Úvodní stránka > Z domova > … škodí zdraví

… škodí zdraví

cigaretaZa minulého režimu bylo drobným písmem na krabičkách cigaret napsáno „Kouření škodí zdraví.“ Ovšem poté, co jsem shlédl včerejší Televizní noviny na televizní stanici Nova, domnívám se, že politické debaty o kouření škodí daleko víc. Zdravému rozumu.

Nejenom socdemácký ministr zdravotnictví Němeček připravují zákon, který by plošně zakazoval kouření v restauracích. Ten navíc hodlá do zákona nacpat ještě další nesmysl, to, aby byl na nápojovém lístku minimálně jeden nealkoholický nápoj levnější než alkohol.

Oba dva nápady považuji za více než zvrhlé. Pokud byste měli specializovaný obchod kožené obuvi, připadalo by vám normální povinně prodávat i tenisky? Asi byste si mysleli něco o debilech. A to samé je nápad s oním nealkoholickým nápojem.

Není přeci možné nutit někoho, aby za nějakou cenu prodával nějaké zboží. To je socialistická zrůdnost.

Pokud pak jde o zákaz kouření, nebudu vymýšlet něco nového, použiji slova svého vlastního článku, který jsem napsal před dvěma roky.

V žádném případě nehodlám omezovat nikoho, komu vadí tabákový dým. Sám, ač kuřák, si nedovolím zapálit v přítomnosti nekuřáka, protože si jsem vědom toho, že moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného. Domnívám se ale, že omezování majitelů restaurací je vysoce kontraproduktivní.

Restaurace je soukromý majetek jejího majitele. Tvrzení nekuřáků, že mají právo na čistý vzduch je sice pravdivé, ale nepravdivý je dojem, že jim musí být vytvořen v majetku někoho jiného. Pokud nekuřákovi vadí kuřácká restaurace, nikdo ho nenutí do ní chodit. Bude-li takových zákazníků dostatek, vzniknou nekuřácké restaurace zcela logicky samy. Bude po nich poptávka.

Poptávku ale není možné vytvořit tak, že nekuřáckou restauraci nařídíme. Tak to prostě nefunguje.

Přiznávám, že jsem kuřák a pokud jdu do restaurace na oběd, preferuji takovou, kde není nahuleno. Ale protože vždy říkám, že se svobodou jde ruku v ruce i zodpovědnost, nehodlám na zahulenou restauraci nadávat. Proč? Je to jen moje volba, zda do ní půjdu a nebo půjdu jinam. Jsou to totiž moje peníze, které v restauraci utratím a tak jen já rozhodnu, která restaurace to bude. Zda budu mít náladu zajít tam či onam.

Určitá představa některých lidí, že host v restauraci má právo na čistý vzduch je totiž zcela mylná. Restaurace, respektive její návštěva, není žádné nezadatelné lidské právo. A proto host jednoduše musí respektovat to, jak majitel restaurace nastaví pravidla. A pokud to hostovi nevyhovuje? Pak má unikátní možnost každého zákazníka, jak ovlivnit chování prodávajícího. Svou peněženku a své peníze.

Každý totiž může, stejně jako já, jak píši výše, rozhodnout, kde je utratí. Peníze jako míra hodnot jsou totiž tím nejspravedlivějším řešením.

Na začátku jsem zmínil relaci televize Nova. Naleznete jí na tomto odkazu.

Doporučuji hlavně čas 1:40 kde předseda zdravotního výboru Rostislav Vyzula, který je v parlamentu za Babišův projekt ANO, na dotaz reportéra, který se ptal, zda návrh neomezuje práva majitelů restaurací prohlásil, že hostinský je v hospodě hlavně kvůli občanům!

No vidíte, a já si myslel, že lidé podnikají hlavně kvůli sobě. Dost zajímavá slova od těch, kteří tvrdili, že chtějí zastávat práva, mimo jiné, i živnostníků.

Co ale čekat od socialistů, že? Vždyť sami vědí lépe, co je pro jiné dobré.

 

Reklamy
 1. 17. ledna 2015 (12.54)

  jj – poslední dobou čím dál tím více sleduji, jak „ofčina“ (moje vlastní synonymum pro socialistickou a rádobyopoziční většinu) ví nejlépe co komu, kdy a v jakém množství. PS: k těm kuřákům – já vždy říkám, že mě nevadí, že nekouří – ale rozčilování se, jak ve 20hod. večer byl v Lbc. pro společnost s batoletem problém najít nekuřáckou – mě nepobavilo.

  • 17. ledna 2015 (22.14)

   Souhlasím.

   Víte, jsem kuřák, ale nikdy bych si nedovolil zapálit bez dovolení v přítomnosti nekuřáka.
   Na problematiku povinně nekuřácké hospody se dívám tak, jako bych chtěl jít do coffe shopu. Na vysoké jsem si marihuanu párkrát dal a prostě mě to neoslovilo. A při návštěvě Holandska nevyhledávám návštěvu coffe shopu. Nechci aby je zrušili, ale prostě do nich nejdu.
   A u nás? Nejsem vegetarián a proto do prodejen s vegetariánskými potřebami nechodím. Nechci ale aby byly zrušeny. Nejsem ani modelář a přestože cestou od tramvaje chodím kolem prodejny s modelářskými potřebami, nikdy jsem v ní nebyl. Bourat jí ale nehodlám.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: