Úvodní stránka > Z domova > Do našeho nového nevěstince přijmeme prostitutku. Vhodné i pro muže.

Do našeho nového nevěstince přijmeme prostitutku. Vhodné i pro muže.

inzerátyPřirozeně žádné pracovní místo v bordelu a dokonce ani nikde jinde nenabízím. A pokud bych nabízel, tak určitě ne prostřednictvím blogu. Pokud bych nabízel, tak by nabídka rozhodně nebyla genderově vyvážená. A v nadpisu uvedené místo bych asi mužům příliš nenabízel.

Uvedenou absurditu jsem uvedl proto, že Český helsinský výbor, jak je uvedeno například zde a zde prováděl průzkum a zjistil, že každý osmý inzerát nabízející volné pracovní místo byl údajně diskriminační.

Rozhodně nechci znevažovat činnost ČHV. Zajisté je záslužná. A možná by byla ještě záslužnější, kdyby se nezabývala inzercí možného rovnoprávného smluvního vztahu zaměstnance a zaměstnavatele.

Je pravdou, že nesmyslné regulace již opravdu začínají zasahovat do mnoha oborů lidské činnosti a zarážející na tom je, že se nad tím veřejnost nijak nepozastavuje.

ČHV je nestátní neziskovka a může si dělat co chce. Domnívám se ale, že zkoumání inzerátů, které nabízí práci, je hodně zajímavé utrácení peněz. A zbytečné.

Co mě ale ještě víc zaráží je to, že podobné průzkumy jsou prováděny i za peníze, které nám stát ukradne pod pláštíkem daní. V jednom z výše odkazovaných článků je totiž zmíněno to, že již v roce 2011 podobný průzkum prováděl úřad ombudsmana.

To jsme na tom asi opravdu dobře, pokud můžeme utrácet peníze za podobné pseudoprůzkumy.

V odkazovaných článcích je mimo jiné uvedeno například to, že

Příkladem diskriminačního inzerátu může být například následující: „Pro náš nově otevřený kadeřnický salon hledáme kadeřnici do 30 let.“

Aby byl v takovém případě dodržen zákaz diskriminace, inzerát by mohl být spíše formulován následujícím způsobem: „Pro náš nově otevřený kadeřnický salon hledáme kadeřníka/kadeřnici.“

zdroj

Hledat pracovní místo jako kadeřník, tak bych vítal právě onen zatracovaný inzerát. Věděl bych alespoň kam nechodit a možná by mě tak nepředběhl jinde jiný uchazeč.

Můj osobní názor je ten, že do toho, jak je inzerována nabídka práce, žádné organizaci a dokonce ani státu nic není. Jde o pouhou inzerci a pracovněprávní vztah vzniká až později. Poté, když se obě strany vzájemně výhodně dohodnou.

Kromě tohoto názoru jsem pak pevně přesvědčen, že i do vzniklého pracovněprávního vztahu nikomu třetímu nic není a pokud tomu tak v současné době je, tak je to jen a jen zdrojem toho, že jsou ve finále biti ti, kteří mají být údajně ochraňováni. To se však stává vždy, když se o dobro snaží státní úředník; o tom snad ale někdy jindy.

Upozornění, která jsou obsažena v odkazovaných článcích jsou ovšem z jednoho úhlu pohledu dobrá. Zaměstnavatelé ví na co si mají dát pozor a včas si připraví důvody, proč někoho nepřijmout.

Výsledný efekt pak bude poměrně jasný. ČHV tvrdí, že nevyvážený inzerát odradí například staršího či jinak „znevýhodněného“ uchazeče o práci a na inzerát nebude reagovat. Nyní tedy na vyvážený inzerát zareaguje a dozví se pečlivě připravené a vyvážené odmítnutí.

Čas bude ztracen na obou stranách. Při vytváření důvodu nepřijetí a při zbytečném ucházení se.

Český helsinský výbor je zajisté potřebný a určitě má moc práce. Jinak by asi na svých vlastních stránkách nezveřejnil genderově nevyváženou nabídku spolupráce.

A nebo oni mohou?

chv

 

Obrázek, pořízený z webu ČHV,  se po kliknutí otevře v novém okně v plné velikosti.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: