Úvodní stránka > Z domova > Volby. Druhé kolo.

Volby. Druhé kolo.

zvsV nedávném článku, který jsem věnoval tuzemským presidentským volbám, „Losnu, nebo Mažňáka?“ jsem se zabýval tím, že tyto volby pro mě jsou výběrem toho kandidáta, který, podle mého názoru, bude škodit nejméně.

Bohužel se nezadařilo a ani jeden ze dvou zvažovaných kandidátů neuspěl. A tak je přede mnou dost složitá volba, koho volit v druhém kole.

Možná někdo namítne, ať tedy nevolím. Přiznám se, že i tuto variantu jsem zvažoval, ale domnívám se, že je lepší si později přiznat, že jsem zvolil špatně, než si vyčítat, že jsem nevolil nijak.

Koho ovšem zvolit? Oba současné kandidáty jsem vyřadil již před prvním kolem.

Jak, že jsem je to ohodnotil?

Karel Schwarzenberg, který uvádí, že jeho programem je program strany TOP 09 ve mně probouzí dojem, že by mohl také fungovat, jako uvedená strana. Volba je poměrně jednoduchá. Opět ne. A to nepočítám možné skryté ultraproevropství.

Miloš Zeman je rozporuplná osobnost. Sice mě láká mu dát svůj hlas, již proto, že by v naštvanosti mohl vetovat nesmyslné zákony a tvrdě stát za svým rozhodnutím, nicméně jsou zde některá proti. A rozhodně jsou důležitější, než pobavení se vetem presidenta.

Sporným bodem je přirozeně to, že se Zeman nijak netají tím, že je příznivcem progresivního zdanění a pak to, že je neustále určitým způsobem spojen s osobou Miroslava Šloufa a tím možná i s poněkud nejasnými financemi z východu.

Přestože osobně považuji Zemana za zásadového člověka s neměnnými názory, tak říkám ne.

zdroj

Došlo tedy k situaci, kdy je nutno kandidáty hodnotit z jiného úhlu pohledu.

Karel Schwarzenberg je pro mě stále nepřijatelný. Jeho podřizování se názorům TOP 09 je evidentní. Jeho pravděpodobné podřizování se diktátu EU je pak předvídatelné.

Obávám se, že v případě Karla Schwarzenberga jako hlavy státu hodně rychle přijmeme euro a s nadšením budeme sanovat cizí dluhy.

A to už vůbec nechci pomyslet na to, že TOP 09 a její program je vlastně i jeho volebním programem.

Zbývá tedy Miloš Zeman. Pochopitelně i u něj platí vše, co jsem napsal již dříve, ale v případě, že by to byl on, kdo vyhraje volbu, přináší jeho vítězství paradoxně i některá pozitiva.

Je sice pravdou, že by Zeman nic neměl proti progresivnímu zdanění, jak jsem psal, ale tomu je možné poměrně úspěšně předejít přenesením sídla firmy a není to zase tak složité a nákladné.

Co je ale důležité, je to, že výhra Zemana může poměrně solidně narušit jistotu a možná i soudržnost sociální demokracie.

Stejně tak může jeho výhra znamenat určitý typ prohry pro TOP 09, eventuálně i snížení sebejistoty Miroslava Kalouska.

Od Zemana pak rozhodně nemůžeme očekávat eurohujerství a nadšení z přijetí eura a podobných volovin, jaké by bylo možné očekávat od Schwarzenberga. To není málo v době, kdy jsou přijímány zákony a nařízení, které jsou odůvodňovány požadavky Bruselu a přitom se později často i ukáže, že poturčenec je horší turka.

Obě volby jsou z mého pohledu špatné, nicméně pokud budu posuzovat, která je méně špatná, pak se domnívám, že tou méně špatnou volbou je Miloš Zeman.

A proto, z pragmatického úhlu pohledu, vidím jako rozumné mu dát svůj hlas.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. 28. ledna 2013 (12.25)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: