Úvodní stránka > Z domova > Konec anonymních akcií. Krok k vymýcení korupce?

Konec anonymních akcií. Krok k vymýcení korupce?

akciePoslanci schválili zákon, který má zrušit existenci anonymních akcií. A zajisté se poplácávají po ramenou, jak krásně bojují proti korupci. A dav jim to baští.

To, že fungování akciových společností nerozumí řadový občan docela chápu. To, že jim nerozumí zákonodárci je ale varující.

Zákon si dal za úkol plošně zrušit to, co novináři nazývají anonymní akcie. Nechci zacházet do takových podrobností, jako je dělení akcií na kmenové, zakladatelské a nebo prioritní, na listinné či zaknihované.

Dotknu se v této souvislosti jen akcií na jméno a akcií na doručitele.

Akcie na jméno obsahuje jméno toho, kdo je jejím držitelem. Pokud takovou akcii prodáte, tedy správněji převedete na jinou osobu, činíte tak rubopisem, kde je uvedeno komu je prodávána. Prostě akcie má v té chvíli jakousi historii svých majitelů.

Akcie na doručitele, zjednodušeně řečeno, změní svého majitele tím, že mu jí dáte do ruky.

Vím, že to je hrubě zjednodušené, ale pro potřeby tohoto článku to postačuje až až.

Naše inteligentní sněmovna se domnívá, že zmiňovaným zákonem zabrání neprůhlednému přidělování dotací, přidělování státních zakázek a podobně. A hodlá buzerovat všechny akcionáře plošně.

Zcela souhlasím s tím, že pokud firma získává nějaké peníze ze státního rozpočtu, měla by být její majetková struktura jasná. Pominu nyní to, že existence dotací je nemorální a místo státních zakázek by bylo lepší nechat příslušné odvětví v soukromých rukou. To není předmětem tohoto článku. Jasné je, že za stávajícího stavu existence takového zdroje peněz je potřebná průhlednost.

Nemohu ale souhlasit s tím, že uvedený zákon postihne plošně všechny akcionáře v zemi. Co je proboha komu do struktury firem, které od státu nedostávají ani korunu?

Řešení poslance Suchánka, které obsahovalo upřesnění platnosti zákona jen na firmy, které nějakým způsobem získávají finance ze státního rozpočtu nebylo přijato. Nechápu proč. Zákon má přeci cíl kontrolovat právě tyto firmy. Nebo je jeho cíl jiný? Například připravovat si půdu pro strkání špinavých pracek státu do cizích kapes?

Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. Jedna z firem na kterou mám vliv, se specializuje na zakládání firem mimo území ČR. A registrována je v jednom ze států USA, kde se majitelé nezveřejňují. Ne, to není reklama, ale kdyby někdo potřeboval…

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: