Úvodní stránka > Ze zahraničí > Modrá je dobrá

Modrá je dobrá

modraprilbaJak jste jistě poznali z obrázku, nebudu dnes psát o hudbě. I když písnička s názvem použitým v nadpisu se mi líbí.

O Ukrajině a tamním konfliktu se toho napsalo dost a dost. Dlouho jsem se bránil tomu, abych na toto téma napsal také článek. Sice jsem se neubránil dokonale, pokud kliknete na štítek Ukrajina, tak naleznete předchozí čtyři články, které ale stále byly napsány v jakémsi stavu zvažování a hledání toho, co je a co není pravda.

Prostě nerad dělám unáhlené závěry.

Ale čas běží a najednou se před námi otevřela téměř unikátní možnost zjistit, kdo chce a kdo nechce válčit.

Dnes proběhla tiskem a i TV zpravodajstvím zpráva, že president Porošenko by uvítal na Ukrajině bezpečnostní jednotky OSN.

Názory na mírové sbory OSN se obecně různí. Někdo namítá, že jsou k ničemu, někdo zase tvrdí opak.

Pokud budeme vycházet ze, zřejmě nejznámější, studie politoložky Virginie Page Fortna z Kolumbijské univerzity, dojdeme na základě této práce z roku 2004 k závěru, že v posledních 50 létech bylo obvykle působení „modrých přileb“ úspěšné.

Podle jiné studie je pak zvlášť dobré, pokud vojáky doprovází i policisté, což může výrazně pomoci k ochraně civilistů. (V duchu pravidla, že vojáci kontrolují znesvářené strany a policisté zázemí.)

Rozhodně i bez odborných studií je pak možné přítomnost vojsk OSN považovat za významný prvek i z hlediska obecné informovanosti.

Obecná informovanost je totiž právě z důvodů vyspělých možností a prostředků propagandy obou stran konfliktu významná a třetí zdroj je možné jen uvítat.

Z výše uvedeného, sice krátkého, pojednání, je možné přítomnost „modrých přileb“ považovat za žádoucí. O to víc mě udivuje postoj Ruské strany, která se, dle informací z médií, takovému řešení brání.

Pokud jde o jednotky OSN, podléhající Radě bezpečnosti, které je Rusko stálým členem, tak kde je problém? Vždyť Rusko si přeci přeje mírové urovnání problémů. A co jiného je přítomnost „modrých přileb?“

Ještě je tu ovšem možnost jiná. Rusko lže a je samo agresor.

Pokud Ukrajina požádá o přítomnost mírových sborů, pak nám Rusko v radě bezpečnosti odpoví na otázku zda je a nebo není agresor přímo před celým světem. Stačí jen jedno veto.

 1. Báša
  20. února 2015 (15.26)

  Porošenko (Walzmann) už votočil. Modrý přilby že né. Prej radši policejní jednotky EU. Asi mu došlo co výše Vámi psáno a uvědomil si, kdo bude líp lhát.

  • 20. února 2015 (20.51)

   Abych byl upřímný, tak jsem nalezl lži na obou stranách, to tak prostě chodí, ale na straně Ruska jsou sofistikovanější, takže se hůře ukazují. A z hlediska mezinárodní bezpečnosti jsou rozhodně důležitější.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: