Úvodní stránka > Z domova > Budete také somrovat? (jen malá poznámka k volbám)

Budete také somrovat? (jen malá poznámka k volbám)

volbyJste-li v Praze, projděte se městem, přejděte Karlův most, zabočte vpravo do Míšeňské ulice a po pár metrech vejděte do domu č. 8. Jste ve Vinografu. A můžete se stát docela slušným blbem.

Nejprve trocha historie. Zajisté si, někteří, vzpomenete na aféru při komunálních volbách v obci Krupka. Jacísi lidé „odchytávali“ bezdomovce, cikány, sociálně slabé občany a podobně a nabízeli jim za ten správný hlas odměny. Někdy tisíc korun, někdy 700, někdy kupóny do nákupního centra a různé jiné protihodnoty.

Bylo tomu i jindy a i v jiných městech (například zde, zde, zde a nebo zde).

Přirozeně se jedná o něco, co nepatří do volebního boje a ani do voleb. Zajisté mi dá každý za pravdu a pochybuji, že by se mnou někdo polemizoval.

Prostě jde o kupování hlasů a stejně tak se vyjádřil i soud, když volby neuznal a musely být opakovány.

Domnívám se, že kupčení s volebními hlasy by mělo být posuzováno vždy stejně. Ať je již protihodnotou bankovka, kupón do supermarketu a nebo sklenka vína.

Když jsme u té sklenky vína. Vinograf, jedna z mnoha pražských vináren, se rozhodla podle všeho zviditelnit. A ze svých hostů udělat nejen blbce, ale rovnou je postavit na úroveň oněch bezdomovců, cikánů a sociálně slabých občanů, kteří za nějakou tu protihodnotu prodají svůj hlas.

Vinograf, respektive obchodní společnost Enosfera s.r.o., která Vinograf provozuje,  se rozhodla zařadit se po bok podvodníků a manipulátorů z Krupky a podobných obcí a ze svých hostů se rozhodla vytvořit obyčejné somrující idioty.

Jak jinak si přestavit, že na stránkách onoho podniku je uveřejněno něco, co je možné nazvat veřejným příslibem. Slíbeno je zde, že pokud budete v blížící se presidentské volbě volit Schwarzenberga a po volbě přinesete volební lístek se jménem Miloše Zemana, tak dostanete sklenici vína.

Jasné a prosté. Veřejně zobrazené přiznání ke snaze o manipulaci voleb.

Nevidím žádný rozdíl mezi Krupkou a Vinografem. Nevidím žádný rozdíl mezi tisícovkou a sklenkou vína. Principiálně jde o stejné svinstvo.

Jediné co je, podle mého názoru, pozitivní je to, že v tuto chvíli a v tomto případě je možné v obchodním rejstříku najít odpovědné osoby.

A tak jsem zvědav, zda nyní projde to, co v Krupce neprošlo.

Pozn. obrázek se po kliknutí otevře  v plné velikosti.

vinograf

 

Reklamy
 1. Marta
  22. ledna 2013 (11.36)

  Takových bylo… jinde se zas dalo dostat pivo za lístek KSČM a ČSSD… Navíc stejně dotyčný půjde volit za plentu sám, takže jeho svobodu to nemusí ovlivnit. Naopak si dovedu představit člověka, který si dá víno, i když volil Zemana – jen zalže. A rozdíl mezi sklenkou vína (pro návštěvníky a stovkami korun pro sociálně slabé a asociály je rozdíl nejen v tom, že jde o mnohonásobně vyšší částku, ale také proto, že pro tu skleničku vína si půjdete dobrovolně a sám od sebe. Pokud někomu dávali peníze za to, aby volil, tak si ho vytipovali a přesvědčovali… a kdo ví jak ošklivě…

  • 22. ledna 2013 (11.44)

   Já s Vámi nemohu Marto souhlasit.
   Jednak při sklenici vína nezalžete, podívejte se na onen příslib a zjistíte, že je nutno se „prokázat“ nepoužitým volebním lístkem.

   V principu je oboje co popisuji stejné svinstvo se kterým prostě nemohu souhlasit ani ze své názorové pozice a ani kdyby byla jiná. Je tu jediný rozdíl. Zde je odměna deklarována veřejně.

 2. Robak
  24. ledna 2013 (17.42)

  Ten kdo napsal tenhle clanek nechape rozdil mezi tim dat nekomu neco aby primo nekoho volil a dat neco nekomu za nektery volebni listek, coz samo o sobe jeste neznamena zadnou volbu. Nikdo nikoho neplati aby primo sel nekoho volit.

  • 24. ledna 2013 (18.27)

   Víte, on mezi oběma Vámi popsanými variantami totiž rozdíl žádný není. Jak se zjišťuje, zda ten, který měl nějak odvolit odvolil tak, jak je po něm požadováno? Odevzdáním nepoužitých volebních lístků. Za tyto lístky je teprve předána protihodnota.

   Ale ano, máte pravdu. Nikdo nikoho neplatí, aby přímo šel volit. Odměna je až po volbě. Za onen volební lístek.

  • Toník
   27. ledna 2013 (11.36)

   Ten kdo napsal tenhle článek nechápe víc věcí… Ale zato dobře chápe, proč se schovává za anonymitu.

   • 27. ledna 2013 (12.00)

    Milý Toníku, je velice hezké, že mě kritizujete za anonymitu a sám v anonymitě zůstáváte.
    Zůstat v anonymitě je moje právo a nikomu do tohoto mého rozhodnutí není vůbec nic. Je to moje volba, respektive byla před pěti lety, kdy jsem napsal první příspěvek, tehdy ještě do původního blogu „Od věci,“ a na svých rozhodnutích málokdy co měním. I Vy jste v anonymitě a nevyčítám Vám to.
    Zkuste raději uvést co konkrétně nechápu. Nebo snad Vaše rozlišovací schopnosti končí u rozpoznání placky s čírem, jak předpokládám?

 3. 25. ledna 2013 (21.39)

  Ahoj, můj názor je ten, že by se žádné volby neměly jakkoli kupovat. Volení by prostě měli své voliče přesvědčit a ne jim za volbu platit, ať je to vínem, penězi či jinak.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: