Úvodní stránka > Z domova > Mateřská, nemocenská a termíny

Mateřská, nemocenská a termíny

podporaJsou toho plná média. Nejprve si stěžovaly matky na mateřské na to, že jim nepřišla mateřská v obvyklém termínu. Pak se přidali někteří nemocní ohledně nemocenské.

Všechno se dokola omílá, řeší a nebo neřeší, ministryně sociálních věcí hovoří na tiskových konferencích prakticky o ničem a hledá se chyba, která se musí přirozeně napravit. A při tom všem není vlastně nic porušeno.

Nehodlám v žádném případě rozebírat princip a nebo důležitost uvedených dávek. To není předmětem tohoto článku. Pro někoho jde o podstatnou část jeho rozpočtu, pro někoho jde o část nepatrnou a někdo se například nechce ani zdržovat nějakou žádostí. To vážně řešit nehodlám.

Trochu odbočím.

Když jsem si kdysi sjednával svůj první leasing na automobil, bylo pro mě důležité, aby splátky šly nastavit tak, aby byly po termínu mé zálohy na mzdu. Ideálně tak, aby termín splátky byl cca 3 – 4 dny po záloze. Kdyby do toho vstoupil víkend. Nebyl to problém.

O nějaký ten rok později jsem si sjednával pojištění pro případ ztráty výdělku při pracovní neschopnosti. Bylo mi v několika různých variantách nabídnuto u různých pojišťoven různé plnění v různé termíny. Vybral jsem si to, co pro mě bylo nejzajímavější v poměru plnění:cena a to včetně výplatního termínu pojistného plnění.

V příkladech by se dalo pokračovat. V soukromém sektoru šlo zcela bez problémů když ne přímo nastavit termíny plateb, tak vybrat si ten, který byl z mého pohledu optimální.

Vraťme se nyní k tématu. Sociální stát ve výplatách uvedených dávek opravdu podle zákona nikde nepochybil. Má být plněno v daném měsíci a věřím, že bude. Dvěma skupinám, těm, kteří nežádají a těm, pro které je uvedená dávka jen částí jejich příjmů je vcelku jedno který den v měsíci dávka dorazí na jejich účet. Mají jiné zdroje a nevzrušují se tím.

V problémech tak zůstává skupina příjemců, kterou jsem zmínil jako první. Ti, pro které je uvedená opožděná (podle zákona jen teoreticky) dávka existenční nutností.

Paradoxně jsou tak nejvíce systémem sociálního státu poškozeni ti v jejichž prospěch sociální stát pracuje. Přitom drtivá většina z nich si uvedenou službu již předplatila v minulosti a nebo jí uhradí v budoucnosti (formou příslušných odvodů).

Neumím si představit, co by se dělo, kdyby se takovým způsobem, jako stát při tomto případu, zachovala komerční společnost. Úřady by se zbláznily, občanská sdružení by podávala trestní oznámení, a konkurence takové komerční společnosti by si mnula ruce.

Jsem přesvědčen, že pokud by dávky, které jsou předmětem tohoto článku (a nejen ty) byly zajišťovány soukromými subjekty na základě dobrovolného smluvního vztahu, uvedená situace by nenastala. To, že jsou zajišťovány státem na základě násilí je špatné.

Výsledkem je, že postižení uvedeným problémem se zcela jistě nedovolají žádné nápravy, protože podle zákona se vlastně nic nestalo. V jejich případě nebylo možné, tak jako uvádím výše své vlastní zkušenosti, zvolit optimální řešení. Řešení jim bylo nadiktováno.

Vše je vlastně v pořádku. Zákon přeci nebyl porušen. Otázkou ovšem není zda je zákon správný a nebo ne. Otázkou je, zda je vůbec únosný systém sociálního státu.

Reklamy
 1. xixao
  24. února 2013 (20.29)

  …“Jsem přesvědčen, že pokud by dávky, které jsou předmětem tohoto článku (a nejen ty) byly zajišťovány soukromými subjekty na základě dobrovolného smluvního vztahu, uvedená situace by nenastala. To, že jsou zajišťovány státem na základě násilí je špatné.“…
  vazeny autore, tento nazor, pri soucasne platebni moralce v nasi zemi, mi pripada…
  no, muzete mi rici, na cem ujizdite ?
  nebo zijete dlouhodobe mimo republiku ?

  • 24. února 2013 (23.11)

   Nedopsal jste, jak Vám názor připadá, takže nevím zda tu je někdo, kdo na nečem ujíždí. Pokud jsem to já, tak je to tak na možnosti volby. Na tom se ujíždět vcelku dá, nemyslíte?
   Nebo Vám snad možnost, kdy člověk může sám a svobodně rozhodovat o svém životě vadí a potřebujete na to nějakého úředníka?

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: