17. 11.

18. listopadu 2014 Napsat komentář Go to comments

17112014Nemám rád výročí. Osobně si ani nijak nezakládám na vlastních narozeninách. O to příjemnější pak bývá překvapení při nějaké té gratulaci či dárku. Při těch narozeninách, přirozeně.
Nějak jsem tedy přehlédl i včerejší 25. výročí 17. listopadu 1989.

Když si lidé připomínali, kde tehdy byli, měl jsem to jednoduché. Byl jsem ve vlaku a jel jsem domů z koleje. V Praze jsem se vyskytl jen na chvíli, kdy jsem přebíhal z hlavního nádraží na Florenc, abych stihl autobus domů. Ale o to nyní nejde. Jde o něco jiného. O svobodu.

Při procházení webu jsem na jednom blogu nalezl článek (k nahlédnutí zde). Nedalo mi, abych do komentářů nepřispěl.

Můj komentář měl pár reakci. A přestože to byly reakce, podle mého názoru nechápající podstatu mého komentáře, vážím si jich. Ukazují totiž dvě věci. Jednak to, že řada lidí nabytou svobodu plně nepochopila a pak to, že jen pár, v tomto případě jde o autory reakcí, jich o tom vůbec uvažuje.

Před čtvrtstoletím jsme totiž získali zřejmě největší možnou svobodu – svobodu volby.

Do té doby bylo nemyslitelné, abychom měli možnost volby vlastně v čemkoli. Není možné podat v krátkém článku výčet všeho, kde se člověk může svobodně rozhodnout. Ale je to prakticky ve všech oborech lidské činnosti.
Chápu, že pro řadu lidí byla a dosud je svoboda něčím zcela novým s čím se, někteří dodnes, nedokázali vypořádat. Je to možná jako se zvířaty, která vyrostla v zajetí a po vypuštění do volné přírody nepřežijí nebo se vracejí zpět do klece k jistotě krmelce. Jenže lidé nejsou zvířata a mají možnost oné volby.

S onou svobodou volby jsou přirozeně spojeny i svobody další, svoboda jednotlivce a s ní spojená zodpovědnost za své činy a další. Nicméně bez oné svobody volby by zřejmě nebyly ani ty ostatní.
Myslím že je ale třeba onu svobodu neustále hlídat a nenechat si jí brát. Socializující tendence jsou všude kolem nás a záleží jen na nás, zda je necháme bujet. Jsou totiž velice lákavé…

Prostě máme možnost volby.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: