Úvodní stránka > Ze zahraničí > Poslední zhasne

Poslední zhasne

nyc_blackoutNevím čím to je, ale pokud se někde objeví nějaký spasitel, který chce páchat dobro, je hned jasné, že jde o idiota.

Není tedy asi náhodou, že další podobná idiocie, přirozeně zabalená do líbivého pláštíku, se objevila v socialistické Francii.

V zájmu obecného dobra, respektive z důvodu ochrany před světelným znečistěním a v rámci úspor elektrické energie, se od 1. července budou ve Francii v nebytových budovách zhasínat nejpozději hodinu po odchodu posledního pracovníka vnitřní světla.

Výjimku mohou udělit místní úřady, například o Vánocích.

Tento paskvil vymyslelo francouzské ministerstvo s názvem, který je stejně inteligentní, jako jejich výmysl. Ministerstvo ekologie, udržitelného rozvoje a energetiky.

Od onoho omezení si slibují, že:

Opatření umožní uspořit podle ministerstva ročně tolik elektřiny, kolik jí za stejné období spotřebuje 750 000 domácností. Z Francie se tak stane také průkopnická země v prevenci proti světelnému znečištění, které narušuje ekosystémy a spánek obyvatel, vysvětlila ministryně ekologie, udržitelného rozvoje a energetiky Delpine Bathová.

zdroj

Pokud by uvedené opatření mělo platit ve státních budovách, kde jsou úřady a další státní nesmysly, šlo by o logické nařízení a bylo by i rozumné, protože by se omezilo typické státní plýtvání. Jenže tento pošahaný nápad má platit pro všechny nebytové budovy. Pro obchody, kanceláře a podobně. A to je čistá šikana.

Zasahovat vlastníkům do toho, jakým způsobem mají nakládat se svým majetkem je absolutní pošlapání svobody.

Vím, že celá řada lidí namítne, že to je pro dobro věci. Plošně se ušetří elektřina. Omezí se tzv. světelný smog, který je škodlivý, jak je výše uvedeno v odkazu. Co si tedy myslím? Chci snad, aby lidé špatně spali. Chci škodit?

Ani náhodou. Chci, aby měl každý svobodnou volbu, zda zhasne a nebo ne.

Na první pohled může vypadat kritizované nařízení jako rozumná věc. Jako věc prospěšná. Ale jen na první pohled. Pokud totiž pro vlastníka nemovitosti je důležitější než peníze, které vlastní, zapnuté interiérové světlo (a tedy peníze utracené za elektřinu)  je nařízení zhasnout nelogické a omezující. Pokud nastane druhý z důvodů onoho nařízení, tedy světelná zátěž okolí takové nemovitosti, pak zcela logicky musí nastat interakce tohoto okolí, která, bude-li dostatečná, přiměje vlastníka k dobrovolnému zhasnutí.

Násilí nic neřeší.

Osobně se domnívám, že jde nejen o pomatený výmysl francouzské socialistické vlády. Jde i o zkoušku kam je až možné zajít. Socialisté se zřejmě ve Francii dostatečně nepoučili odchodem vysoce zpoplatněných daňových rezidentů do ciziny.

Tímto postupem mohou ale dojít i k docela jinému konci. K takovému, kdy ti, kteří si nenechají vnucovat dobro, ho jednoduše odmítnou.

A poslední zhasne…

Reklamy
 1. 03. února 2013 (15.31)

  Ahoj, já si myslím, že to až tak špatný nápad není. Jen bych to omezil. Ne zhasnou všechna světla, ale ¾. Tím by se jak ušetřilo, tak by se méně poškozovalo prostředí. Ve Francii je to jako u nás. Někdo něco vymyslí, aniž by to domyslel. Pak vznikají dost často nesmysly, které nejsou špatně míněny, ale v konečném zúčtování tak dopadnou špatně.

  • 03. února 2013 (15.37)

   Já neodmítám uvedené apriorně. Ať si stát omezuje co chce, ale ve státních budovách.
   Na soukromé vlastnictví ať svoje pracky nenatahuje.

   • 15. února 2013 (18.59)

    To souhlasím. V soukromém sektoru, yb to mělo být pouze na vlastníkovi, a ten většinou stejně šetří. 🙂

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: