Úvodní stránka > Ze zahraničí > Zlí levní Číňané

Zlí levní Číňané

OLYMPUS DIGITAL CAMERABrusel obviňuje Čínu, že do Evropy dováží solární panely s cenou hluboko pod výrobními náklady, aby zničila evropské konkurenty. Takový titulek jsme si mohli přečíst mezi aktualitami, kde ale zapadl mezi povodňovým zpravodajstvím.

Už samotný argument zničení konkurence je zcela lichý a snad každý, kdo uvažuje hlavou ví, že je navíc dokonale lživý. Zničení konkurence a následné zdvižení ceny, které se snaží podsouvat socialisté a jim podobní jedinci, zcela jasně vytvoří prostor pro – paradoxně – vznik nové, levnější konkurence.

Clo je zlo, které nikdy nemůže pomoci nikomu jinému, než tomu, kdo z něj profituje. Tedy úzké skupině podnikatelů, kteří se konkurence bojí, protože jim snižuje zisk. Eurokomisař pro obchod Karel De Gucht, který uvedené restrikce prosazuje, je evidentně odborníkem na cokoli jiného, než obchod. A nebo je podplacen, kdo ví.

Pokud evropští výrobci nejsou schopni vyrobit solární panely levněji, než jejich konkurence, měli by se zřejmě zaměřit na jiná odvětví. Proč kupovat draze to, co je možné pořídit levněji? Levné solární panely, jak je ostatně i uvedeno v citovaném článku, mohly vést ke snížení výkupních cen solární energie a tím i k snížení cen elektrické energie konečných spotřebitelů.

Levné solární panely tak mohly mít několik pozitiv. Levnější elektřinu a uvolnění kapacit neefektivních evropských výrobců, kteří by mohli zaměřit své podnikatelské úsilí jiným, zajisté rozumnějším a finančně zajímavějším směrem.

Eurokomisař tak ukazuje, že mu nejspíš na ničem takovém nezáleží a já osobně tedy nechápu, jak může být komisařem pro obchod (Osobně ovšem ani nechápu smysl takové funkce, ale to v eurosocialismu asi důležité není.).

Uvedenou celní zrůdu podporuje jen malá skupina zemí, v čele s Francií. Jak paradoxní. Právě Francie dala světu Frédérica Bastiata jehož „Petice výrobců svíček“ odhaluje nesmyslnost a škodlivost cla.

Ostatně, Čína se nechala slyšet, že zdaní evropské víno.

Je zajímavé sledovat, jak to Francie považuje za nepřiměřené a odsouzeníhodné. No a my ostatní, tedy ne nenávidění „solární baroni,“ kteří již mají nakoupeno, si za solární panely připlatíme téměř 50% clo. Může nás ale hřát vědomí, že tak podpoříme důležité odvětví evropské ekonomiky.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: