Úvodní stránka > Z domova > Potřebujete peníze? Skočte si na pracák.

Potřebujete peníze? Skočte si na pracák.

penizeÚplně na začátku jen postřeh mimo téma. Není to tak dlouho, když jsem v diskuzi u článku na jednom ze zde hostovaných blogů četl názor, že pokud nějaká strana sama sebe označuje za pravicovou, tak pravicovou bude. Názor zcela jistě hloupý. Můžete totiž chtít být kýmkoli chcete, ale budete vždy tím, jako kdo se budete chovat.

A právě z tohoto úhlu pohledu nenacházím na naší politické scéně mnoho skutečně pravicových stran a i v současné vládě vidím samé socialisty.

Jak si jinak vysvětlit dokument, který si můžete prostudovat například zde. To, že byl zveřejněn ministryní práce a sociálních věcí Müllerovou, která byla členkou KDU-ČSL a nyní TOP09, ukazuje, že buď je TOP09 socialistickou stranou a nebo by se paní ministryně měla vrátit k původní profesi v JZD Horní Čermná.

Protože předpokládám, že jste se s přiloženým dokumentem seznámili, rád bych zdůraznil, že základem je 7 miliard korun. 7 miliard korun, jedno zda z peněz státu či EU, které byly ukradeny lidem v rámci socialistické přerozdělovací mánie. 7 miliard korun, které mohly být využity třeba i pro zvýšení zaměstnanosti, ale rozhodně adresněji, lépe, účelněji a především těmi, kterým byli sprostě ukradeny.

Jak, že to vlastně chce paní ministryně zvýšit zaměstnanost? Co obsahuje oněch „spásných“ sedm bodů, které, dle uvedeného dokumentu, přinesou desítky tisíc nových pracovních míst?

Podívejme se na některé.

Zaměstnavatelé na nově přijatého mladého zaměstnance z evidence úřadu práce budou moci maximálně jeden rok získávat od státu měsíční příspěvek až 24 tisíc korun (hrubá mzda plus odvody). …

…určený pro mladé uchazeče o práci, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR více než 4 měsíce a mají minimální nebo žádnou pracovní zkušenost.

Pokud využiji například online kalkulačku zjistím, že tak bude moci zaměstnavatel nabídnout hrubou mzdu 17.900,- Kč a čistou 14.401,- Kč. Ovšem jen v takovém případě, že mu bude skutečně poskytnut maximální měsíční příspěvek.

Získat pracovníka bez mzdových nákladů je zajisté zajímavé. Nicméně jde o deformaci trhu práce. A o pouhý odklad problému, protože po vypršení doby dotace pracovního místa je řešení poměrně jasné. Pracovní místo bude udrženo jen v takovém případě, že se pracovník osvědčí. Pro některé zaměstnavatele může být vznik takového místa i důvodem ke kroku, který mu může předcházet. Místo se zruší, zaměstnanec propustí a poté se místo opět, v zájmu získaní dotace, vytvoří.

A to nemluvím o podpoře vzniku pracovních míst v neziskových organizacích a obcích, kde je nabízena podobná podpora, jen je výše omezena na mzdové náklady ve výši 15.000,- Kč (tedy čistá mzda maximálně 9.744,- Kč). To obce získají vážně „schopné“ zaměstnance.

Další nesmysl se skrývá pod podporou zaměstnávání matek a dlouhodobě nezaměstnaných na částečné pracovní úvazky. Domnívám se, že je na zaměstnavateli, jestli se k takovému kroku odhodlá. A nejde tu jen o to, že ne každý typ zaměstnání je pro takový postup vhodný. Jde i o větu v uvedeném dokumentu, která říká, že,

Zároveň tím ministerstvo pomůže i dlouhodobě nezaměstnaným, kteří už ztratili pracovní návyky a pro začátek je mohou získat zpět i díky práci na částečný úvazek.

Z pozice zaměstnavatele si sakra rozmyslím, jestli budu chtít ze svého podniku vytvářet jakýsi trenažér.

Pomatenost projektu je vidět i v kroku třetím, který hodlá dotovat podniky, které neprosperují. Místo aby jim bylo umožněno optimalizovat jejich činnost a nebo zkrachovat, prodlouží se jen jejich agónie. Ti zaměstnanci, kteří budou schopní, si včas naleznou nové pracovní uplatnění. Ti druzí skončí na úřadu práce, který se bude divit, proč tomu tak je, když vynakládá takové prostředky v zájmu zaměstnanosti.

Jako úplný vtip mi pak připadá to, že úřady práce budou zlepšovat svojí poradenskou službu, tak aby byla kvalitnější a rozsáhlejší. Mnoho lidí by totiž přivítalo, kdyby byla vůbec nějaká.

Vrchol arogance je pak bod pátý, kde se uvádí:

5. Zaměstnej sám sebe. Buď OSVČ.

Ministerstvo plánuje podpořit i ty nezaměstnané, kteří se rozhodnou začít podnikat. Úřady práce nabídnou vzdělávací aktivity pro budoucí OSVČ a také finanční pomoc. Nezaměstnaní, kteří předloží smysluplný podnikatelský záměr (ten úřad práce individuálně posoudí), budou moci získat 40 až 80 tisíc korun. Budoucí „podnikatel“ (OSVČ) se však musí zavázat, že bude svoji živnost provozovat nejméně po dobu, na které se s úřadem dopředu dohodne (obvykle 1 až 2 roky).

Pominu-li, že se podle některých blbů stane takový nezaměstnaný podnikatelským parazitem, tak nechci vidět ty následky.

Je sice pravdou, že uvedená částka na rozjetí nějakého menšího podnikání postačuje, ale již v citovaném odstavci je jasně vidět, že půjde o vyhozené peníze. Podmínka provozovat živnost po dobu 1 – 2 roků je zcela zcestná. Za tu dobu tak podnikatel zjistí, zda má jeho podnikání smysl a nebo nemá. Pokud se pak někdo bude domnívat, že podmínka předložení smysluplného podnikatelského záměru zajistí, že vzniknou opravdu smysluplná podnikání, tak se plete. O té smysluplnosti totiž budou rozhodovat úředníci. A jejich uvažování snad známe všichni. Ostatně, pokud má někdo schopný podnikatelský záměr, tak dokáže finanční prostředky sehnat i bez nich.

Dovolím si odhadnout, že velká většina takto vzniklých podnikatelů po nějaké době skončí opět na tam, kde začala. Na úřadu práce.

Celá nová aktivita ministerstva práce a sociálních věcí je nejen zcestná, ale i nebezpečná. Nejen, že je financována z kradených peněz – daní, ale zvýhodňování vybraných skupin bude zcela jistě probíhat na úkor jiných. Deformace pracovního trhu tak, podle mého názoru, přinese ne zvažovaný užitek, ale právě pravý opak.

Ministerstvu se rozhoduje poměrně dobře, z jeho peněz se nerozhazuje. Místo toho, aby byly sníženy daňové odvody, sníženy mzdové náklady, dekriminalizován tzv. švarcsystém a zrušena minimální mzda, která diskvalifikuje celou řadu účastníků trhu práce, postaví se za 7 miliard Potěmkinova vesnice plné zaměstnanosti a dokonalé semeniště korupce.

Je jedno jakou partaj paní Müllerová zastupuje. Ale socialismus je to jak vyšitý.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: