Úvodní stránka > Z domova > Vlastnictví? Zapomeňte!

Vlastnictví? Zapomeňte!

22. prosince 2014 Napsat komentář Go to comments

stropnickyKdo se v neděli 21. prosince díval na televizní stanici Nova na večerní Televizní noviny, tak se dozvěděl určitě nějaké novinky, ale jedna, která se může dotknout životů dosti lidí, protože se může stát vážným precedentem mu možná unikla.
Kdo občas sleduje server EuroZprávy.cz, tak o tom již asi čtrnáct dní ví. Počítáno k okamžiku zveřejnění tohoto článku.

Náměstek primátorky Prahy Matěj Stropnický by chtěl zlegalizovat neoprávněné obsazování budov, tzv. squatting. Alespoň dle zmíněného článku i oné televizní zprávy prý

Zadal rešerši na právní možnosti dodatečné legalizace nelegálně obsazených budov v německy mluvících zemích – pro inspiraci, tam s tím mají zkušenosti. Z toho by pak mohla vzniknout nějaká metodika pro hlavní město. Jinak skončí každé obsazení vždycky stejně: policejním zásahem.

Nevím co si o tom mám myslet. Stropnický je člen vedení Strany zelených, tedy extrémista se silným vztahem k určitému typu diktatury. A jak je vidět, těmto extrémistům asi pošlapat práva někoho jiného skutečně není cizí.

Je pravdou, že nejen v Praze, ale i jinde, nalezneme řadu opuštěných nemovitostí. Pravdou je ale i to, že kromě jejich majitelů do jejich využití nikomu nic není.
Představte si, že nějakým způsobem získáte nemovitost. A rozhodnete se, že v ní budete provozovat nějakou živnost. Než seženete peníze na její provozování tak to bude asi nějakou dobu trvat. A do té doby nebude nijak využívaná. A to jen jeden z mnoha různých scénářů.
Připadá někomu normální, aby se do ní nabourala nějaká parta? Mě tedy rozhodně ne.

Spousta lidí namítne, že vlastnictví zavazuje. No, osobně nevím k čemu. I když jsem nedávno viděl definici onoho názoru a to ony namítající vystihuje dokonale.

„Vlastnictví zavazuje“ = „Vlastník musí nakládat se svým majetkem podle mýho gusta, jinak mu ho obsadíme a ti chytřejší z nás znárodní.“

zdroj

Myslím, že výstižněji snaha Stropnického, charakterizovat nejde.

Je sice hezké, že se chce inspirovat v zahraničí, ale určitě by to nemělo být oboru pošlapávání cizích práv a za peníze daňových poplatníků. Pochybuji totiž, že ony rešerše budou zpracovávány za jeho peníze.
A ať již vyrešeršuje cokoli, pak mi stále uniká smysl oné inspirace. Jak by jinak mělo být řešeno nelegální obsazení cizího majetku než policejním zásahem. Neplatíme si předimenzovanou policii právě proto, aby majetek chránila? Co na tom chce měnit?

Ať nad tím dumám jak chci tak mi z toho nakonec vyjde něco hodně nehezkého. Něco, co vystihl zcela dokonale onen uvedený tweet.

A vůbec se mi to nelíbí.

Reklamy
  1. Báša
    22. prosince 2014 (9.16)

    A jinak je mladej Stropnickej samozřejmě kokot. A má bejt po kom. Měl jsem tu čest osobně a docela rád bych to dostal z hlavy. Z fleku by moh hrát Urválka zamlada a ani by se nemusel učit roli.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: