Úvodní stránka > Z domova > Odběry DNA. Získali jsme tajný pokyn policejního prezidenta

Odběry DNA. Získali jsme tajný pokyn policejního prezidenta

17. prosince 2014 Napsat komentář Go to comments

dnaDovnitř to jde snadno, ven už hůř, nebo vůbec. Řeč je o databázi DNA profilů, které o českých občanech shromažďuje Kriminalistický ústav. Zatím jich sesbíral kolem 170 tisíc, a toto číslo denně narůstá.

Veřejnost přitom nemá žádnou kontrolu nad tím, jak policie tyto vzorky zpracovává. Celá citlivá oblast je upravena pouhým pokynem policejního prezidenta, který je navíc tajný. Pokyn vůbec poprvé zveřejňuje HlídacíPes.org. Po vleklé bitvě se ho podařilo získat právnické společnosti Iuridicum Remedium.

Odběr Jiřího V.

O tom, jak obtížné je pro normálního člověka setkání s kriminalistickou mašinerií, svědčí příběh pana Jiřího V., který se aktuálně soudí s ministerstvem vnitra kvůli neoprávněnému odběru DNA. V roce 2011 byl Jiří V. trestně stíhán za podvod. Proti svému obvinění podal stížnost, které státní zástupce vyhověl a stíhání zastavil. V době, kdy už nebyl v pozici obviněného, mu byl v rozporu se zákonem odebrán a do databáze uložen biologický vzorek. A to přesto, že s odběrem nesouhlasil.

Žádost o likvidaci vzorku nejprve policie odmítla, vyhověla až po odvolání v červnu 2011, tedy po čtvrt roce. Jiří V. nebyl dosud nijak odškodněn a v současné době se soudí kvůli nemajetkové újmě, která mu byla neoprávněným odběrem a uchováváním genetických informací způsobena.

Kdy má policie právo „pro účely budoucí identifikace“ vzorek odebrat, a především, co se s ním děje dál, nemá občan možnost nijak zjistit. Zatímco ostatní vyspělé země včetně Slovenska mají tuto oblast upravenu zákonem, v Česku panuje právní vakuum. Pokyn policejního prezidenta zákon nahradit nemůže, pohybuje se o několik pater právní síly níže.

Kouzlo „interního pokynu“

„To není ani právní předpis. Není všeobecně závazný, závaznost má jen pro policisty,“ upozorňuje výkonný ředitel organizace Iuridicum Remedium Jan Vobořil, který coby advokát některé klienty postižené neoprávněnými odběry zastupuje.

Česko, konkrétně ministerstvo vnitra, nepříliš ochotně na zákoně o DNA pracuje zhruba od roku 2012. Ve svém legislativním plánu ho měla vláda Petra Nečase, po rozpuštění sněmovny a nástupu Rusnokova kabinetu byl ale úkol loni na podzim zrušen. Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka ještě letos v lednu tvrdil, že zrušení úkolu automaticky neznamená zastavení prací. „Dál pracujeme na tezích zákona,“ uvedl tehdy. Nyní už je ale všechno jinak. „Tento vládní úkol již zrušila Rusnokova vláda, v tuto chvíli se tedy nepřipravuje žádný zvláštní zákon o DNA,“ říká Řepka.

Právě netransparentnost a nekontrolovatelnost postupů policie je podle právníků z Iuridicum Remedium největším problémem chybějící právní úpravy. „Ministerstvo vnitra se snaží stále víc věcí tlačit do interních pokynů, které jsou ovšem tajné a pro normálního člověka není možné se k jejich obsahu dostat. Celý systém funguje za zavřenými dveřmi. Důsledkem je, že není možné postup policie kontrolovat, člověk neví, v jakých případech má policie vzorky odebírat a co se s nimi děje,“ varuje Vobořil.

Hovoří zákon

Zákon o policii pouze říká, že je možné odebrat biologický vzorek. Už v něm ale není nic o DNA profilech, není tam zmínka o tom, co se se vzorky má dále dít, a už vůbec nic o databázi. Podle Vobořila jsou ale i body, v nichž se pokyn policejního prezidenta dokonce odchyluje od zákona. „V zákoně je velmi obecně a vágně řečeno, že je třeba prověřovat nezbytnost uchovávání údajů. V pokynu je ale jasně stanoveno, že se údaje vymazávají po 80 letech, bez výjimky. U obviněných nebo odsouzených se individuálně neposuzuje, zda je uchovávání nadále účelné,“ říká Vobořil.

To, že Česko dosud nemá zákon o DNA, je navíc v rozporu s doporučením Rady Evropy, které doslova uvádí: „Vytvoření a provozování jakéhokoli registru DNA pro účely vyšetřování a stíhání trestných činů by mělo být právně upraveno.“ Právě tak Evropská úmluva na ochranu lidských práv říká, že státní orgány nemohou do práva na respektování soukromého života zasahovat kromě případů, kdy „je to v souladu se zákonem nezbytné v demokratické společnosti v zájmu veřejné bezpečnosti a předcházení zločinnosti“.

Pokyn policejního prezidenta č. 250-2013, o identifikačních úkonech

Přílohy k pokynu policejního prezidenta č. 250-2013, o identifikačních úkonech

Článek autora, kterým je pan Robert Malecký, původně zveřejněný na webu Ústavu nezávislé žurnalistiky HlidaciPes.org byl přebrán v duchu podmínek přebírání obsahu webu HlidaciPes.org

Reklamy
 1. 17. prosince 2014 (10.34)

  Zakon potreba neni. Statnim slozkam co neni explicitne povoleno, je zakazano. Tedy pokud zadny zakon nestanovi pravidla pro odbery a databazi DNA, pak jsou vsechny nezakone a data musi byt smazana . No, to asi neprojde… 😀

  • 17. prosince 2014 (22.20)

   Ale bylo by to hezké…
   Jinak nebylo se třeba omlouvat za duplicitní komentář. Antispam někdy pracuje vcelku záhadně. 🙂

 2. 18. prosince 2014 (13.37)

  No, zahadne… ono to spis nefunguje vubec, nebo to ceka na schvaleni, nebo fakt nevim… K dalsimu clanku jsem dnes neco pred hodinou napsal, neobjevila se mi zadna hlaska, ale nic tam neni. Takhle mi WordPress nikde jinde neblbne.

  • 18. prosince 2014 (13.39)

   U tohohle vidim „Komentář čeká na schválení.“, to je OK, ale to vidim vubec poprve. Z toho k dalsimu clanku tam neni vubec.

   • 18. prosince 2014 (13.44)

    Nesmíte zapomenout, že WordPress na jejich serverech je maximálně optimalizován, takže využívá cache. Například já většinu článků publikuji automaticky o půlnoci a často ho sám na webu (ne v administraci) vidím až po dvojím či trojím obnovení stránky.

  • 18. prosince 2014 (13.41)

   To neblbne WordPress, ale Akismet. Ale s tím asi nic neudělám, ten anrispam žije někdy vlastním životem…

 3. 18. prosince 2014 (13.51)

  Už vím, kde je problém. Vzpomínáte na ony dva totožné komentáře? Vaše první.
  Já je přirozeně schválil, ale jeden z nich jsem hodil do koše, pro jeho duplicitu. Ale Akismet to vyhodnotil tak, že vkládáte duplicitní komentáře a přiště Vás zase vsunul do fronty ke schválení.
  Takže příště to snad bude fungovat jako u ostatních.

 1. 18. prosince 2014 (0.09)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: