Úvodní stránka > Ze zahraničí > Ono to jde … bez státu?

Ono to jde … bez státu?

picdopaliceČasto, někdy až moc, slýcháme zastánce silného státu a vlastně vůbec státu jako takového, že by to bez něj nešlo.

Ano, možná by se nezastavilo podnikání, ale na ulicích by zcela jistě umírali chudí lidé, rozpadly by se naše krásné hrady a zámky a parky by již nebyly místem pro odpočinek matek s kočárky, ale staly by se doslova rejdištěm bubáků z pohádek bratří Grimmů.

A proto je to bláznovství?

Není to tak dlouho, co jsem podobná slova někdy četl i v diskuzích na webu D-Fens o kterém jsem si dosud myslel, že je přístupný i myšlenkám, které nejdou tak docela ruku v ruce s názory davu. Míním tím diskuze u Urzova velice zajímavého seriálu o anarchokapitalismu. Ale to tu řešit nehodlám.

Nevím, jestli je to náhoda a nebo má Urza tak dlouhé prsty, že si zařídil částečnou demonstraci ne zase tak ohromné potřeby státu v praxi, ale už to tu je.

USA mají problém. Nějak se nemohou dohodnout na rozpočtu a tak veřejným službám došly prachy. Nechci se zabývat rozbory toho proč tomu tak je. Zato jsem si všiml článku, který jaksi „zapadl“mezi správami o tom, jak je třeba pomáhat nerentabilním dolům, kde je měsíčních výplat více než měsíců v roce, jak se smaží u soudu zlí tuneláři z kauzy MUS a občas probleskne odraz „Záhadných úmrtí z Hurgady.“

Onen zapadlý článek jsem nalezl na iDnes.cz pod názvem „Stát zkolaboval, o parky a památky pečují obyčejní Američané.

S podivením (někteří) se dozvíme, že o památky a národní parky začali pečovat dobrovolníci. Odkazovaný článek neopomněl citovat filozofa Singera, který prohlásil, že „ Lidé se dokážou na chvíli bez vlády obejít a nahradit její roli. A to jen proto, že chtějí udělat něco dobrého…

Nevím zda má pan Singer pravdu a nebo nemá (podlě mě jí tedy nemá v tom slovíčku na chvíli), určitě je dost dobrovolníků kteří se třeba nechtěli dívat na nepořádek ve svém okolí a nebo v oblíbené lokalitě. Ale to mi v tuto chvíli jako důležité nepřipadá.

Důležité je vidět, že to jde i bez státu.

Jsem přesvědčen, že v případě, že by tento stav přetrval, dost lidí by se zamyslelo nad tím, zda by nebylo vhodnější a levnější oněm dobrovolníkům přispět penězi na to, aby ve své činnosti pokračovali.

A nebo by to mohlo proběhnout jinak. Není důležité jak, důležité je, že se ukazuje, že to jde.

Reklamy
Rubriky:Ze zahraničí
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: