Úvodní stránka > Různé > Strážní andělé, s.p.

Strážní andělé, s.p.

strandeleNápad na článek přichází často z ničeho nic. Zpravidla ho nečekám a najednou tu je. Zvláštní, že? Jako právě nápad na tento, nepočítám-li „péefku“ prvního ledna, který je první v tomto roce.

Mám některé své oblíbené blogy, které rád navštěvuji. Jedním z nich je blog, který mě vždy pobaví a nebo potěší. Autorka si říká Blogerína (Všimněte se, že se slušností mě vlastní nepoužívám celý název webu a nepíšu, že je stárnoucí blogerína.)

No a onom webu jsem v diskuzi objevil odkaz. Vím, že se nemá klikat na vše, co je kde ke kliknutí připraveno, ale jasně z něj plynulo, že směruje opět na WordPress, tedy žádné nebezpečí, vyjma toho, že skončím u nějakých socialistických pošuků, ale to se dá vydýchat. Horší by bylo skončit třeba na stránkách Klubu českého pohraničí, kam jsem nedávno omylem zavítal, a připadal jsem si jako na oslavě Stalinových narozenin. Ale o tom snad někdy jindy.

Klikl jsem tedy na odkaz a dostal se na stránku s vyobrazením pěkně unaveného anděla. Přirozeně mě zajímaly i komentáře. A líbilo se mi, jak dámy spekulovaly o tom, zda strážní andělé pracují na směny a podobně.

Čekáte, že teď budu autorku pomlouvat za zneuctění strážných andělů a nebo komentující za podivné myšlenky? Ani náhodou. Ale tak mě u onoho odkázaného obrázku a diskuze napadla taková představa ve stylu „Co by, kdyby…

Předesílám, že se nechci v následujících řádcích dotknout něčího náboženství a zcela určitě se ve všech případech budu v otázkách té či oné věrouky mýlit. Ale článek není o náboženství, takže můžu.

Představme si, že skutečně strážní andělé existují. Některé náboženství je může mít s křídly, jiné s šavlí v ruce a některé třeba s cedníkem na hlavě.

A tito andělé vám pomohou, je-li toho zapotřebí. A třeba i budou pracovat na směny, jak bylo zmíněno v oné odkázané diskuzi.

Umím si to docela dobře představit. Bylo by to jistě perfektní, protože kdyby něco – je tu záchrana.

Je jasné, že nic není zadarmo a tak i za službu strážného anděla je nutno platit, ideálně modlitbou. Za malou pomoc od anděla – začátečníka byste zaplatili třeba jedním Otčenášem (nebo jedním „Alláhu Akbar“ či jednou špagetou, dle víry), za pomoc komplexnější a nebo přímo za záchranu života celým týmem andělů by pak modliteb zřejmě bylo podstatně více.

Pochopitelně by tu byli i lidé jako jsem já, tedy ti, kteří nejsou členy žádné církve a nemodlí se. Ti by zřejmě měli smůlu a nebo by se k nějaké víře přiklonili. Strážný anděl za to přeci stojí, ne?

Možná by to nebylo vůbec špatné a myslím si, že by to i mohlo fungovat. Dokud by se do toho nenasral sociální socialistický stát. Ten dokáže zničit prakticky všechno.

Nejprve by se ozvaly hlasy, že ti, kteří se nemodlí a nejsou v žádné církvi jsou diskriminováni. Vždyť i oni mají právo na svého strážného anděla. Sociální stát by pak zajisté toto právo zakomponoval do svých zákonů.

S tím by pochopitelně byla spojena nová daň, kdy by se museli modlit i ti, kteří dosud o služby žádného strážného anděla nestáli.

V rámci odstranění diskriminace by se ovšem musela vytvořit univerzální státní modlitba, kterou by tito lidé museli používat. Součástí by pochopitelně byl poměrně složitý prováděcí předpis, který by určoval poměr mezi touto univerzální modlitbou a modlitbami standardních náboženství.

Asi by netrvalo dlouho a objevily by se další problémy, do té doby neexistující.

Proč například muslima nezachránil křesťanský strážný anděl, ač byl v dostupné vzdálenosti a momentálně nebyl v akci? Proč nejsou ženy zastoupeny mezi strážnými anděli stejnou mírou jako muži? Jsou v jednotlivých náboženstvích stejné podmínky pro to, jak se stát strážným andělem? A určitě řada dalších.

Sociální socialistický stát by postupem času asi došel k závěru, že služby strážných andělů vlastně vůbec nefungují, a nějaká za tím účelem zřízená komise by konstatovala, že je to tím, že tyto služby poskytují soukromé subjekty, které potřebují generovat zisk a správné bude, aby tuto službu poskytoval stát. Je to ostatně ve veřejném zájmu.

Jednotlivé týmy strážných andělů by tak byly zrušeny a zavedena by byla jen jedna služba tohoto typu, Strážní andělé, s.p.

O tom, jak by fungovala si asi umíme všichni udělat poměrně plastický obrázek.

Ano, celé je to fikce. Pohádka. A já nejsem dobrý pohádkář. Jen mě to tak napadlo při shlédnutí výše uvedeného a odkázaného příspěvku.

Jenže ono nejde jen o strážné anděly. Stát, sociální a socialistický, se lidem cpe do čím dál více sfér jejich života. A já jsem pevně přesvědčen, že je proti tomu nutné bojovat jak jen to je možné. Protože jde o větší zlo, než si umíme představit.

Tak ještě jednou hodně sil do Nového roku přeji. Budeme je asi potřebovat.

Reklamy
 1. 04. ledna 2015 (9.04)

  jste první koho znám, kdo spojil anděly s náboženstvím, potažmo státem. Samotnou mě napadají různé pakotiny, ale sem jsem ještě nedošla. njn – mrška asociace

  • 04. ledna 2015 (10.50)

   No spojil jsem tyto dva pojmy proto, že strážný anděl je náboženský pojem (viz). A jak jsem už psal – diskuze mi vnukla myšlenku. Četla jste v článku tu větu, co končí slovy „Co by, kdyby…“ že?

   • 04. ledna 2015 (13.41)

    četla. Co by, kdyby – je hra, která mě baví. Článek se mi líbí, o tom žádná. Akorát mě (znova a znova) udivují široce rozdílné asociace, které u lidí různé pojmy vzbuzují.

   • 04. ledna 2015 (13.46)

    Nejde jen o samotný pojem strážného anděla. K nápadu mě přivedla až diskuze.
    A o asociacích znám jeden hezký košilatý vtip. 😉

 2. oldwomen
  04. ledna 2015 (9.29)

  Zajímavý blog 🙂
  Také mne napadá cokoli a kdekoli, ale spojit anděla se státní službou i „službou“ mne ještě nenapadlo. Protože je snad všeobecně známo, že dobro vykonané andělem musí obdarovaný (zachráněný) poslat nezištně dál, tak mám pocit, že diskriminace z důvodu víry či vyznání se nekoná. První pomoc dostáváme každý zdarma. O každou další se musíme zasloužit.

  • 04. ledna 2015 (10.52)

   Díky za komentář. Určitě jste si všimla toho odstavce, že článek není o náboženství. A víte co? On není ani o strážných andělech. On je o takovém jednom principu…

   • oldwomen
    04. ledna 2015 (15.31)

    Přesně o tomto (zneužívaném) principu mluvím.
    Mimochodem – na strážné anděly se neodvolávají jen monoteistické církve všeho druhu. Jsou v mytologii prostě všude. Spolu s různými pomocnými skřítky a ostatní jinak realitní havětí 🙂
    Občas si říkám, že by bylo fajn, kdyby si Vždy-natažené-příživnické-pracky všech odstínů pleti a vyznání (i s ponoukači k natahování pracky z povolání i povalování) vzal čert.
    Poslouchám občas při tkaní rádio Povídka. Sem tam tam „běží“ grónské pověsti sebrané Knutem Rasmussenem. Jsou to dost drsňárny a kruťárny. Kanibalismus, běžně popisované homosexuální praktiky, lidské oběti… Jsou to krátké a hutné vyprávěnky. Často jen pár nerozvitých vět. Kdykoli čtu Váš blog, tak se mi vybavuje tato:
    Žili dva bratři. Jeden byl pracovitý a oženil se s pracovitou ženou. Měli vždy dostatek masa i tuku. Druhý bratr byl líný a nedovoloval ani své ženě pracovat. Pilný bratr se vždy se svým líným bratrem podělil o ulovené tuleně. Jednu zimu ale bylo tuleňů málo a líný bratr měl hlad. Tak vzal palici a zabil pilného bratra a jeho ženu a jejich děti a uvařil je a snědl. Příští zimu, protože byl líný v létě lovit tuleně do zásoby, umřel i se svou ženou hlady.

   • 04. ledna 2015 (19.00)

    Fuj, jak neetické, netolerantní, asociální a … pravdivé.

 3. Báša
  04. ledna 2015 (11.36)

  Strážní andělé samozřejmě existují. A dokonce i pracují na směny. Akorát s tim pomáháním a chráněním… no, asi nejsme ta správná cílová skupina.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: