Úvodní stránka > Různé > Potírání nemravných odměn a nebo další ukrajování salámu?

Potírání nemravných odměn a nebo další ukrajování salámu?

bankaKdyž jsem předloňského července psal o okrajování svobody ve jménu zeleného náboženství, tak jsem netušil, že postupem času se tento způsob rozšíří i do dalších odvětví společnosti. Moje chyba, měl jsem předpokládat, že oblíbené téma zelených náboženských fanatiků se stane doménou daleko nebezpečnějších maniaků – socialistů.

V televizním zpravodajství na Nově a nebo v Blesku se sice dozvíte kdo získal cenu za nejhezčí fotku psa, která pop-hvězdička zvrací po jídle, ale některé události, týkající se možná bezprostředně vaší budoucnosti, se moc neukazují.

Jako například to, že již v březnu se EU dohodla a nyní i poslanci EU (tedy ve většině), že omezí horní hranici odměn pro manažery bank a obchodníky s cennými papíry.

Bonusy bankéřů v Evropské unii budou od příštího roku omezeny výší jejich základního platu. Pro kompromisní návrh členských zemí sedmadvacítky a Evropského parlamentu (EP) se vyslovila jasná většina evropských poslanců. Ta přijala také další opatření, která mají posílit bankovní sektor a učinit jej odolnější vůči krizím.

Limit odměn je nejpřísnějším omezením platů finančníků na světě a vychází vstříc rozhořčení politiků a veřejnosti nad praktikami finančního sektoru od finanční krize roku 2008. Ohraničení prémií je platné automaticky, ale akcionáři bank budou moci odměny zvýšit až na dvojnásobek základního platu.

zdroj

Některá socialistická srdce se zatetelí blahem. Pokud to ještě při svém zaplnění čirou závistí a nenávistí vůči majetnějším lidem dokáží. Rozumní lidé se spíše zachvějí hrůzou.

Někdo možná řekne, že vysoké odměny bankéřů jsou nemorální a že si je nezaslouží. Ono to tak může vypadat. Zkusme ale uvedenou situaci přenést do jiného oboru.

Představte si, že budete v pekárně a budete chtít dát odměnu dobrému pekaři. Není mi přesně známo, jaká je aktuální průměrná mzda řadového pekaře, ale odměna vyšší než mzda nebude, leda že se všichni majitelé pekárny dohodnou, že bude dvojnásobná; více nelze.

Připadá vám to postavené na hlavu? Určitě ano.

Je zcela jasné, že z pohledu řadového střadatele či uživatele bankovních služeb jsou uvedené odměny v bankovním sektoru nemravné. Není se ani čemu divit, banky občas fungují zcela nelogicky a pokud bankéři něco neodhadnou, prodělají peníze svých klientů a nebo jednoduše ukradnou, jsou svým způsobem v klidu. Stát se o sanaci dluhů postará.

Podívejme se ale na situaci z jiného úhlu pohledu.

Nutí něco majitele bank ke stejně racionálnímu uvažování, jako běžného podnikatele? Nenutí. Všimněte si předchozího odstavce, hlavně jeho konce. Stát se o sanaci dluhů postará. A to je daleko větší nemorálnost než vysoké bonusy bankéřů.

Stát se totiž o sanaci banky postará z peněz které nejprve ukradl všem svým obyvatelům. Můžete být rozumný a rozvážný střadatel, můžete se o své peníze, často spořené celý život, starat a mít je uloženy v bance, která podniká s vysokou zodpovědností vůči svým klientům i majitelům a i vy se budete podílet na sanaci krachlé banky. To rozhodně příliš mravně nevypadá.

V tomto světle se daleko rozumnější a dokonce z hlediska státu úspornější, jeví ne omezování bonusů bankéřů, ale ukončení sanování bankovních průšvihů. Nechme akcionáře bank, ať dávají svým manažerům odměny podle svého uvážení. Jsou mezi nimi ti, kteří si zaslouží odměny vysoké, stejně jako ti, kteří si nezaslouží nic. A nechme také akcionáře bank, tedy ty, kteří mají z bankovní činnosti zisk a také bankéře, ať jsou plně zodpovědní za hospodaření banky. Nesanujme banky. Je sice pravda, že při krachu banky budou zřejmě postiženi i zákazníci banky, ale jen oni; ostatním kradeno nebude.

Nechme tedy bankéře být a dejme jim možnost převzít plnou zodpovědnost za svoje podnikání. Časem by totiž mohla přijít doba, kdy by stát sanoval třeba nezodpovědné pekaře. A pak bychom se mohli všichni skládat na rohlíky, které by se nehodily ani do strouhanky. A nadšeně bychom křičeli, že se o nás stát báječně stará.

Je pravda, že někomu by se to mohlo i líbit…

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: