Úvodní stránka > Z domova > Aby bylo dobře zvýšíme minimální mzdu

Aby bylo dobře zvýšíme minimální mzdu

12. července 2013 Napsat komentář Go to comments

frantiskkonicekVčera jsem psal, že hodnocení nové vlády přátel Milouše Zemana si ponechám až tato zveřejní své programové prohlášení a nebo až některý z jejích členů provede nějaký krok. No a nový ministr práce a sociálních věcí se hned dneska, první den ve funkci, nechal slyšet, že má nějaké priority. A upřímně – nezapře svou socanskou minulost a zblblost.

Priorit má nový ministr celou řadu. Upřímně, kromě odporu vůči sKartám, jedna větší blbost než druhá. A pokud za prioritu považuje prosazení zvýšení minimální mzdy tak je mi jasné, že je to opravdu hloupý keynesiánec, který se chce zavděčit svému příteli Miloušovi, ale vůbec nemyslí na ty, kterých by se jím řízené ministerstvo mělo zastávat.

O tom, že minimální mzda je nebezpečná lež a její existence znevýhodňuje právě ty, které má zdánlivě chránit a to až k samé diskvalifikaci na trhu práce, jsem na těchto stránkách již psal (zde a zde).

Nechci se opakovat, ale každé zvýšení minimální mzdy znamená zvýšení mzdových nákladů právě u těch pracovníků, kteří jsou v kategorii nejméně placených a tedy nejméně kvalifikovaných. A tedy nejlépe nahraditelných. Pokud nějakou práci zastanou dva či tři pracovníci, kteří budou placeni minimální mzdou a nebo jeden pracovník placený lépe, pak zvýšení minimální mzdy může vést k takovému znevýhodnění oněch dvou či tří pracovníků, že se může vyplatit jejich propuštění a nahrazení jedním více kvalifikovaným, jehož mzda bude nižší než součet mezd právě propuštěných pracovníků. A možná bude moci dostat i přidáno a pořád bude existovat úspora.

Je zvláštní, že v zemích kde žádná minimální mzda neexistuje není tato deformace ani vyžadována pracovníky. Vědí asi dobře jak by to dopadlo.

No a my víme kdo jí hodlá prosazovat u nás.

Reklamy
 1. oldwomen
  12. července 2013 (8.22)

  Celý zákoník práce je paskvil.
  S důsledky zvýšené minimální mzdy souhlasím.
  Nechápala jsem, proč, když se ucházím o pracovní pozice s nižším požadovaným stupněm vzdělání, proč jsem odmítána. Je přeci jen a pouze můj problém, že jsem ochotna přijmout hůře placenou práci a firmě to naopak může výrazně pomoci. Na pracáku mi vysvětlili, že nemohu jít na nižší pozici, protože by mne stejně museli platit jako magistra. Nechápu, proč nejsou podporovány zkrácené pracovní úvazky, sdílené pracovní úvazky, nechápu obstrukce kolem sezonních brigádníků…
  Bych i na živnostňák šla. Jenže v mém oboru to jaksi nejde a to, čím se bavím, abych totálně nezblbla, si nevydělám na povinné odvody do státní kasy, plus bych si musela shánět odborného garanta nebo alespoň dálkově vystudovat vhodný minimálně učňák. Kdy jsou vize, že se stačí přihlásit k odborné zkoušce?

  • 12. července 2013 (10.09)

   Paskvil je již samotná existence zákoníku práce. Protože se projevuje jako skutečná překážka pro obě strany – pro zaměstnance i zaměstnavatele – a místo toho aby pomáhal, tak vytváří pro zaměstnávání překážky.

   ZP je plný ochranářských předpisů a nařízení, která by měla ochraňovat zaměstnance. Je to velice hezké střelivo pro socialisty a další zastánce ochranářského státu a při lovení volebních hlasů je moc hezké říkat, že se „staráme o pracující.“ Na to lidi bohužel slyší lépe, než jim sdělit, že „budeme dělat vše pro to, abyste se mohli chovat svobodně a zodpovědně.“

   Většina ony „výhody“ ochrany, neuražte se prosím a neberte to osobně, pozná až když na ně dolehnou. Stejně jako Vy, nechápu logiku toho, proč nemůžete přijmout hůře placenou práci. Jenže ona v tom logika jednoduše není.

   To samé u nutnosti odborného garanta při živnosti, protože logika věci říká, že pokud to nebudete sama a bez garanta zvládat, nebudete mít zákazníky. Ale ochrana nade vše.

   Jsou to možná jen drobnosti, které se překonají, ale jsou důležité. Protože čím více lidí to naštve, tím se snad začne víc uvažovat hlavou.

   Znám osobně člověka, který již téměř 20 let velice úspěšně podniká. Nebudu konkrétní, abych ho chránil. Na některé práce potřebuje pracovníky opravdu bez jakékoli kvalifikace. Jde o čistě manuální práci, kterou se dokážete naučit během té věty, kdy je vysvětleno, co budete dělat. Jeho dodávka ráno přijede k jednomu místu, kde se scházejí bezdomovci a oni již vědí, že si mohou vydělat 500,- Kč. Na konci dne do ruky. Na dohodu o provedení práce. A překročení možných 300 hodin ročně? Vždy když je zájem tak se to nějak udělá. Někteří tak pracují i celoročně.

   Vím, že to je na hraně zákona (proto také nebudu konkrétní), ale pokud to pomůže oběma stranám, tak není špatné takové jednání, ale zákon.

 2. Aranka Horvátová
  16. července 2013 (15.21)

  Já beru 36000.- sociální dávky a vůbec minimální mzdu nepotřebuju…

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: