Úvodní stránka > Z domova > Proč jsou bohatí zvýhodněni?

Proč jsou bohatí zvýhodněni?

14. prosince 2014 Napsat komentář Go to comments

vyzkumNebojte se. Fakt jsem se nezbláznil. V naší socialistické společnosti by sice nebylo divu, ale zatím tomu tak není. Jen jsem si všiml článku na serveru Hospodářských novin Polovina Čechů si myslí, že bohatí lidé platí příliš nízké daně.

Podle výše odkázaného článku

Daně lidí s vysokými příjmy jsou podle poloviny Čechů nízké, naopak daně lidí s nízkým příjmem považuje nejvíce občanů, a to tři pětiny, za vysoké. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle jehož zjištění většina veřejnosti nepovažuje daňový systém v Česku za spravedlivý. Mezi obyvateli také převládá podpora více či méně progresivního zdanění osobních příjmů.

Dvaašedesát procent lidí souhlasí s tím, aby více vydělávající odváděli státu vyšší podíl než ti, kteří mají malé příjmy.

Jinými slovy – každých šest lidí z deseti, které potkáte, je obyčejní zloději. To mi z výsledků průzkumu poměrně logicky plyne.

Včera jsem psal o DPH. Výše uvedená citace průzkumu s ním paradoxně souvisí. I pokud pomineme možné manipulace s výzkumem, protože každý víme a není to žádná novinka, že průzkum je možné upravit podle jakýchkoli představ.

Ono tvrzení ukazuje, že je skutečně třeba něco s obecnou vzdělaností dělat. A taky to, že v zemi, kde jdou na dračku blafo-kuchařky to bude asi hodně těžké. Asi by nepomohlo ani rozdávání knih zdarma.

Útěchou mi je snad jen závěr článku.

CVVM provedlo průzkum v první listopadové dekádě mezi tisícovkou lidí starších 15 let. Z jejich vyjádření ale vyplynulo, že zhruba dvě třetiny lidí daňovému systému nerozumějí.

Jinými slovy – Hovno tomu rozumíme, ale ti bohatí by měli platit víc.

Inu, socialismus v praxi.

 1. oldwomen
  14. prosince 2014 (12.26)

  Také nerozumím současnému daňovému systému. Stejně tak nejsem schopna se vyznat ve všech možných dotacích na cokoli a nárokových podpůrných dávkách.

  • 14. prosince 2014 (13.14)

   Tomu nerozumí skoro nikdo. Při přiznání se bez poradce neobejdu.
   To ovšem neznamená, že šmahem budu tvrdit to co onen průzkum, zejména pak proto, že předmět onoho průzkumu příliš fištrónu nepotřebuje.

   • oldwomen
    14. prosince 2014 (13.41)

    🙂 průzkum se vyznačuje značnou myšlenkovou zkratkovitostí – a výsledek tomu odpovídá. Přikláním se i možnosti pečlivěji vybraných respondentů. Aby „to štymovalo“.
    Mimochodem, ze zboží řazeného do toho či onoho pásma má těžkou hlavu „jen“ prodejce. Nakupující zhodnotí pouze, zda podražilo a nebo ne a zda na zboží či službu (zde knihy a kultura jsou nejvýraznější komoditou) má. Bez ohledu na daňové z(ne)výhodnění.
    K plagiátorské kompilaci pana Hrušky – i mé ne zrovna geniální dítko se podivilo, jak je možné, že toto vůbec našlo vydavatele a že to vůbec někdo kupuje a že jde vařit i zdravěji a levněji. A začalo mi sdělovat, z jakých stránek jsou za každou cenu levné recepisy postahované. Předpokládám, že část prodaných kuchařek bude v domácích knihovnách zařazena do sekce humoristické listy a ostatní švejkoviny.

   • 14. prosince 2014 (13.47)

    To je právě problém. Ne ten průzkum, ale to že lidé nevidí, že ono DPH platí stejně oni.

    Jinak co se Hrušky týká, doma jsme začali, je-li to možné, sledovat TN na Nově jen kvůli Hruškovi a těšíme se vždy na to, co zase vyrobí. Je zdrojem netušeného humoru a záchvatů smíchu.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: