Úvodní stránka > Z domova > Ema má mísu (dokonáno jest).

Ema má mísu (dokonáno jest).

nixonPůvodně jsem sice chtěl tento článek nazvat názvem v závorce, ale nebylo by to originální. Proto tento název.

Presidentská volba skončila. Osobně jsem rád, ze nebyl zvolen Karel z placek. Ale, jak jsem psal ostatně i dříve, ani Miloš Zeman není mojí volbou.

Když jsem vysvětloval své názory pro a proti v předchozích dvou článcích zde a zde, jasně jsem uvedl, že Zeman je pro mě menším zlem. Ne ideálem.

Netvrdím, že jsem s výsledkem voleb spokojen. Mohu-li parafrázovat text jedné povídky Jiřího Grossmanna, konstatuji, že nejsem až tak nespokojen, jako bych byl při druhé variantě.

Své názory proti Schwarzenbergovi jsem prezentoval. Poměrně nechápu jeho fanoušky, kteří se nyní projevují jako křiklouni, ale i jako tupouni (jak podobné příběhu o Gumídcích, že?). Opravdu nemohu nazvat jinak ty, kteří se deklarují jako pravice a volí kovaného eurosocialistu. Pravičáci v uvozovkách, kteří dají hlas někomu, kdo podporuje ESM a prosí senát o jeho přijetí a chce tak vystavit doslova a do písmene nekontrolovatelný bianco šek pro EU, bianco šek, který se vystavuje bez nutnosti odůvodnění, bez zodpovědnosti a s týdenní splatností.

V předchozích textech jsem nikde neuvedl, koho budu volit. Uvedl jsem, že Zeman je tou méně špatnou volbou a z pragmatického hlediska vidím jako rozumné mu dát svůj hlas. Ne, že mu ho dám.

Na jednom blogu jsem se dočetl, že nevolit znamená podvolit se diktátu jiných. Přiznávám, že jsem až do tohoto víkendu měl totožný názor. Tyto volby mě přesvědčily, že jsem se mýlil.

Uvedený názor je platný jen v případě, je-li z čeho vybírat. Například při volbách parlamentních, kde je možnost (většího) výběru. Odevzdat neplatný hlas je také volba. Volba toho, kdo jinou možnost nenalézá.

Stojím si za vším, co jsem o obou kandidátech psal. Nicméně jsem se musel ještě jednou zamyslet. Nad svojí vlastní volbou. Když jsem v sobotu ráno odškrabával námrazu z oken auta a čekal až se zahřejí sedadla, uvědomil jsem si, že považuji keynesiánské názory za zhoubu. Uvědomil jsem si, že někdo, kdo konstatuje, že je správné trestat úspěch progresivním zdaněním a navíc je stejným eurofederalistou, jako jeho protivník, nemůže být mojí volbou.

A vhodil jsem neplatný hlasovací lístek.

Klidně mi nadávejte, ale právě to byla moje volba. A považuji jí za poctivou. Není možné něco jiného propagovat a něco jiného vložit do obálky.

Tak jako tak si vážím voličů Miloše Zemana, protože jeho volbu považuji za volbu menšího zla. Rozhodně si o nich nemyslím, že jsou méně kultivovaní, méně vzdělaní a méně inteligentní než ti druzí, jak se domnívá takypsycholog Slavomír Hubálek.

V prvním kole jsem volil a zbytečně. V druhém jsem provedl to co jsem považoval za správné.

No a teď doufejme, že moje odhady byly správné a nechme se překvapit. A také doufejme, že zhrzení milenci knížepána nezačnou ustavovat uliční výbory. Někteří k tomu mají, soudě dle výlevů v médiích, docela blízko. Vzhledem k tomu, že nemáme presidentský systém, nevím co budou dělat při volbách parlamentních.

Aby byl nadpis kompletní, je myslím vhodné ještě něco připsat. Jakými slovy končí to co začíná v nadpise? Ó my se máme.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. 05. února 2015 (0.00)
  2. 24. ledna 2018 (23.58)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: