Úvodní stránka > Různé > Jak z toho ven? (EU 4/4)

Jak z toho ven? (EU 4/4)

07. listopadu 2013 Napsat komentář Go to comments

eu04Předchozí tři části tohoto krátkého pojednání na téma EU snad dostatečně ukázaly, že není všechno zlato co se třpytí. Jenže otázkou je, jak z toho ven.

Píši „Jak z toho ven,“ protože se domnívám, že každý člověk, který jen trochu uvažuje hlavou, z něčeho takového, co jsem ukázal v předchozích částech chce odejít. Nejde-li o společensko-politického masochistu.

Když Svobodní v předvolebních debatách, ale i kdykoli před nimi, hovořili o snaze opustit EU, bylo jim často podsouváno, že chtějí znovu hranice, znemožnit volný obchod a obecně se izolovat od okolního světa.

Je tomu tak a nebo šlo opravdu jen o podsouvání?

Musím konstatovat, že ač si vážím Petra Macha, který za Svobodné diskutoval nejčastěji, není jeho silnou stránkou vysvětlování. Nějak předpokládá, že spoludiskutující má stejné, nebo alespoň přibližně stejné, znalosti o věci. Zapomíná na to, že tomu tak nemusí být, jedno zda úmyslně či neúmyslně. Asi by to měl podávat víc „po lopatě.“

Opuštění EU nemusí v žádném případě znamenat izolacionismus a odtržení se od „vyspělého světa.“

Pokud se podíváme na nejčastější argumenty zastánců členství v EU zjistíme, že jejich argumenty nejsou vůbec určeny tomu, kdo obhajuje vystoupení z EU, ale těm, kteří diskuzi sledují a o kterých takový zastánce EU předpokládá, že členství v EU spojují se členstvími v jiných organizacích či společenstvích.

Jaké to tedy jsou?

Vystoupením z EU se znovu zavedou hranice?

Členství v EU nijak nezakládá volný pohyb osob. Ten existuje na základě dohody o Schengenském prostoru. Vystoupení z EU nemá nic společného s uvedenou dohodou.

Pokud odejdeme z EU nebude s námi nikdo obchodovat?

Členství v EU není základem volného obchodu. Je daleko více organizací, kterých jsme členem, jako je WTO (kde momentálně naším jménem jedná EU) či EHS. A nic by nebránilo stát se členem EFTA (Evropské sdružení volného obchodu).

Odchodem z EU se staneme bezbranní?

EU není žádným garantem bezpečnosti. Zato NATO, jejímž jsme členem se za takového garanta považovat dá. Členství v NATO zavazuje členské státy pomoci při napadení třetí stranou. Zato EU k ničemu takovému vázána není.

Vystoupení z EU je složité?

To je pravda. Zejména proto, že Lisabonská smlouva znemožnila jednostranné vystoupení z EU (to bylo možné dle článku 57 Vídeňské úmluvy o mezinárodním smluvním právu (k nalezení zde)) . Nicméně na druhou stranu alespoň popisuje, jak by mělo být postupováno a to v článku 49a.

Je zajisté celá řada dalších argumentů pro to, že odejít jde. Nechci čtenáře jejich výčtem zatěžovat. Ani vypisovat všechny podrobnosti ať již v odstavcích uvedených výše a nebo v pokračování. Kdo chce tak si je zajisté najde, kdo chce raději nadávat v hospodě u piva, tak je hledat nebude a kdo se chce smysluplně zeptat, diskuze je pod článkem.

Myslím, že je ale každému jasné, že vystoupením jednoznačně získáme více, než o co přijdeme. Přijdeme totiž o všechny nesmysly a zrůdnosti, které EU přináší do našich životů. A ne jen o ony příklady, které jsem uvedl v předchozích dílech tohoto miniseriálu.

Přirozeně bychom při vystoupení z EU přišli i o dotace. Ale byla by to skutečně katastrofa? Asi ne. Nezapomeňte na to, že také platíme. Stačí rychlý pohled na web Ministerstva financí abychom viděli, že za první pololetí letošního roku jsme získali dotace v takové výši, že více než 60% z nich jsme si vlastně zaplatili sami. Jen jsme sami o těch penězích nerozhodovali.

Je jasné, že by něco takového vadilo „čerpačům“ dotací, ale to poctivého člověka asi mrzet nemusí. (Jestli vám to vadí, tak se domluvme. Dejte mi vědět až budete mít výplatu a já si dohodnu nějaký úvěr. Pak si porovnáme obsah peněženky a já budu tvrdit, že jsem produktivnější než vy, protože mám nabitější šrajtofli. Nebudete si myslet něco o idiotech?)

V úvodu článku jsem kritizoval argumentaci pana Macha v různých diskuzích. Na druhou stranu musím konstatovat, že vše poměrně dobře sepsal již v roce 2010 v knize „Jak vystoupit z EU.“ Spisovatel Benjamin Kuras o ní řekl:

Konečně publikace, která s ekonomickou profesionalitou, ověřenými fakty a číslicemi věcně a čtivě shrnuje argumenty, které se já snažím s britskou zkušeností Čechům sdělit už patnáct let: Evropská unie je kolosální byrokratický podvod na občanech evropských států, stojící na setrvačnosti neustále rostoucích a nekontrolovatelných veřejných výdajů, upevňování absolutní moci neodvolatelných vladařů a šikanování občanů neustále rostoucím množstvím regulací. Přijetím Lisabonské smlouvy se stala nereformovatelná a nastoupila cestu k zániku západní demokracie.

Pokud na knihu chcete mrknout, můžete si jí koupit a nebo u stáhnout zdarma. Ke koupi je zde a ke stažení zdarma zde.

Nejde ale o knihu. Jde o něco jiného. O budoucnost. A na tu bychom měli začít myslet dřív, než bude pozdě.

Reklamy
Rubriky:Různé Tagy:, , ,
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: