Úvodní stránka > Z domova > V zájmu dobra

V zájmu dobra

28. listopadu 2014 Napsat komentář Go to comments

komin(1) Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí.
(2) Domovní prohlídka je přípustná jen pro účely trestního řízení, a to na písemný odůvodněný příkaz soudce. Způsob provedení domovní prohlídky stanoví zákon.
(3) Jiné zásahy do nedotknutelnosti obydlí mohou být zákonem dovoleny, jen je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob, pro ochranu práv a svobod druhých anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku. Pokud je obydlí užíváno také pro podnikání nebo provozování jiné hospodářské činnosti, mohou být takové zásahy zákonem dovoleny, též je-li to nezbytné pro plnění úkolů veřejné správy.

Listina základních práv a svobod, článek 12.

Socialisté a vůbec většina levicově zaměřených politiků, je přitom úplně jedno co o svém zaměření tvrdí oni, se velice často povyšují na pachatele univerzálního dobra, kteří ví lépe než ostatní, co je pro ně dobré.
Že to je blud chápe snad i malé dítě.

Naše socialistická vláda, konkrétně pak úředníci a vedení Ministerstva životního prostředí (ministr Brabec je ministrem za AnoFert) došli dle nedávno zveřejněného článku na iDnes k závěru, že je nutno kontrolovat, čím lidé topí.
A za tím účelem by měli, podle návrhu zákona, který právě ministr Brabec hodlá předložit příští rok vládě k diskuzi, lidé být povinni vpustit do svého domu kontrolory, kteří by prověřili čím topíte.

Přihlouplá argumentace zní tak, že je u nás více než 600 tisíc domácností, které topí tuhými palivy a 4/5 kotlů mají díky ručnímu přikládání možnost topit například odpadky. A to tak chtějí pokutovat.

Mluvčí ministerstva říká

Dodržování povinností spojených s provozem kotlů v domácnostech je v současnosti obtížně vynutitelné, protože nelze zajistit důkazy o tom, že při něm dochází k porušování zákona.

zdroj

I pokud by skutečně bylo pravdou, že lidé topí odpadky, umíte si představit vymahatelnost nějaké finanční sankce? Běžná rodina není, podle mého názoru, schopna vyprodukovat tolik odpadu, aby s ním mohla topit. To snad zvládne jen někdo, kdo má tak malý příjem, že bude vybírat popelnice a vybraným materiálem topit. I když ani to si neumím dost dobře představit. Stejně jako to, jak u takového člověka vymáhat nějakou pokutu.

Co mě ale pobouřilo na maximální míru není nějaké pokutování za topení odpadky. To je vcelku na místě, pokud takové počínání bude jakýmkoli způsobem omezovat druhého.
To co mě pobuřuje je zpupnost úředníka, který chce prolomit Listinu základních práv a svobod.
Ke mě domů můžete přijít jen pokud vás pozvu. Jinak můžete počítat se vším.

Úředník nejen že nemá právo LZPS vykládat, ale nemá ani právo snažit se o její průlom. Podobná snaha před lety neprošla. Doufejme, že i nyní zvítězí ne jen zdraví rozum, ale i zbytky práva.
I když právo v zemi, kde voliči dali svůj hlas za omakanou koblihu?

Reklamy
 1. Báša
  30. listopadu 2014 (17.03)

  Myslím, že se točej na slovíčku. Nejde o domovní prohlídku ale o kontrolu certifikovaného technického zařízení.

  • 30. listopadu 2014 (17.57)

   O slovo ale vůbec nejde. Jde o to, že nějaký obecní otrapa někomu vleze do baráku.

   • Báša
    30. listopadu 2014 (18.57)

    On by to v tomto případě právě neměl být vesnický otrapa ale autorizovaná osoba s kulatym razítkem z oboru. Něco jako revizní technik.
    Btw, pokud vezmete program zelená úsporám, je to ještě horší. 9 let na to zařízení (nebo ty izolace) nesmíte šáhnout a na vyžádání musíte kontrolu umožnit. Krom toho samozřejmě že nic neušetříte. Sice je sleva na zařízení až 70% ale autorizovaná firma, která ho jedině smí instalovat, je dva až třikrát dražší.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: