Úvodní stránka > Z domova > Losnu, nebo Mažňáka?

Losnu, nebo Mažňáka?

28. prosince 2012 Napsat komentář Go to comments

otaznikJaroslav Foglar postavil Vonty před poměrně jednoduchou volbu. Bude Velkým Vontem Losna? Bude jím Mažňák? Volba byla jednoduchá, protože díky příběhům Rychlých šípů i předvídatelná. Dobro zvítězilo.

Správně předpokládáte, že se chci dotknout nadcházející volby presidenta ČR. Při ní by měla, alespoň podle nápisu na standartě, vítězit pravda.

Nejsem idealista a vím, že ideální kandidát na presidenta se asi hledá těžko. Kandidát podporovaný Svobodnými nezískal požadovaný počet podpisů a při svém rozhodování tedy musím zvažovat ne to, kdo je nejlepší, ale to, u koho je pravděpodobnost, že bude škodit nejméně.

Ale, kdo to bude? Podívejme se tedy na to, co nám nabízí a nebo chtějí nabízet aktuální kandidáti. Nebudu je vypisovat ani abecedně ani podle preferencí. Pořadí níže uvedené je opravdu čistě náhodné. Bylo sestaveno podle toho, jak mě zrovna napadlo.

Jan Fischer je u mě tak nějak automaticky ze hry. Bývalý komunista, který jasně uvedl, že byl komunistou kvůli kariéře a považuje to snad za omluvu. Trafikant, to proto, že funkce viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj není nic než trafikou za předsedání úřednické vládě v létech 2009 – 2010, který je díky této trafice zajisté akceptovatelným ze strany EU. Tím je ovšem neakceptovatelný pro mojí volbu.

Zuzana Roithová je na první pohled nemastná, neslaná. Její program je spíše prográmek a na první pohled nevypadá špatně. Pokud ovšem tento prográmek, pro jeho krátkost jen nepřelétnete očima a neřeknete si. „To není zlé, prohlašuje, že pro ní i jako lékařku, byl vždy v centru zájmu člověk. To jde.

Nejde! Já ho také takzvaně přelétl očima, a něco se mi na tom nezdálo. Vím již co. Věta „Vím, co je dobré pro občana…“ mě upřímně děsí a také odpuzuje.

Jen já vím, co je pro mě dobré. A Jirka ví co je dobré pro něj, Libuše pak co je dobré pro ní a MUDr. Roithová tak maximálně ví, co je dobré pro ní. Nic více, nic méně.

Proto volím ne.

Jiří Dienstbier ml. se diskvalifikoval svým členstvím v sociální demokracii. Pro mě osobně pak jde o zcela nepřijatelného kandidáta. Pokud někdo tvrdí, že současná krize je zapříčiněna neoliberálními koncepcemi vlád v uplynulé době, pokud hodlá obhajovat vysoké daně a další totální nesmysly, které je možné v jeho programu nalézt, tak je obyčejný socialistický populista a já se děsím toho, že by něco takového mohlo sedět na Hradě.

Ne, takového presidenta nechci.

Karel Schwarzenberg, který uvádí, že jeho programem je program strany TOP 09 ve mně probouzí dojem, že by mohl také fungovat, jako uvedená strana. Volba je poměrně jednoduchá. Opět ne. A to nepočítám možné skryté ultraproevropství.

Miloš Zeman je rozporuplná osobnost. Sice mě láká mu dát svůj hlas, již proto, že by v naštvanosti mohl vetovat nesmyslné zákony a tvrdě stát za svým rozhodnutím, nicméně jsou zde některá proti. A rozhodně jsou důležitější, než pobavení se vetem presidenta.

Sporným bodem je přirozeně to, že se Zeman nijak netají tím, že je příznivcem progresivního zdanění a pak to, že je neustále určitým způsobem spojen s osobou Miroslava Šloufa a tím možná i s poněkud nejasnými financemi z východu.

Přestože osobně považuji Zemana za zásadového člověka s neměnnými názory, tak říkám ne.

Vladimír Franc mi nepřekáží. Co mi ale trochu vadí je jeho kompletní netknutost politickým životem. Neví tak zcela přesně co může od politiků očekávat a to ho znevýhodňuje. Pokud přihlédneme i k určité konzervativnosti k přístupu k úřadu presidenta všeobecně, pak ho přirozeně diskvalifikuje i vzhled, přestože všichni v rámci korektního postoje tvrdí, že jim nevadí. Mě vadí. Proto volím ne.

Táňa Fišerová je velice zajímavý kandidát. Na první pohled nemůže nikomu vadit, v druhém plánu ale zjišťuji, že někoho takového volit by byla paradoxně možná nejhorší možná volba.

Fišerová na svých stránkách uvádí, že její program je totožný s programem Klíčového hnutí, kterého je zakladatelkou. Dále pak některé části objasňuje a v části nazvané „Svoboda, rovnost, bratrství“ se můžeme dočíst, že „Princip volné soutěže ve všech oblastech života – ekonomické, kulturní i politické vede k rozpadu společnosti, k její atomizaci a zápasu jednoho proti druhému a neumožňuje realizovat veřejnou správu jako službu. Proto ve všech oblastech je třeba podporovat spolupráci na místo soutěže při současném zachování svobody výběru a volby.

Tohle totální protiřečení si a zcestný názor mi jasně ukazuje jedno. Idealisté do politiky nepatří a pokud jim dáme hlas, tak se pak nemůžeme divit už vůbec ničemu.

Nezbývá než Táně udělat pápá.

Zbývají mi dva kandidáti. Přestože jsem psal, že budu vkládat svůj názor na jednotlivé kandidáty náhodně, udělal jsem malou výjimku. Na konec jsem si nechal dva, kteří mi dělají největší problém. Jako vhodní či nejméně špatní mi totiž připadají oba a musím se mezi nimi rozhodnout.

Jsou jimi Jana Bobošíková a Přemysl Sobotka.

Oba dva mají vcelku rozumný program, který odmítá multikulturalismus a zásahy EU. Ve vztahu k EU by možná byla dokonce lepší kandidátka Bobošíková, protože jako europoslankyně zná dobře postupy a procedury v EU. Pro Sobotku zase mluví zkušenost v politice jako takové.

Pokud nyní očekáváte, že zvolím jednoho ze zbývajících, zklamu vás.

Psal jsem, že ideálního kandidáta nenalézám, nalézám jen dva nejméně nevyhovující. Ale kterého vyberu vážně prozatím nevím. A nebo vím a nepovím.

A koho budete volit vy? Losnu, nebo Mažňáka?

Reklamy
 1. Jos
  05. ledna 2013 (20.37)

  No, vy jste vskutku zábavný šašek. Fakta ignoruji, ideologie je u mne na prvním místě to je vaše krédo. Takoví jako vy jsou neštěstím této země.

  • 06. ledna 2013 (1.26)

   Zkuste ona fakta o kterých hovoříte přiblížit. Jinak jste bohužel šašek Vy a jím i zůstanete.

 1. 14. ledna 2013 (0.37)
 2. 28. ledna 2013 (12.25)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: