budete dobře hledat, tak zjistíte, že je k dispozici celá řada soudních nálezů, které potvrzují, že ani soudy nerozhodují vždy zcela přesně v intencích zákona a soudy vyššími bývají často právě tyto tresty opravovány a nebo rušeny.

Jak můžeme chtít, aby úřednické duté hlavy, které často ani nedokáží pochopit znění zákona či předpisu, rozhodovaly o něčem tak zásadním, jako je zákaz pobytu.

Zákon je obhajován populistickým tvrzením, že

Tvůrci zákona si od tohoto opatření slibují účinnější boj s prostitucí nebo se zloději a násilníky, kteří se opakovaně a úmyslně dopouštějí protiprávního jednání, které je ale kvalifikováno jako „pouhý“ přestupek.

zdroj

Již při červnovém vetu Václav Klasu zcela jasně uvedl, že

Novelu přestupkového zákona považuji za další doklad nebezpečného a stále výraznějšího trendu řešit společenské problémy jejich kriminalizací namísto odstraňováním jejich příčin. Zákazem pobytu obec svůj konkrétní problém nevyřeší, jen ho dočasně přesune k sousedům…

zdroj

Je sice hezké, že nemůžete být vykázáni z místa trvalého bydliště, ale zákon jaksi pozapomíná, na to, že již dávno neexistuje statut přechodného bydliště a to trvalé může být klidně na druhém konci republiky.

Ale, a to je nejdůležitější, Řápková zapomíná na to, že svoboda pobytu a svoboda pohybu je základní lidské právo. A úředníci nejsou od toho, aby o nich rozhodovali. Takové omezení může provést jen soud. Tedy zatím.

Umím si docela dobře představit situaci, kterou jsem uvedl na začátku článku. Naštvaný úředník, například přímo Řápková, až bude zase zpět na Chomutovské radnici, bude rozladěn, v tomto modelovém příkladu třeba otázkami na způsob nabytí právnického vzdělání a vhodně zaúkoluje pohůnky od městské policie. A to by bylo, aby se nějaké ty podklady nevyrobily, že?

A tradá na tři měsíce. A zkus se zeptat ještě jednou.

Můžeme očekávat další level? Například městské šatlavy? I sem by mohli být lidé zavíráni bez rozhodnutí soudu.

Populistka Řápková ve své kariéře již pár takových excesů předvedla a tenhle je další. Myslím, že by bylo velice hezké, kdyby alespoň v jejím volebním obvodě začal platit návrh ministerstva vnitra o přesunu lidí, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu na městském úřadě k jejich příbuzným. Určitě by se v Ústeckém kraji najednou doma i úředně ocitlo dost tzv. nepřizpůsobivých občanů. A v trvalém bydlišti zakázat pobyt nelze.

Prozatím pak můžete navštívit webovou stránku poslankyně Řápkové a poděkovat jí za tento perfektní zákon.

Kontakty naleznete zde s děkováním neotálejte. Co kdyby se stalo, že by někoho nasrala ona. A odtáhla.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: