Úvodní stránka > Z domova > Stát je přeci nejlepší hospodář…

Stát je přeci nejlepší hospodář…

calculator-428294_640Vždy jsem, v rozporu s nadpisem tohoto článku, tvrdil, že stát je tím nejhorším hospodářem, jaký může být. A spousta etatistů se z toho mohla pokakat.

Jenže pravda je taková, že stát opravdu patří do kategorie „Kam stoupne, tam sedm let tráva neroste.“ V lepším případě.
Představte si, že máte firmu. Jedno jestli malou a nebo velkou. Prostě podnikáte. To si dokáže asi představit každý.

A vaše firma se dostane do problémů. Sníží se vám tržby. To bývá problém, protože nejspíš budete mít nějaké závazky, které budou na delší období, které budete muset plnit. Třeba splátky úvěru, leasing byť jen na jedno či dvě auta a peněz bude méně než jste čekali.

Co teď?

Možností budete mít několik. Snížíte ceny svého produktu, abyste byli konkurenceschopnější. Nebo snížíte vstupy; třeba jedno auto oželíte, propustíte neefektivní zaměstnance, omezíte nějaké přebytečné výdaje a podobně. Cest může být celá řada.

Klidně se můžete spojit se silnějším partnerem a nebo třeba firmu prodáte. Lepší je mít peníze na něco nového, než firmu která vám je bude nenasytně žrát.
Ono v tom podnikání, i když vám řada čerstvých absolventů bude ukazovat celé sady barevných grafů a prezentací, jde především o obyčejný selský rozum.

Všechno se ale změní, pokud budete – státní zaměstnanec.

Pracovníci státu totiž právě onen selský rozum postrádají. Někdy mám dojem, že pokud chcete řídit nějaký státem spravovaný podnik, tak jsou podmínkou psychotesty. Máš rozum a uvažuješ logicky? Alou pryč, tebe tu nechceme. Ještě by to začalo fungovat.

Jak si totiž vysvětlit krok České pošty, s.p. z pondělí tohoto týdne, kdy tato zdražila své služby.

„Poptávka po službách České pošty dlouhodobě klesá. Její do značné míry fixní náklady se tak rozpočítávají na menší objem služeb,“ zdůvodňuje nutnost zdražení mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina. Právě tento úřad zdražení schválil.

zdroj

Takže dokonalá logika – není zájem o naše služby, tak je zdražíme.
To, že má pošta fixní náklady mě, jako potenciálního zákazníka, zase tak moc nezajímá. To je věcí České pošty. Mě zajímá, zda bude skutečně doručeno (což může být zábava, protože třeba obyčejný dopis nemůžete ani reklamovat, viz tento odkaz, str. 37, čl. 40 odst.1, vůbec celý dokument je poměrně zábavný) a bude doručeno včas.

Ano, o služby České pošty asi není zájem. Není se čemu divit. Pošta již v minulosti vymýšlela jak vydělat peníze. Psal jsem o tom ostatně již před dvěma lety. A jak je vidět, o doplňkové „služby“ asi také není velký zájem. Tomu se ani nedivím, pojistku si sjednám, pokud budu chtít, u svého pojišťováka a pokud mi jí někdo bude cpát při posílání balíku, asi ho poměrně nevybíravě pošlu kamsi.

Česká pošta, pokud tedy chce přežít, by měla najít nějaký lepší doplňkový prodej. Možná by po zavírací době mohly přepnout na režim „Hospoda, výčep“ a nebo něco podobného.
Ke zvážení stojí i omezení nákladů, což může být problematické, protože pošta si již zvykla jednoduše dojit státní rozpočet.

Ale vůbec nejrozumnější by asi byla privatizace. Jenže co by tomu řekl stát a státní úředníci? Ukázalo by se to totiž, že v dalším odvětví je možné se bez nich obejít.

Reklamy
 1. čtenář
  04. února 2015 (9.06)

  Petře,
  až taková pravda to nebude,si myslím,že by o jejich služby nebyl zájem,Česká pošta je oproti konkurenci v nevýhodě,má stovky poboček které na sebe nevydělají.Konkurence jí dlouhodobě bere pouze ty třešničky z toho dortu.
  Pokud by Česká pošta mohla zrušit ztrátové pobočky tak by nemusela zdražovat,třeba.
  Ale přejeme si to?Já tedy ne,na vesnicích je ČP nutnost,i když vím,že by mě to nepostihlo tak si nepřeji omezovat síť poboček.

  Já jsem s ČP spokojen,i přes to zdražení,ano,je to nepříjemné,ale kdo nezdražuje?

  Vodárny a jejich fixní náklady je něco podobného jako ČP,zdražují pořád,protože ty „fixní náklady“ na údržbu atd.

  • Petr Pelikán
   04. února 2015 (9.51)

   Čtenáři,

   myslím si, že pravda leží někde uprostřed. V Německu už je pošta dlouhou dobu privatizovaná – předcházeli tomu dvě poštovní reformy. A domnívám se, že to neuškodilo.

   Vezmeme-li v potaz, že v dnešní době, díky internetu, poptávka po klasických poštovních službách klesá a v oblasti zásilek a balíků nejdete hodně konkurence, pak je to zřejmě jen otázkou času, kdy dojde ke změnám.

   • čtenář
    04. února 2015 (10.14)

    možná ano,jenže Němci si to asi dokáží „ošéfovat“.S nimi se my na tom našem Klondiku nemůžeme srovnávat.
    Kdyby u nás došlo k privatizaci ČP tak to bude asi debakl,peníze za prodej by byly zanedbatelné,ztráta pracovních míst maximální.

    Ono je chybné už to,že konkurence naší pošty má výhodu,pracují pro ni živnostníci,s těmi se dá zamést razdva,když nebudou tancovat jak majitel píská,kdežto naše pošta se zaměstnanci,platy,odvody atd je v tomto v konkurenční nevýhodě.

   • Petr Pelikán
    04. února 2015 (10.42)

    V Německu to pošta od pádu jejího monopolu také nemá jednoduché – v dnešní internetové době o to těžší a systém s živnostníky pro poštu (Deutsche Post) tady funguje.

    Od doby privatizace zde pošta prošla recesí a postupně uzavřela spoustu jejích filiálek (kvůli výši běžných nákladů), což bylo pro spoustu malých obcí problematické.

    Řešením bylo, že si pošta např. dojednala v místě pobočku u místního maloobchodu. Konkrétně třeba u nás, v Kalchreuthu, má malou přepážku ve foyeru naší radnice.

    Oni se učili a učí od těch soukromých firem. Když chci třeba poslat někam balík, tak u benzinky v Heroldsbergu (to je malé městečko pod námi), má pobočku „Hermes Versand“ – a všechny formality včetně zaplacení mohu vyřídit předem přes Internet, balík či zásilku musím jen předat a nechat naskenovat – žádné fronty, žádné čekání.

   • čtenář
    04. února 2015 (11.04)

    ano,u nás to bude také tak fungovat,ze ztrátových poboček udělají(chtějí udělat)franšízu,jenže už toto sníží ten počet zaměstnanců.A to je podle mne špatné řešení.Jakékoliv snižování množství pracovních míst je špatně.Pošta sice ušetří,ale státu se na pracáku objeví další nezaměstnaní.

    U nás to asi dopadne tak,že tu frenšízu získá celoplošně nějaká velká maloobchodní síť,která podniká hlavně v menších obcích a na vesnicích.Již před několika roky se mluvilo o COOPu.

   • Petr Pelikán
    04. února 2015 (12.23)

    Strach ze snižování pracovních míst je na jednu stranu pochopitelný, na straně druhé je ale otázkou, jaké alternativy existují a zda je společnost ochotná, v případě zachování současného stavu, uměle financovat nadbytná pracovní místa.

    Je pak také otázkou, zda to v důsledku není zvýhodnění oproti soukromému podnikatelskému sektoru – tam nemáte při neustálém poklesu poptávky služeb a existenci konkurence možnost říct, nechám vše, tak jak to je, stát mě bude ztráty dotovat.

   • 04. února 2015 (13.39)

    Chtěl jsem reagovat, ale byl jste rychlejší. A protože jsem chtěl napsat jinými slovy téměř totéž, ušetřil jste mi tím čas a mohu se věnovat něčemu smysluplnějšímu.

    Co tím chci říci? Ne, že by nebylo smysluplné reagovat, chraň bůh. Ale to, že uvolněním pracovníka z uměle vytvořeného a z daní nás všech udržovaného pracovního místa se jednak on může věnovat něčemu smysluplnějšímu a i ty peníze se mohou využít smysluplněji. V mém úhlu pohledu to pak znamená, že se lidem neuloupí, ale to bych asi chtěl příliš.

   • čtenář
    04. února 2015 (14.18)

    pane Pelikáne,ale ta pracovní místa přece nejsou nadbytná,nadbytné pracovní místo je podle mě to,které není potřeba vůbec,tato místa ale potřebná jsou,protože poskytují služby zákazníkům na těch menších obcích,jsou to jen pracovní místa která si na sebe nedokáží vydělat,toto ale tvrdí Česká pošta,já do toho nevidím,ale moc tomu nevěřím,myslím si,že ČP by dokázala najít rezervy,nehledě na to,že i přes ztrátové pobočky je jako celek v zisku.

   • Petr Pelikán
    04. února 2015 (16.57)

    To je otázka pohledu, čtenáři.

    Ty místa – tedy poštovní pobočky – určitě nutné jsou. A když ty jsou nutné, pak jsou nutné i ty pracovní místa – byla by logická konsekvence, ale tak tomu není.

    Skutečností v současnosti je, že držet si v menších obcích a na vesnicích pobočku pošty včetně zaměstnanců (a potřebujete nejméně dva – dovolená, nemoc atd.) s celodenní otvírací dobou je nejen neefektivní, ale také skutečně vyhazování daní z okna a to minimálně z těchto důvodů:

    1. Časové a pracovní vytížení – velmi silně pochybuji, že pošty na vesnicích a v menších obcích jsou každý den a alespoň na třetinu pracovního dne vytíženy (a i to by bylo málo na celodenní provoz).

    Jen pro ukázku, tady najdete otvírací dobu naší pošty i s fotkou: http://www.kalchreuth.de/index.php?id=23

    Otvírací doba: stejná jako otvírací doba radnice

    Po – 09:00 Uhr – 12:00 Uhr
    Út – 08:00 Uhr – 12:00 Uhr
    St – 16:00 Uhr – 18:30 Uhr
    Čt – 09:00 Uhr – 12:00 Uhr
    Pá – 09:00 Uhr – 12:00 Uhr

    a v sobotu od 09:00 – 10:00

    2. Běžné provozní náklady pobočky

   • čtenář
    04. února 2015 (17.50)

    pane Pelikáne,
    1.nejsou vytíženy,ale také nemají ten celodenní provoz.
    2.provozní náklady se dají snížit(sloučení s jinou provozovnou)stejně jako se dají zvýšit tržby.

    zde poslechněte,když budete mít čas.

    Pro a proti (05.11.2014 09:30)
    O hospodaření České pošty a její budoucnosti na trhu hovořili v Pro a proti ředitel sekce korporátního obchodu České pošty Jiří Štráberger a místopředseda Asociace poštovních služeb Petr Angelis. Moderuje Lucie Vopálenská.

    http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3244061

    Já samozřejmě nejsem pro to aby se podnikání ČP dotovalo do nekonečna,ale nejsem přesvědčen ani o tom,že by ten byznys ČP nešel dělat efektivně i bez převádění poboček na franšízu.
    Chci a budu se na to dívat očima poslední poštovní úřednice,posledního penzisty v zapadlé vsi,kde jediné co mu ještě zbylo ze státního majetku je ta ČP.

    No a také si najděte jak mluvčí ČP vysvětlovala proč si manažeři pořídili Audi A8 a A6,zasmějete se.A o toto jde také,hospodařit se musí nejenom dole,ale i tam nahoře,pokud na jednu stranu někdo klade důraz na ztrátové pobočky a chtěl by je zavírat a na druhou stranu se musí vozit v luxusu,tak je něco špatně,no a natolik mě znáte,že víte,že tady nejde o nějakou závist.Jde pouze o to,že když nedokáži řídit podnik efektivně,tak bych neměl mít nárok ani na ten luxus.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: