Úvodní stránka > Z domova > Mynářova vila? To je ten nejmenší problém.

Mynářova vila? To je ten nejmenší problém.

619625V poslední době se rozpoutala debata o podezřelé koupi vily ve Strašnicích prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem. Nejsem realitní odborník a nehodlám tedy koupi nějak hodnotit. Pokud je ovšem skutečně nemovitost v dezolátním stavu, jistě na sebe nebudedlouho čekat demoliční výměr a cena za pozemek pod oním domem již pro nikoho sporná nebude.

Jak ale říkám, nejsem realitní agent a nepovažuji se za kompetentního v odhadu cen nemovitostí. A navíc je koupě této vily ten nejmenší problém.

Problémy kolem Hradu, respektive presidenta Zemana vidím někde úplně jinde. A plně jsem si je uvědomil až při jedné diskuzi na internetu.

U článku „Proč právě Mynář?“ jsem chtěl poukázat, že je dost dobře možné, že vila se médiích využila jako zástupný problém proto, aby ukázal na daleko větší Mynářův problém – neexistující bezpečnostní prověrku. A použil jsem při té příležitosti termín „pomatenec z Hradu.“

Přirozeně to pobouřilo fanklub Miloše Zemana, ale to je typické. Pokud oni něco podobného v minulosti adresovali Václavu Klausovi, bylo to v pořádku a v zájmu lidu. Na adresu jejich miláááška to je špatné. S tím je třeba se prostě asi smířit.

Jenže co když jsem měl pravdu.

V minulosti byl Zeman poměrně dobře uvažující mistr politické hry. Ne, že bych byl jeho fanda, to ani zdaleka. Vadilo mi i to, že lže a má pochybné kontakty, ale v politické hře si vedl dobře. Dá se říci, že i přes nějaké ty podpásovky si vedl slušně i v debatách kandidátů na presidenta. Ale co se to s ním děje nyní?

Určitě nejsem sám, kdo zaznamenává jakýsi posun do úplně jiné roviny. Kamsi mimo realitu. Někam, kde se sice může na velice omezenou dobu objevit politik v rámci nějakého volebního boje, ale president?

Miloš Zeman si v minulosti většinou zjišťoval pozadí toho o čem hodlá veřejně hovořit, obklopoval se, přes svou katastrofálně amatérskou personální politiku, lidmi, kteří mu minimálně neubírali body a pokud se snažil poučovat, činil tak více méně ve věcech o kterých něco věděl.

A co jsme viděli v poslední době?

Kunda sem, kunda tam.“ To zná asi každý. Obávám se, že dřívější Zeman by si minimálně zjistil o čem šlo v písničce, která stála za uvězněním členek skupiny Pussy Riot. Její text naleznete v ruštině i češtině například na tomto odkazu  (a můžete mrknout i na video, můj šálek čaje to není, ale možná zaslechnete pár akordů podobných „Plastikům“ a uznáte, že umí i zpívat; i když asi jen třikrát…).

A nazvat skupinu pornografickou kvůli excesu jedné členky je sice přitažlivé a usnadňuje odsouzení fanouškům Miloše Zemana, ale je to to samé, jako po střelbě v restauraci Monarch nazvat ČSSD stranou ve které se na oslavách členové mezi sebou vraždí.

Jedna moje kamarádka, která se o politiku příliš nezajímá komentovala onen památný rozhlasový rozhovor slovy: „Ten chlap je úplně mimo…

Ano, nevolila ho. Ale Karla také ne, pro případné hodnocení.

O výměně otevřených dopisů jsem psal včera, takže komentář nepotřebuje. Ale to, že právě Zeman nedokázal vzít v úvahu historická fakta a zejména dobu mě překvapilo. Je pravdou, že pro ty, kteří uvažují poněkud jednodušším způsobem je banderovec to samé jako fašista, nacista a hitlerovský okupant, ale Zemana jsem mezi ně zase tak moc nezahrnoval.

Mynář je pak taková třešnička na dortu. Nejde vůbec o žádné baráky. Jde o bezpečnostní prověrku. Je skutečně únosné, aby doslova pravou rukou hlavy státu byl někdo, kdo se nesmí ani podívat na rozpis služeb Hradní stráže? Nejspíš není.

Pokud si dohledáte historii onoho prověřování, tak z veřejně dostupných zdrojů lehce zjistíte, že Mynář o prověrku požádal až ve druhé polovině roku 2013 a potřebné podklady dodal NBU koncem loňského roku, tedy po roce. A že to Zeman nevěděl? Obávám se, že tím hůř.

Je až s podivem, že Zeman takové jednání nejen toleroval, ale ani nesledoval, když byl v minulosti ochoten šmahem hodit přes palubu každého kdo mu stál v cestě.

Celé je to skutečně nějaké divné, nemyslíte? Vybral jsem jen ty nejkřiklavější případy, možná by se toho dalo najít víc, ale nehledal jsem.

Možností toho, proč se tak děje je několik.

Buď je Zeman už kompletně odtržen od reality a pak je to na pováženou. Nebo je to nějaký jeho geniální politický tah, kdy očekává, že získá body od méně vzdělaných vrstev obyvatelstva (čemuž bych i věřil); spekulovat o příkazech z Moskvy se mi skutečně nechce, to rád přenechám jiným.

A nebo je tu varianta třetí a to ta, že jsem měl ve výše zmíněné diskuzi pravdu a alkohol už udělal své.

Tak jako tak, ani jedna varianta se mi moc nelíbí.

Reklamy
 1. PavelK
  10. ledna 2015 (11.16)

  s vašimi názory většinově nesouhlasím ale na tomhle možná něco pravdy je

  • 10. ledna 2015 (14.00)

   Díky za komentář. Právě proto, že si myslím to co jsem napsal jsem to napsal.

 2. Jarda
  • 11. ledna 2015 (21.58)

   Četl a je to zajímavé. Díky za odkaz.

 1. 05. února 2015 (0.00)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: