Úvodní stránka > Různé > Zloděj křičí: „Chyťte zloděje!“ (nejen o blogu Kosa Nostra)

Zloděj křičí: „Chyťte zloděje!“ (nejen o blogu Kosa Nostra)

internet_cenzuraV dnešní době je na internetu spousta článků, které hodnotí to či ono. A stejně tak často, jak se vyskytují, je zřetelné, že vychází z různých fakt a důkazů.

Kdo si tipnul, že mi jde zejména o články na téma současného dění na Ukrajině, tak se trefil.

Je vcelku jasné, že jde i o to, co je možné nazvat „informační válkou“ ve které se obě strany snaží předkládat své argumenty jako ty správné.
Velké množství „informací“ přináší i nechvalně proslulý blog s poměrně pomateným, stejně asi jako je i jeho autor, názvem „Kosa nostra zostra aneb naše věc zostra! Prostě Kosa zostra!“ který naleznete na adrese vlkovobloguje.wordpress.com

O jeho autorovi jsem se již v minulosti zmínil. Ano, je jím levicově naladěný (byť dle některých pramenů v roce 2006 volil pravici) milovník totality a dysgrafik vystupující pod pseudonymem Vlk.

Pravidelně pumpuje do svých čtenářů informace převzaté z proruských a nebo přímo ruských webů, které jsou více či méně pod vládní kontrolou RF a jeho obecenstvo se u toho zajisté zajíká slastí.

O tom ale psát nechci. Každý rozumně uvažující člověk si udělá obrázek sám. Chci psát o tom, co je důležité.

V jednom jeho posledním článku jsem objevil tato slova.

KDY ZAVŘOU KOSU?!
Ještě nikdy jsem nepoužil mezititulek ve svodce. Až dneska. Vede mne k tomu tahle informace z internetových novin Echo 24 – budu citovat:

Británie, Dánsko, Litva a Estonsko dnes vyzvaly Evropskou unii k účinnému odporu vůči ruské propagandě, která se z Moskvy šíří od vypuknutí krize na východě Ukrajiny. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na dopis ministrů zahraničí čtyř států, jehož kopii má k dispozici. Dopis je adresován unijní ministryni zahraničí Federice Mogheriniové.
„Rusko urychleně rozvíjí svou kampaň dezinformací a propagandy, která má být asymetrickou odpovědí na hospodářskou moc Západu,“ uvádí se v dopisu. „Svobodná média doma přitom ruská vláda dusí, zastrašuje a vytlačuje z veřejného života. Zahraniční média jsou v Rusku vystavena diskriminaci a nucena k uzavření svých odboček,“ upozorňují ministři.
Zdroj. http://echo24.cz/a/i2pyr/ctverice-statu-eu-vyzvala-k-obrane-pred-ruskou-propagandou
Jsem zvědav, kdo bude samozvanými dohližiteli nad bojem proti ruské propagandě označen za agenty Moskvy…. Tak přesně takhle jsem si představoval svobodu slova! Čím se tohle liší od boje komoušů proti ideologicko diverzním centrálám imperialistů?

zdroj

No, mohu Vlka uklidnit, že něčeho takového se asi být nemusí. Přestože on na svém blogu v diskuzi jiný názor zakazuje, viz můj článek Zbabělost a lži z června 2013. Ne každý se totiž chová jako on a nebo Rusko, které má ke svobodné společnosti hodně daleko.

Jednak jeho blog není žádná mediální instituce či organizace, ale jen jeden blog z mnoha. Ač často hovoří o „svém prostoru“ ani ten webový prostor není jeho, ale je mu bezplatně propůjčen provozovatelem webu WordPress.com, společností Automattic.

Ale co je hlavní – servery i provozovatel spadají do jurisdikce USA. A to je to, co je důležité!

Tisíckrát můžeme na USA nadávat; i já považuji Spojené státy za zemi, která již není tou zemí svobodě zaslíbenou. Socialistické a s tím spojené i totalitní tendence jsou i tam. Ale pořád je tam určité právní prostředí a s ním i první dodatek ústavy, zaručující svobodu projevu.

Nejen WordPress, kde je Vlk hlásnou troubu RF, ale i další weby, kde se to rusofily jen hemží (namátkou třeba livejournal.com, který je majetek ruské společnosti sup media a ta zas patří do ruského holdingu Rambler) hostují své weby právě pro onen první dodatek v USA.

Zkuste si naopak na nějakém čistě ruském serveru propagovat něco proti ruské vládní klice.

Kdo má hlavu, závěr si udělá sám. A kdo ne? Ten bude spekulovat o tom, jak by bylo blaze v Rusku. Hodně štěstí.

Reklamy
 1. Báša
  12. ledna 2015 (4.21)

  Já Vám nevím. Mám spíš tendence aplikovat Hanlonovu břitvu: Nehledejte zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost.
  A Vlkovi nerozumím. Pokoušel jsem se ty wannabe moudra dešifrovat a nezaujalo mne to.

  • 12. ledna 2015 (9.22)

   I to je možné. Ale domnívám se, že na podstatě, tedy tom, kde je a kde není médium svobodné, to nic nemění. Mě osobně to připadalo jen jako dobrá názorná ukázka.

 2. Petr Pelikán
  12. ledna 2015 (9.46)

  Petře, po přečtení Vašeho článku mi ihned přišla na mysl slova Václava Havla, která velmi dobře vystihují podstatné: https://www.youtube.com/watch?v=xIqt4cUoDcQ . (od 1:10 – 3:57, i když to stojí celé za poslechnutí)

  Můj názor ohledně Vlkova blogu znáte. Sleduji ho již jen sporadicky. Občas najdete něco zajímavého – články pana Čermáka čtu se zájmem.

  • 12. ledna 2015 (10.01)

   Tak jste skončil ve spamu. Filtr vážně někdy žije vlastním životem. 🙂

   Díky za video i názor. Myslím, že video si zaslouží shlédnutí a nezaslouží komentář. A to myslím v dobrém slova smyslu.

   • Petr Pelikán
    12. ledna 2015 (12.39)

    Já celou tu diskusi (pod tím videem najdete odkaz) považuji za velmi zajímavou.

    Jinak Vlkův blog je opravdu dobrým příkladem povrchního zacházení s informacemi.

    V onom výše zmíněném článku píše Vlk s odkazem na článek v „Der Spiegel“ například toto:

    „Mimořádně zajímavý je titulek tohoto článku:

    Jazenjuk in Berlin: Merkel dämpft Hoffnungen auf Ukraine-Einigung

    Jacenuk v Berlíně: Merkelová tlumí naděje na sjednocení Ukrajiny.

    Nevím, kde Jacenuk k takovému názoru přišel. Podle mne jen kalí vodu a snaží se přitápět pod kotel a vynucovat si další a další pomoc západu a ví, že dneska je klíčovou figurou Merkelová a Německo.

    V samotném článku není žádný výrok Merkelové citován, který by tomu nasvědčoval. Naopak, já její výroky, které jsme citoval včera, překládám úplně jinak. Totiž, že Německo zaujalo zcela nerealistickou pozici, že Rusko se dočká odvolání sankcí až tehdy, když vydá Kyjevu na nůž opolčence a vrátí Krym…Ta slova byla jednoznačná! Pokud si je Süddeutschen Zeitung nevycucaly z prstu.“

    Vlk není schopen jednoduché analýzy článku. Jako by mu chyběly základy gramatiky. Každý gramotný člověk ví, že viditelným znamením citátu jsou uvozovky, ve kterých se tento nachází. Ty ale, z logického důvodu, u onoho nadpisu článku chybí. Ten nadpis totiž vypovídá:

    Jacenjuk byl v Berlíně – po rozhovoru s ním tlumí Merkelová naděje na dohodu o Ukrajině.

    V článku se pak dočtete proč.

    Naprosto jasná informační a smyslová desinterpretace psaného, stejně jako i překlad.

    A takovýchto jeho výplodů se najde dost – a to nejen při interpretaci cizojazyčných zpráv a článků. Číst to je většinou ztráta času.

 3. Báša
  12. ledna 2015 (10.30)

  Já bych s citováním Veškrny byl vopatrnej. Právě v jeho případě Hanlonova břitva neplatí a ausgerechnet vod něj přednášky vo morálce dost blbě snášim.

  • Petr Pelikán
   12. ledna 2015 (12.41)

   Já to tak, jako Vy nevidím.

   • Báša
    13. ledna 2015 (8.39)

    Báša mít osobní zkušenost, proto Báša vědět. 🙂

   • Petr Pelikán
    13. ledna 2015 (11.35)

    Báša není sám s osobními zkušenostmi.

 4. oldwomen
  12. ledna 2015 (20.41)

  Osobně beru Vlka tak, že je lépe, když se vyzvrací na blog, než kdyby tím též prudil okolí v reálném světě. Něčím se na důchodě bavit musí. Čas mu to musí zabrat značný. Protože ve všech svých grafomanských počinech se netají naprosto jasným pravidlem: „Vlk se nikdy nemýlí a kdo bez výhrad nevyje s ním, vyje proti němu“, tak se kolem něj celkem logicky vyprofiloval okruh pár aktivních dopisovatelů vrkajících si do oušek. Dobrou analýzu u něj najdete spíš omylem.
  Obecně dění na Ukrajině je zaručený magnet na čtenáře a denní počet přístupů TAK PŘÍJEMNĚ pomasíruje ego a kolébá blogera v iluzi, jak je dobrej nezávislej novinář…
  Kosu zavře buď sám Vlk, protože ho to přestane bavit a nebo protože holt nikdo není nesmrtelný. Z vůle ouřední se mu nestane nic. Je neškodným křiklounem.
  Petře – kdo z blogerů má přístup k relevantním informacím a zároveň není vázán mlčenlivostí. Celá blogosféra přežvejkává jen to, co bylo puštěno do povolených periodik. Troška pravdy, troška nepravdy, kýbl emocí, svazek odkazů a citací (toto nejlépe v zacyklení) A čtenost český psaných blogů – ta je prostě „v globále“ směšná.

  • 12. ledna 2015 (22.08)

   Máte pravdu. Jenže…
   Vidíte, vždycky je jenže.

   Pokud jde o Vlka máte pravdu. Jenže je řada jeho čtenářů, převážně buď méně vzdělaných a nebo staršího věku, kteří považují jeho nekritické přejímání jednostranných názorů za bernou minci.
   A i pozadí těch zpráv se nijak nezajímají. A na to jsem se také snažil upozornit.

   • oldwomen
    13. ledna 2015 (1.00)

    🙂 nepodceňovala bych čtenáře tohoto blogu. Zejména ty starší a pokročilé. Skokany na špek má každý bloger. Je vysoce pravděpodobné, že u Vlka jich bude početně, nikoli ale nutně procentuálně, víc, než třeba u Vás a nebo u mne. Už jen pro jeho (a to opravdu nejsou kyselé hrozny, ale prosté konstatování faktu) denní návštěvnost.

   • Báša
    13. ledna 2015 (8.37)

    Nehledě na to, že podívat se k Janice, Šamanovi nebo k Vlkovi je mnohem jednodušší než vobtelefonovávat neziskovky, jakou prasárnu zrovna pečou.
    Je třeba vědět, co připravuje druhá strana a tam je to barevně na barevnym. 🙂

 5. 14. ledna 2015 (17.00)

  Vzhledem k tomu ze uroven soucasnych oficialnich medii cenim asi stejne vysoko jako Rude Pravo, jsem rad ze kosa existuje. Jeste jsem tam toho necetl tolik abych mohl hodnotit jejich duveryhodnost.

  > Ale co je hlavní – servery i provozovatel spadají do jurisdikce USA. A to je to, co je důležité!

  Abyste se nedivil s cim EU prijde. Muzete mit servr kde chcete, oni uz neco vymysli.

 6. 14. ledna 2015 (17.58)

  kosa, ostrov … kdysi jsem, nepřemýšlelíce, jak bývá mým, hloupým, zvykem, navrhla, že ráda podiskutuji – s tím, kdo tam byl, žil – a to jako prostý občan, nikoli za zadkem s ambasádou nebo firmou .., protože výlevy tipu „vážená, upřímná lítost, jak vám usa vymyli hlavu“ mě nebavily .. a co byste řekl? Ticho 🙂

  • 14. ledna 2015 (23.12)

   Víte, u nich platí to, že není-li argument, nastane ticho. Kéž by tak fungovala celá levice…

 7. Amus
  15. července 2015 (15.47)

  Vy jediní objektivní: tady máte k přečtení něco o svobodě tisku v USA a podobné maily mi chodí minimálně dvakrát do měsíce:

  One of the biggest battles over press freedom in decades is about to come to a head, and we need your help.

  Sign this petition to help keep journalist James Risen out of jail.

  James Risen, the Pulitzer Prize-winning reporter for the New York Times who exposed the original NSA warrantless wiretapping program, may be headed to prison. The Justice Department is trying to force him to testify against one of his alleged sources, and if he doesn’t—as he’s vowed not to—he could be issued a fine large enough to bankrupt him, or be sent to jail.

  This is totally unacceptable in a country that values the First Amendment and press freedom. Journalists need to be able to protect the confidentiality of their sources to get information out to the public, and if they are forced to reveal their sources in court, they may never be able to gain their trust again.

  Along with Roots Action and a coalition of other press freedom groups, we are hosting a petition to the Justice Department demanding that they drop their dangerous pursuit of James Risen. Thanks to many of you who have already signed on, the petition has over 100,000 signatures. But we need as many signatures as possible before we deliver the petition to the Justice Department and Attorney General Eric Holder in two weeks. We can get the number of signatures up to 150,000 or more with your help.

  So please go here, and add your name to the growing list of people that are telling the Justice Department: halt all legal action against James Risen and stop trying to punish reporters for doing their job.

  Sign this petition to help keep journalist James Risen out of jail.

  Thank you for your time.

  Sincerely,

  Trevor Timm
  Executive Director
  Freedom of the Press Foundation

  A k tomu, jak funfuje svoboda tisku v Rusku si stačí pustit některou tiskovou konferenci s Putinem, odpovídá na velmi kritické otázky ruských novinářů. Pokud podobně kritickou tiskovku s Obamou naleznete na internetu, dejte odkaz. Ale pochybuji, že by si něco podobného, co si dovolí vůči ruskému prezidentovi ruští novináři, ti američtí vůči Obamovi dovolili.
  To jen k té vaší tzv. objektivitě.
  Ale čtenost tohoto webu také nebude příliš vysoká….

  • 15. července 2015 (17.49)

   Nevím přesně, jaká je čtenost tohoto webu. Ale co vím naprosto jistě je to, že i Vám, Amusi, mohu poděkovat za její zvýšení, protože tím, že jste si článek přečetl, byť jste ho asi příliš nepochopil, což po Vás zajisté požadovat nemohu, zvýšil jste tuto čtenost a vložením komentáře jste se přidal k další tisícovce komentujících, za což Vám děkuji také.
   Navíc komentování článku více než 1/2 roku starého také o něco zvýšlo jeho hodnocení a to se počítá.

   Také se mi líbí, že zvládáte použití kombinace kláves Ctrl+C a Ctrl+V. Možná příště použijte při citaci nějaký screenshot a nebo odkaz. Postačí to a dost to šetří místo, nevěřil byste.

   Též bych chtěl poděkovat za Vaší komickou vsuvku o Putinovi. Pokud totiž citujete email jednoho z členů vedení FPF a přidáte porovnání s Ruskem, pak to jinak nevyzní. Nebo si snad opravdu myslíte, že by organizace jako FPF mohla fungovat v Rusku tak jak funguje v USA?

   No a to, ta poslendní věta, je k té Vaší objektivitě. Názor si udělá každý sám.
   Děkuji za komentář.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: