Úvodní stránka > Z domova > Vraťte nám prachy!

Vraťte nám prachy!

oslicekMálokdo nezaznamenal tzv. „průlomový rozsudek, kdy je banka povinna klientovi vrátit poplatky za vedení úvěrového účtu. Nehodlám přidávat odkazy na jednotlivé organizace, které nabízí klientům bank „nezištnou“ pomoc. Nechci jim tak zbytečně dělat reklamu. Pokud někdo cítí potřebu si je najít, jistě tak učiní.

Bankovní poplatky spojené s vedením úvěrového účtu jsou zajisté v některých případech přinejmenším přehnané a udivující. Jedno je ale jisté – ti, kteří je platí tak činí dobrovolně a o jejich existenci věděli ještě před podepsáním jakékoli úvěrové či obdobné smlouvy.

Nenalezl jsem přesné znění rozsudku, kterým bylo potvrzeno ono vskutku kuriózní vrácení poplatků, nicméně z obecného pohledu považuji toto rozhodnutí za absolutní pošlapání práva.

Zdůrazňuji, že nejsem nijak spojen s žádnou bankou a ani nikdo z mých blízkých není zaměstnancem žádné banky, ale vrácení předem dohodnutých a oboustranně akceptovaných poplatků totiž ničím jiným, než plivnutím do tváře právního státu není.

Představte si, že si například pronajmete byt. Předmětem nájmu bude i parkovací stání, to bývá součástí bytu poměrně často. No a po několika letech vám dojde, že vlastně nemáte auto a že by vám měl domácí vrátit částky které jste právě za to parkovací stání, mimo jiné, zaplatili.

Je to postavené na hlavu? No určitě je.

Rozhodně bych nebyl proti, kdyby bylo usouzeno, že poplatek není oprávněný a že tedy od této chvíle nebude účtován. Ale zpětně?

Kdyby lidé, kteří považují poplatek za vedení úvěrového účtu za neakceptovatelný o úvěr právě z tohoto důvodu nežádali, banky by zcela jistě a dost rychle nutnost tohoto poplatku přehodnotily. Nenechme si namluvit, že by to nebylo možné, vždyť samy firmy, které nabízí pomoc při žádostech o vrácení poplatků tvrdí, že evidují tisíce, ne-li desetitisíce, nespokojených klientů peněžních ústavů. To nikdo z nich neřekl, že se mu poplatek nelíbí a neprotestoval, když uzavíral úvěrovou smlouvu? Kdyby to ti, kteří nyní chtějí poplatky vrátit udělali, banky by se jistě, jak se říká, chytily za nos.

Možná mě nějaký hlupák nazve asociálem, ale já spíš myslím, že opravdu asociálním činem je zpětné vracení něčeho co bylo dohodnuto. Říká nám to totiž jedno. Zapomeňte na svobodnou možnost dohody, pokud to bude populární, uděláme v zájmu populismu cokoli.

Co bude následovat příště? Budou se vracet peníze za rohlíky, které stály více než korunu padesát?

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: