Úvodní stránka > Z domova > Modrá mračna na Temelínem

Modrá mračna na Temelínem

12. listopadu 2013 Napsat komentář Go to comments

temelinEUmračnaNebojte, nebudu dnes rozebírat umění fotografie. A ani nejsem barvoslepec. Nad Temelínem se skutečně jakási zlověstná modrá mračna stahují.

S potěšením jsem zaznamenal poměrný zájem o mé poslední články, věnované kritice EU. A protože nechci zůstat jen u teoretizování, jeden malý příklad za vše.

V dnešních aktuálních informacích se objevila zpráva s názvem „Brusel hrozí Česku žalobou a pokutou kvůli dostavbě Temelína.“

O co jde se můžete dočíst v odkázané aktualitě, tedy jen ve zkratce. Z výběrového řízení na dostavbu Temelína byla vyřazena francouzská firma Areva.

Frantíci se nakrkli a odvolali se u soudu. Navíc ještě běželi plakat na rameno úředníkům v Bruselu.

No a ouřadové z EU teď chtějí vědět, proč byla Areva vyřazena ze soutěže.

Jenže naši úředníci odmítají poskytnout do Bruselu podklady, protože prý věc momentálně řeší ÚOHS, až dokud tento úřad eventuálně soud, věc neprojedná.

Evropská komise české stanovisko jednoznačně odmítá. V desítkách jiných případů v řadě zemí EU totiž provádí vlastní posouzení případu i v době, kdy o něm ještě rozhodují národní orgány. Česku proto Komise pohrozila řízením o porušení povinnosti loajální spolupráce, které může vyústit až žalobou před soudem EU.

Evropská komise nyní po Česku požaduje, aby do konce listopadu svůj postoj přehodnotilo. Komise následně do poloviny prosince rozhodne o svém dalším postupu.

zdroj

Možná bychom to měli změnit. Když už v té „rovnoprávné“ Evropě máme takové postavení, tak proč nezrušit soudy, Úřad na ochranu hospodářské soutěže a třeba i další instituce. Co třeba krajské a obecní úřady? A nebo rovnou celou vládu. EU se o nás přeci postará.

Neustálé předávání pravomocí EU a podřizování se jejímu diktátu skutečně není normální. Někdo možná namítne, proč právě já kritizuji uvedené, když jsem známý tím, že mi nejsou cizí anarchokapitalistické myšlenky. Ale je to právě proto. Vadí-li mi přebujelost státu, co mám říkat na formující se superstát.

Tento příklad je jen jeden z mnoha. Pokud půjdeme po časové ose směrem vzad, najdeme jich celou řadu. Od nesmyslů, jako je zákaz žárovek a jejich nahrazení daleko nebezpečnějšími úspornými žárovkami, až po taková zvěrstva, jako je plán rušení snížené sazby DPH. (Osobně mi daně vadí z principu a považuji je za sprostou loupež, ale když už tu jsou, tak rušení těch menších a ponechání větších je podle mého názoru skutečné zvěrstvo).

Jistě i vy naleznete další. Jsou důležité. Ne jen jako potvrzení toho, že můj seriál o EU nebyl jen planým teoretizováním, ale spíše konstatováním smutné skutečnosti.

No a abych jen nevzbuzoval hrůzu, tak také trochu zábavy. V jednom z komentářů jsem odkázal na svůj starý blog a jeden vtipný článek. Naleznete ho tu hned zítra úderem půlnoci. Doufám, že ještě neexistují ony, v jednom z předchozích článků avizované, Národní komise pro monitorování tolerance. Tam by asi neprošel.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: