Úvodní stránka > Z domova > Drazí soudruzi – naši sovětští přátelé!

Drazí soudruzi – naši sovětští přátelé!

dopisNe, vážně nehodlám psát žádným soudruhům, natož sovětským přátelům. Slovy v nadpisu začíná něco jiného. Dokument sepsaný v Praze – Vysočanech dne 18. července 1968. Zvací dopis.

Dopis, který byl po srpnu 1968 vydáván za prosbu československého lidu o pomoc okupačních vojsk. Dopis, který byl dopisem tzv. 99 pragováků, dle některých údajů podepsaný pouze 60 lidmi, ale hovořící jménem více než 4000 zaměstnanců podniku Praga, kteří o něm neměli ani tušení a po návratu z dovolené, při které byl vytvořen, tento čin svých kolegů odsoudili.

Napsali ho strašpytlové? Potenciální kolaboranti? Patolízalové? Kdo ví. Určitě ale vím, že mají nadějné následovníky.

Bývalý (díky bohu) zastupitel Brna a současný zaměstnanec Moravského zemského muzea Tomáš Drobný se rozhodl také jeden dopis napsat. Omlouvá se v něm Therese Schwarzenberg za výroky Václava Klause mladšího.

Pomiňme výroky, které Václav Klaus mladší pronesl na adresu otce paní Schwarzenberg. Můžeme s nimi souhlasit a nebo nemusíme. Nicméně co soukromá osoba, která nezastává žádné veřejné funkce, kterou Václav Klaus mladší je, si může na svém blogu napsat co chce a pokud svojí pravdu dokáže obhájit, je to čistě jeho věc. A to, že otec paní Schwarzenberg byl nacista je zcela bez diskuze.

Nevidím v této souvislosti důvod se omlouvat za pravdu, kterou ostatně i sama paní Schwarzenberg přiznala.

Bývalý zastupitel by asi byl rád opět zastupitelem (on asi plat v muzeu nebude nic moc, že) a jde na to oklikou. Napíše patolízalský dopis, rozešle ho lidem k podpisu a ti, s nadšením stejným, jako je přicvaknutí žluté placky s informací o tom, že volí Karla, podepíší. A třeba se zviditelní jako prima charakter.

Pokud tedy pan Drobný píše, že „…Jako čeští občané se omlouváme paní Therese Schwarzenbergové, …“ byl bych rád, aby bylo tímto článkem zcela jasně řečeno, že já, jako český občan se paní Therese Schwarzenberg za nic neomlouvám. Natož pak za výrok soukromé osoby na jejím blogu. Natož pak za výrok se kterým souhlasím.

V článcích se píše, že tisíce lidí podepsaly onen dopis vrchnosti omluvný dopis. Je jich údajně více než tři tisíce. I kdyby jich bylo pět tisíc je to jen půl promile občanů ČR.

Pamětníci vzpomínají, že signatáři v úvodu zmíněného Dopisu 99 pragováků později takzvaně „chodili kanálama.“ Kudy bude chodit pan Drobný a spol?

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: