Úvodní stránka > Z domova > Kdo chce víc…

Kdo chce víc…

nenažranostZačnu stejnými slovy, jako v minulém článku. Představte si…

Takže si představte, že ve vaší ulici bude řádit banda, která bude vybírat výpalné od místních obchodníků. To se přeci může stát, nebo ne?

A teď si představte ještě jedno. Ta parta gangsterů přijde za vámi a řekne vám: „Kupuješ chleba u pekaře Nováka a ten nám nezaplatil. Tak to teď zaplatíš ty!“

Jestli si nyní myslíte, že jsem se zbláznil, tak se pletete. Jen jsem situaci hodně přehnal. Ale v zásadě jsem princip krádeže ze strany správce daně při výběru DPH v České republice zachoval.

Veřejnosti je dost málo známé, že již od roku 2011 existuje něco, čemu se vznešeně říká „institut ručení.“

Jednoduše řečeno to znamená, že pokud je podnikatel plátce DPH, tak od roku 2011 platí, že pokud zakoupí nějaké zboží a nebo službu od někoho, kdo následně  neodvede DPH, může být vyzván, aby daň zaplatil za něj. Bez ohledu že jí již vlastně zaplatil v platbě za onu službu či zboží.

Uvedl jsem to hodně zjednodušeně. Podrobně a při tom zcela srozumitelně se můžete s tímto málo známým podrazem na slušné lidi seznámit například v článku Ing. Romana Landgráfa „Skutečně nám nevadí ručení za DPH dodavatelů od 1.1.2011?

(Ing. Landgráf je i autorem zajímavého blogu na téma daní, který naleznete na tomto odkazu).

Myslíte, že článek již není aktuální? Chyba. Stát, ve své, téměř bezedné, nenasytnosti, vymyslel další vymoženost. Místo toho, aby uznal, že institut ručení je nemravný a přenáší kontrolní povinnost na podnikatele a zrušil ho, rozhodl se vytvořit tzv. „černou listinu neplatičů.“

Již dnes tak v rejstříku plátců DPH můžete naleznout poznámku o tom, zda je firma nespolehlivý plátce DPH a nebo není.

MF si od onoho zveřejňování slibuje, že s takovou firmou nebude nikdo obchodovat a bude tak de facto zlikvidována.

Je sice pravdou, že ředitel Specializovaného finančního úřadu Jan Ronovský v rozhovoru pro iHned.cz tvrdí, že se do rejstříku nedostane nikdo za opomenutí či drobnou chybu, ale zkušenost mi říká, že úředníkům není radno věřit ani pozdrav.

Stát tedy hodlá definitivně přenést svou kontrolní činnost na podnikatele. Jenže tato snaha může velmi rychle sklouznout do situace, kdy se výběr daně paradoxně sníží.

Pokud podnikatelé přestanou, jak by se zřejmě úředníkům líbilo, obchodovat s firmami, které budou, v řeči úředníků, nespolehlivými plátci, tak tito nespolehliví plátci mohou zkrachovat a výsledek bude snížení výběru právě od těchto firem. Ne jen DPH, ale všech daní (včteně daní jejich zaměstnanců, kteří skončí na Úřadu práce).

Pokud někdo s tzv. nespolehlivou firmou obchod uzavře a bude po něm vymáhána v rámci nemravného institutu ručení platba, může se stát, že i tato firma se stane tzv. nespolehlivým plátcem a situace se může opakovat.

No a ti nejrozumnější přenesou své sídlo mimo tuzemskou jurisdikci a nenechají si už ukrást nic.

A to nic tak zbude nenažranému eráru, který chce stále víc.

Je o tom ostatně i přísloví. Kdo chce víc, nemá nic.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: