Úvodní stránka > Z domova > Má Miloš Zeman řitní otvor?

Má Miloš Zeman řitní otvor?

interviewNázev vás jistě zaujal a průvodní obrázek zmátl. Omlouvám se. Dnešní článek nebude ani o anatomických zvláštnostech a ani o filmových novinkách, jak by se mohlo na první pohled zdát.

I když oboje, jak název tak ten obrázek, mají něco málo společného.

Nedávno jsem měl možnost shlédnout film, který je údajně kontroverzní, v televizi první diváci říkali, že je to perfektní komedie a na komunistických webech se dozvíte, že je to sprostý útok na Severní Koreu. Jde o film Interview.

Upřímně – smíchy jsem se za břicho nepopadal, byť pár dobrých vtipů film nepostrádá.

Hezká je třeba situace, která nastane zhruba po půlhodině filmu kdy televizní moderátor se svým producentem přijedou do Severní Koreje a jsou limuzínou vezeni do pevnosti diktátora Kima. Zastaví se u falešného obchodu s potravinami a moderátor se ptá důstojnice která je doprovází zhruba v tomto smyslu:

„Víte, slyšel jsem (míněn diktátor Kim), že nemusí čůrat ani kadit…“

„Ano, pracuje pro blaho lidu tak tvrdě, že spaluje energii zevnitř.“

„Takže nemusí kadit? Má řitní otvor?“

„Nemá řitní otvor. Žádný nepotřebuje.“

 

A nyní k Milošovi.
Je to pár dní, kdy mu skupina historiků a odborníků na Ukrajinu poslala otevřený dopis. Včera jsme se pak ze zpravodajství dozvěděli, že jim Milouš odpověděl a dle některých novinářů je snad i dokonce zesměšnil.

Zajímavé ale je, že nikde jsem neviděl oba dopisy pohromadě. A tak jsem je dal dohromady v tomto článku.

Otevřený dopis Zemanovi zní takto:

Vážený pane prezidente,

v souvislosti s tím, že čas od času komentujete události na Ukrajině a podnikáte exkurzy do soudobých ukrajinských dějin, bychom Vás jako ukrajinisté a historici rádi upozornili na několik věcí spojených s touto problematikou.

Termín „banderovci“ se v informační válce, která je nedílnou součástí rusko-ukrajinské války 2013-2014 používá výlučně jako nadávka. A častují se jí občané Ukrajiny bez ohledu na národnost, jazykovou či konfesní příslušnost.

Používat termín „banderovci“ pro jakákoli politická či společenská hnutí není možné už z toho důvodu, že žádná politická strana ani hnutí tento termín ve svém názvu nemá. Až na organizaci Tryzub im. Stepana Bandery, což je organizace, kterou by bylo možné nazvat nacionalistickou nebo spíše nacionálně konzervativní, ale která přinejmenším do války na východě Ukrajiny neměla prakticky žádný politický vliv. Připomínáme, že Dmytro Jaroš, který z této organizace pochází, v posledních prezidentských volbách získal 0,7 procent hlasů.

Termín „banderovci“ používala komunistická propaganda po druhé světové válce v SSSR i Československu. Stejným způsobem je používán i dnes a stejně jako tehdy je cílem propagandy diskreditovat samu ideu ukrajinské nezávislosti, jelikož tímto termínem byli a jsou de facto častováni všichni, kdo nesouhlasí s tím, aby Ukrajina byla vazalem či satelitem Moskvy.

A k otázce Stepana Bandery, kterého jste označil za masového vraha, můžeme v krátkosti říci asi toto: Bandera nemohl být masovým vrahem ani kdyby chtěl, válečná léta totiž strávil v německém koncentračním táboře. Snaha vtělit tuto kontroverzní osobnost do chytlavých frází a pomíjet dějinný kontext nesvědčí o profesionalitě těch, kdo tak činí, ať jsou již vedeni jakýmkoli záměrem.

V případě Vašeho zájmu jsme jako ukrajinisté a historici ochotni poskytnout Vám odborné konzultace na dané téma. Věříme, že pomohou odstranit vzájemná nedorozumění a ozdraví českou veřejnou debatu.

Mgr. Lenka Víchová, ukrajinistka, Praha
Mgr. David Svoboda, MA, Ph.D., historik, Praha
Anton Shekhovtsov, odborník na extremistická hnutí, Londýn
Mgr. Yana Leontiyeva, Ph.D., socioložka, Praha

zdroj: Facebook

A Zemanova odpověď je zde:

Vážení ukrajinisté,

obdržel jsem Váš dopis, v němž obhajujete Stepana Banderu.

Dovolte mi proto, abych Vám položil dvě otázky.

Za prvé, znáte Banderův výrok: „Zabij každého Poláka mezi šestnácti a šedesáti lety?“

Pokud neznáte, nejste ukrajinisté.

Pokud tento výrok znáte, souhlasíte s ním, nebo ne?

Pokud s ním souhlasíte, naše diskuze končí.

Pro Vaši informaci bych chtěl uvést, že Stepan Bandera hodlal na Ukrajině vytvořit vazalský německý stát. Měl v tom podporu Alfreda Rosenberga, ale protože Hitler se rozhodl, že Ukrajina bude výlučně po vítězné válce osídlena německými sedláky, tento projekt byl zrušen a Bandera byl poslán do koncentračního tábora. Něco podobného se ostatně stalo i na našem území v případě Jana Ryse Rozsévače, zakladatele Vlajky.

Dále bych Vás chtěl upozornit, že již prezident Juščenko vyhlásil Banderu za národního hrdinu, a že nyní se připravuje obdobné vyhlášení v případě pana Šuchevyče, který proslul tím, že v roce 1941 nechal ve Lvově postřílet tisíce Židů.

Nemohu bohužel blahopřát Ukrajině k takovým národním hrdinům.

Jsem rád, že jsem mohl doplnit Vaše informace a přeji Vám mnoho úspěchu ve Vaší práci.

S pozdravem

Miloš Zeman
prezident republiky

zdroj: Facebook

Pro Zemana je příznačné to, že na nadnesené problémy nejen že nijak nereagoval, ale rovnou položil otázky, které jsou zcela jasně zavádějící. Buď něco nevíte a pak nejste odborníci a pokud ano, tak se k tomu postavíte tak jak písknu já, bez jakéhokoli historického konspektu a nebo se nemáme o čem bavit.

Vysloveno ovšem tak, aby mu fandili lidé poněkud jednodušší.
Obrázek si může udělat každý sám. Podle mě se zesměšnil spíš on.

V Miloušově dopise mě ale dostala věta: „Jsem rád, že jsem mohl doplnit Vaše informace a přeji Vám mnoho úspěchu ve Vaší práci.
Ano, Milouš opět nezklamal. Jako vždy dal najevo, že všude byl, všechno viděl a s každým mluvil. Jeho znalost veškerého dění mi vždy zpestří nudný den.

Někdy je to tak podobné obrázkům ze Severní Koreje, kde diktátor Kim radí, tu drůbežářům, tu kapitánovi ponorky, tu jaderným vědcům a nebo dělníkům v továrně na maziva. Tak podobné, že se fakt musím zeptat – musí Miloš ještě kadit a nebo pracuje tak intenzivně pro blaho svého lidu, že spaluje energii zevnitř?

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. 10. ledna 2015 (0.00)
  2. 05. února 2015 (0.00)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: