Úvodní stránka > Různé > Jaký trest hrozí za snadné prachy?

Jaký trest hrozí za snadné prachy?

monopolyHráli jsme s bráchou a přítelkyněmi hru Monopoly (něco jako Dostihy a sázky). Hráči se snaží kupovat pozemky, na nich stavět a pak vybírat nájem. A tehdy jsem dostal nesmírně cennou lekci.

Stalo, že Verča přišla o všechny peníze a prohrála. Aby se nenudila, navrhl brácha, že jí dáme nějakou hotovost ze společné pokladny, ať může ve hře pokračovat. Jenže Verča najednou hrála jinak. Víc riskovala. Nešlo totiž o „její“ peníze. Možná podvědomě tušila, že když jí nepadne kostka a přijde o vše, dostane další peníze z pokladny.

Hru to úplně rozložilo. Po pár kolech jsme to zabalili.

Je velmi zajímavé zažít na vlastní kůži, jak taková zdánlivá drobnost, tedy dotace, může vaše úsilí zcela zničit.

Pochopil jsem, že s dotacemi je nutné nakládat velmi obezřetně, protože mohou být nebezpečné.

——

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Evropská Unie? Mně regulace a dotace. (Pokud se vám vybaví cestování bez hraničních kontrol, zaměňujete EU a Schengenský prostor, tj. ne do všech států EU se dá volně cestovat a naopak do Schengenu patří i státy mimo EU. Taktéž pokud se vám vybaví volný obchod, tak ten máme zaručen dohodou o Evropském hospodářském prostoru, kam spadají i země mimo EU.)

Přesto, že dotace umí ničit hru, politici se tváří, že jde o něco veskrze pozitivního. Debaty se vedou o tom, zda ten či onen ministr čerpá dotace dobře a nedostatečné čerpání je důvodem k odvolání. Když se nám politika zredukovala na čerpání (z 60 % vlastních peněz), co rovnou dosadit do ministerských křesel naftaře?

Pokud jste sledovali sérii Den D, nejspíš si pamatujete, že investoři okamžitě odvrhli jakýkoliv projekt, pokud zaznělo slovo dotace. Stavět plán na dotacích je nestabilní. Co vidím v programech politických stran: Jak oživíme ekonomiku? Dotace EU. Jak zlepšíme životní prostředí? Dotace EU. Jak zaměstnáme lidi? Dáme jim práci v agenturách na čerpání dotací z EU 🙂

Dotace mohou být nemorální. Na naši mentalitu má zhoubný dopad si zvykat, že legální alternativou k vydělávání peněz je žádat o dotace.

Můžeme se zbláznit z toho, že nepřizpůsobiví tyjí ze sociálních dávek, ale bez skrupulí říkáme, že je třeba EU co nejvíc odrbat. Zkuste si představit, že by článek ze serveru Finance.cz, kde se píše „Hrozí nám, že se z pozice čistého příjemce dotací EU dostaneme do pozice plátce? Pozitivní zprávou je, že Česká republika stále patří k čistým příjemcům z rozpočtu EU.“, tak že by tento článek vyšel na serveru Romea.cz v podobě „Pozitivní zprávou je, že Romové stále patří k čistým příjemcům sociálních dávek z rozpočtu ČR!“ By vás trefilo, ne? (Omlouvám se Romům za využití stereotypu.)

Ano, vím, není to tak jednoduché… Leč politik, který mi řekne, že „Evropské fondy tady holt jsou a my máme jen priority, kam by ty peníze měly jít,“ mi imponuje mnohem méně, než ten, který řekne „takhle EU fungovat nemůže a nenecháme si to líbit.“

Jestli máte doma Monopoly, schválně si ten experiment zkuste. Nejlépe ještě před volbami.


Přebráno z blogu autora, pana Davida Grudla, v duchu licence Creative Commons BY-NC-ND.

Reklamy
Rubriky:Různé Tagy:, ,
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: