Úvodní stránka > Z domova > Děláme to pro lidi

Děláme to pro lidi

14. prosince 2014 Napsat komentář Go to comments

dphOd příštího roku bychom měli mít celkem tři sazby DPH. Přibýt by měla třetí, tzv. snížená, ve výši 10%.
Takže aby se dalo dobře podnikat a dobře žít, bude u nás od ledna 2015 DPH složena ze tří sazeb. Základní ve výši 21%, snížená 15% a druhá snížená ve výši 10%.

Poněkud mi uniká, že se politici handrkují o to, jak vytvořit jakousi sníženou sazbu ze snížené sazby a nepoužijí svou oblíbenou mantru – EU to tak požaduje. Pro mě osobně požadavek EU na to, aby minimální DPH byla 15% a snížená sazba minimálně 5% je sám o sobě odporný a sám o sobě by stačil slušnému politikovi k tomu, aby usiloval o vystoupení z EU. Pokud by tedy měl na mysli zájmy lidí.

Ale dokud tu tedy ten stát a EU máme, tak se domnívám, že je zbytečné se handrkovat o nějakou třetí sazbu a spíš přemýšlet o tom, jak se dostat k oněm minimálním taxám. Když to ta uhnije tak chce.

Pro politika je ovšem důležité vytvářet virtuální dobro, když už na skutečné nedosáhne. (Jeden můj kamarád tvrdí,že páchání skutečného dobra politiky by bylo spojeno s protesty obyvatel pražské čtvrti Nusle, zvláště bydlících v okolí Nuselského mostu, kam by dobro páchající politikové dopadali.)
A tak místo snahy o snížení DPH jako takové, aby se lidem kradlo méně peněz z kapes se „bojuje“ za jinou sníženou sazbu a lidem se tvrdí, že je to pro ně. Do snížené bude patřit jídlo a do druhé snížené léky, dětská výživa a knihy.

Hezké a sladké, ale pořád kecy. Ale dá se při tom hrát na struny soucitu. Odpůrce se může dozvědět, že nechce drahé léky pro nemocné, dostupnou výživu pro maminky s dětmi. A nebo, nedej bože, vzdělanou mládež.

Nejspíš budu asi asociální libertarián, ale myslím si, že léky by byly daleko levnější bez státních zásahů nejen do oboru léčiv, ale zdravotnictví vůbec, že maminky s dětmi si mají rozmyslet kdy budou dětičky mít a přemýšlet o budoucnosti ještě před tím, než si je pořídí, a že snížení DPH na knihy vzdělanosti fakt nepomůže.

Ty knihy, to je vůbec hezké. Vždy jsem si myslel, že obchod s knihami je podnikání jako každé jiné, ale ne tak spisovatel Martin Vopěnka, který říká:

Zařazení knih do třetí sazby DPH není v první řadě sociálním opatřením. … Je to opatření kulturně-vzdělanostní. A jak známo, právě vzdělání je nejlepším pomocníkem v boji proti chudobě. Argumenty ekonomických dogmatiků jsou velice krátkozraké. Navíc se tito lidé ani nenamáhají porozumět specifikům knižního oboru.

zdroj

Zapoměl jsem ještě napsat, že pan Vopěnka je předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Pak už vcelku jeho lamentování chápu. A upřímně – nevím, proč se snažit porozumět specifikám oboru jeho podnikání. Je to snad jeho podnikání a on by se měl snažit bez pomoci státu vydělávat.

Já jsem ale moc zvědav, jak ona dvakrát snížená sazba DPH přispěje běžným lidem. Pokud jde o léky, pak si připomenu článek Co týden vzal… | 21. – 22. týden a vidím, že bych ušetřil skutečně závratně. Celých 17 korun za čtvrt roku. Ranec.
No a knihy. Fakt se nebojím, že se se vzdělanými lidmi protrhne pytel. Protože tam, kde se bestselerem stane kuchařka Ládi Hrušky, tak tam se o úroveň vzdělanosti skutečně bát už asi nemusíme. Spíš to ukazuje, že na rozdíl od výše citovaného knihkupce, ti ostatní svůj byznys vážně berou jako kšeft. A tam rozhoduje zákazník. A evidentně to je hodně blbej matroš.

Ale na druhou stranu to politikům sežrali zase i s navijákem.

Reklamy
Rubriky:Z domova Tagy:, ,
 1. 14. prosince 2014 (11.16)

  a) děti nemající vzor si vztah ke knihám, knihovnám a chtění k vědění – i kdyby byly knihy a skripta zadarmo – nevytvoří. (btw. zkuste se zeptat někoho ze své blízkosti, jak užívá „moderní“ tablet – kolik Vám jich řekne, že sobě a dětem stahuje knížky, časopisy (a to nemyslím blesk), interaktivní aplikace?) Pamatuji knižní čtvrtky – a fronty před krámem. Dnes stejné lidi – a děti i děti jejich dětí – potkávám v knihovně, Levné knize, antikvariátech… zajímavé je, že když uděláte statistický průzkum – zjistíte, že nerozhoduje, zda pracují rukama či hlavou … naopak – poslední dobou zjišťuji, že lidé manuálně činní převažují (a výmluvy na „příval“ práce za stolem opravdu neberu)
  b) ano, souhlas. LH má do Kinga hodně daleko. Přesto jsem ráda, že má takový úspěch. Důvod – v nedávném článku (na G+ vzbudil docela diskuzi) ťala do živého, když konstatovala, že (cituji):„Jako společnost jsme ztratili dovednosti v oblasti vaření. Život je podstatně levnější, když člověk umí vařit.“ Nejen levnější, dodávám. Zdravější, stmeluje vztahy, rodinu…
  Nehledě k tomu, že 90% receptů (třeba pod jinými názvy) je starších než lidi tuší. Pokud tedy napomůže k tomu, že lidi zjistí, že existuje (dokonce levnější) způsob přípravy než styl „mrazák-mikrovlnka“ – nemám nic proti.

  Zdroj: http://www.lidovky.cz/chudi-lide-hladovi-protoze-neumi-varit-tvrdi-britska-poslankyne-px7-/zpravy-svet.aspx?c=A141209_123649_ln_zahranici_mmu

  • 14. prosince 2014 (13.09)

   Souhlasím s Vaším názorem, až na některé detaily.
   Osobně nemohu soudit ony tablety. Nemám ho a nechci ho. Stačí mi stolní počítač a notebook (mám jich od obojího několik – heč!). Pro některé své činnosti se bez stolního PC neobejdu, při cestách je notebook pak přehlednější než tablet. A při schůzce s klientem si stejně dělám poznámky rukou do bloku. Ale znám dost lidí s tablety. Jejich největší využití je – četba knihy v tramvaji. A jsou to skupiny obě, duševně i manuálně pracující.
   Pokud jde o vaření, vcelku souhlasím. Já vařím rád a mám to jako koníček. Například jsem vyzkoušel všechny recepty z tohoto blogu – http://vareni.wordpress.com/ který jsem napsal kdysi dávno, už se o něj ani nestarám.

   O obojím si ale myslím, že základem všeho je vzor v rodině. Kde se nečte, číst se nebude. A kde se nevaří, tam žádná levná kuchařka asi nepomůže a budou se žrát blafy z konzerv a pytlíků. Ano, mohu se mýlit, ale myslím že jen málo a v drtivé většině to tak je.
   Já sám pak čtu možná i pro ten pocit z toho držet knihu v ruce, cítit jí, omakat si jí

   • 14. prosince 2014 (13.45)

    víte – oceňuji tablet, jelikož komunikace (v pravém smyslu) je u nás doma převeliký problém, co se řeší 24 hodin denně. Protože jsou situace, kdy potřebuji „mluvit“ hned teď – je pro mě tablet přijatelnější než noťas. a to pamatuji ZX, Atari … S tím vařením – soudím podle lidí, s nimiž přicházím do styku. Je mnoho „mladších“, co chtějí zkusit – a z domova neznají. Kuchařka „mušle na sto způsobů“ event. „vezměte olivový olej, roštěnec nebo lososa“ jim rozhodně příliš nepomůže – spíše odradí. Jsem pro, aby začali od píky. K živáňské se dopracují …

   • 14. prosince 2014 (13.58)

    Podle mě je ale málo těch, co „z domova neznají a chtějí zkusit.“ Ale mohu soudit jen ze svého okolí, jako každý.

 1. 14. prosince 2014 (12.01)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: