Úvodní stránka > Z domova > S modrým hadrem za Zemanem

S modrým hadrem za Zemanem

02Když jsem psal článek Krátká paměť Miloše Zemana, podotkl jsem, že nevím, zda náš bohužel-president trpí demencí a nebo se na něm natolik podepsala konzumace tvrdého alkoholu, že zapomíná.

Když včera, jako správně servilní slouha při návštěvě gubernátora, věšel na Hradě jakýsi modrý hadr se žlutým potiskem, uvědomil jsem si, že je možná jen obyčejný lhář. Nic jiného.

Ono totiž nejde jen o ten hadr. Vlajka a nebo prapor to oficiálně není, to jsem již psal, daleko závažnější je něco jiného.

Když se Zeman dral do funkce, aby si trochu pofoukal své pošramocené ego (když to minule nevyšlo), tak v jedné z debat s Karlem Schwarzenbergem v pořadu moderátora Václava Moravce (čtenář si zajisté dohledá v archívu na webu ČT) řekl na téma gigatunelu zvaného Evropský stabilizační systém:

Měl bych velmi silné výhrady. Na rozdíl od věcí, kde se spolu (míněn Karel Schwarzenberg) shodujeme, tak tady bych si říkal, k čemu ten stabilizační balíček vlastně je. Jestliže chcete dotovat – a to nenávratně dotovat, protože nikdo nedoufá, že se vám to vrátí – země, které takříkajíc žijí nad poměry, jako je Řecko… …tak to dělejme. Já jsem pro to, aby se poskytovala solidární mezinárodní pomoc zemím, které zasáhla přírodní pohroma, ale o tom stabilizační balíček není. Je o rozsáhlém transferu peněz od zemí, které hospodaří jakž takž rozumně, k zemím, které plýtvají.

Ani ano, ani ne, že? Ale volič to pochopil zcela jistě, jako „spíše ne.“ A tak se i choval. A lhář získal bod.

A tentýž lhář včera ESM podepsal.

Pokud se nyní budou média snažit podpis ESM bagatelizovat jako pouhou formalitu, použijí stejné argumenty, jako Zeman v pořadu Partie TV Prima krátce po zvolení, kdy oproti předovlební taškařici o ESM prohlásil, že podpis je jen symbolická věc, protože se týká jen zemí platících eurem a to není dosud na pořadu dne. Podle Zemanova odhadu se země k jednotné evropské měně připojí nejdříve až za pět let. Při tom řekl své: „Platí takové to, řekněme, pochybovačné ano.

Jestliže tuto myšlenku média vypouští, stávají se skutečně tou žumpou, kterou je Zeman nazývá a on sám tak, paradoxně, také. Protože o formalitu nejde ani náhodou.

Domníváte-li se, že výjimka z přijetí eura a jeho faktické přijetí je něčím o čem máme rozhodovat my, pak se pletete. Existuje totiž Lisabonská smlouva. Ano, ta proti které brojil Václav Klaus. A kde se píše toto:

ČÁST TŘETÍ – VNITŘNÍ POLITIK A ČINNOSTI UNIE

HLAVA VIII – HOSPODÁŘSKÁ A MĚNOVÁ POLITIKA

KAPITOLA 5 – Přechodná ustanovení

Článek 139:

1. Členské státy, o kterých Rada nerozhodla, že splňují nezbytné podmínky pro přijetí eura, jsou dále označovány jako „členské státy, na které se vztahuje výjimka“. …

Článek 140

2. Rada po konzultaci s Evropským parlamentem a po projednání v Evropské radě, rozhoduje na návrh Komise, které členské státy, na které se vztahuje výjimka, splňují podmínky nezbytné na základě kritérií stanovených v odstavci 1, a zruší výjimky dotyčných států.

Rada rozhoduje po obdržení doporučení přijatého kvalifikovanou většinou jejích členů zastupujících členské státy, jejichž měnou je euro. ….

Zdroj: Konsolidované znění Lisabonské smlouvy

Česky řečeno – o nás a bez nás.

Někteří, i já ve svém minulém článku, dávají rovnítko mezi dobu protektorátu a včerejší vyvěšování modrého hadru na Hradě.

Je tu ale jeden rozdíl. President Hácha, na rozdíl od Zemana, lidem nelhal.

Reklamy
Rubriky:Z domova Tagy:, , ,
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. 09. prosince 2014 (0.00)
  2. 05. února 2015 (0.00)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: