Úvodní stránka > Z domova > Vítězný únor

Vítězný únor

gottwaldstalinDnes je 25. únor. Den, kdy někteří slaví tzv. „vítězství pracujícího lidu.“

Není nutné příliš spekulovat o tom, zda jde o pouhé pomatence a nebo skutečně nebezpečná individua. Na to si musí udělat obrázek každý sám.

Dnešní článek jen předloží některá fakta. Rozhodně nejsou nová a dokonce jsem je již v podobném kontextu publikoval na původním blogu Od věci před pěti lety.

Platná jsou však stále.

Je to jen část jedné teze a odkaz na jednu tabulku.

Vyvrcholením vývoje byl pokus tří pravicových stran zvrátit vývoj demisí jejich ministrů, která měla přivodit pád vlády a vytvoření vlády úřednické. Při tomto střetnutí se ukázalo, že zatímco buržoasní strany spoléhaly pouze na zákulisní manévry a politikaření, na straně KSČ vystoupily široké lidové vrstvy a významné společenské organizace. Přes silné pozice KSČ v mocenských složkách a vytvoření Lidových milicí jako ozbrojené organizace dělníků a zaměstnanců nebyly to tyto složky, které rozhodly mocenský boj. Únor 1948 nebyl násilným ozbrojeným pučem, jak tvrdí polistopadoví vítězové, ale hlubokým a demokratickým revolučním procesem vyjadřujícím zájmy výrazné většiny společnosti a uskutečňovaným s jejím aktivním souhlasem.

Na této skutečnosti nic nemění ani určité momenty utilitárního využívání mocenského aparátu ze strany KSČ zahrnující i některé excesy, ani vnější tlak stalinského vedení SSSR, který vedl k opuštění koncepcí specifické československé cesty k socialismu a převzetí sovětského modelu odbourávajícího demokracii a svými dopady v konečné instanci nevhodného pro československé poměry. Nemění na ní nic ani vážné deformace první formy socialismu, zejména vykonstruované politické procesy a antihumánní formy mocenského tlaku použité proti odpůrcům, ale i proti mnoha nevinným lidem, včetně stoupenců socialismu.

Zahraniční i domácí odpůrci socialismu a jimi zneužití dezorientovaní lidé samozřejmě neuznali demokraticky přijaté řešení únorové krize a legitimitu socialistického zřízení a v rozporu se zájmy většiny zahájili aktivní odpor, k jehož různým formám zahrnujícím i teror a ničení společného majetku se dnes hrdě hlásí a požadují, aby byly jejich aktivity oceněny jako „třetí odboj“. I oni nesou nemalou odpovědnost za atmosféru a oběti padesátých let. Spolu se svými mnohými listopadovými a polistopadovými následníky nesou ale i odpovědnost za to, že nebylo možné pokračovat po cestě sociální spravedlnosti a že obnovená zbohatlická elita a její pravicová politická reprezentace dnes vede nemilosrdnou ofenzívu proti životní úrovni a sociálním jistotám většiny občanů.

Zdroj: Oficiální webové stránky Komunistické strany Čech a Moravy

Podívejte se i na tabulku na tomto odkazu. Obsahuje jména 242 osob, které byly popraveny pro politické trestné činy v létech 1948 – 1989. Jména 242 zavražděných lidí.

A posuzujte sami.

Reklamy
 1. 25. února 2013 (11.02)

  Byl to právě „Honza“ Masaryk, kdo neodstoupil a tím způsobil, že Gottwald mohl legálně nahradit ministry, kteří podali demisi, vlastními lidmi. Vina za Únor se vesměs připisuje Benešovi, ale ve skutečnosti šlo o naprostou neschopnost a amatérismus demokratických stran, kteří odevzdali moc komunistům na zlatém podnose….

  • 26. února 2013 (23.04)

   No já se spíš domnívám, že šlo o naivitu, v duchu které tak nějak bylo věřeno v demokratické postupy.
   Ve vztahu ke komunistům opravdu naivita.

   • 27. února 2013 (13.16)

    Demokratické principy byly dodrženy. Odstoupila menšina ministrů a předčasné volby nebyly nutné. Komunisté demokratům nic neslíbili, byli spolu v konfliktu po celou dobu od konce války až do Února. Svým nepovedeným pokusem o vyvolání předčasných voleb demokrati umetli komunistům cestičku k absolutní moci. Bylo to naprosté a ostudné selhání demokratických stran, které nás všechny stálo čtyřicet let života

   • 27. února 2013 (13.48)

    Názory jsou různé. Mohu s Vámi souhlasit v prvním plánu. Ovšem při pohledu na pozadí již ne.
    Nicméně je to Váš názor a nehodlám Vám ho upírat.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: