Úvodní stránka > Z domova > Diagnóza Tolčinský

Diagnóza Tolčinský

cenzuraParlamentní listy včera přinesly rozhovor s komentátorem Českého rozhlasu Alexandrem Tolčinským.

Rozhovor byl na téma současné krize na Ukrajině a brousil i kolem vztahů s Ruskem. Ovšem při čtení mě dostala jedna otázka, respektive odpověď.
Můžete si jí přečíst sami, níže je otázka (kurzívou) a odpověď (tučným písmem).

Někdejší vládní zmocněnec pro americký radar v Česku Tomáš Klvaňa píše dokonce o výrazném vlivu ruské propagandy u nás a tvrdí, že jí dávají prostor i „bojácná“ veřejnoprávní média a celá země se odchyluje od západní orientace, což je prý politikům buď jedno, anebo se na tom přímo podílejí. Pokud podle Klvani česká občanská společnost postupnou rusifikaci nezvrátí, pak amen s námi… Co o tom soudíte? Je nutné omezit svobodu slova v zájmu „obrany před ruskou propagandou“?

Domnívám se, že to bude nezbytně nutné. Ruská média také vysílají do Česka a Moskva tu má své stoupence. Viz nedávné vstoupení Jana Petránka o oprávnění anexe Krymu, nebo Jiřího Vyvadila, který své neznalosti nahrazoval vulgárním chováním k moderátorce ČT.

zdroj (citace obsahuje i překlepy v době přebrání textu)

Domníval jsem se, že snad špatně čtu. Nebo se pletu, pokud se domnívám, že Saša Tolčinský zcela nepokrytě a veřejně obhajuje cenzuru?

Zákaz poslechu „nepřátelského“ rozhlasu u nás byl dvakrát. Za okupace v průběhu 2. světové války a za komunistického režimu.

To, co Tolčinský naznačil jako možnost, se hodně moc podobá právě onomu komunistickému zakazování a to osobně považuji za daleko nebezpečnější, než to za okupace; u nepřítele je totiž cenzura přeci jen očekávaná.

Osobně nesnáším, podle mého názoru zcestné a místy až nemorální, názory na některých levicových webech. Ale vždy budu tvrdit, že jejich autoři mají na své názory právo.

Zákaz jiných, než oficiálních, názorů je, byl a vždy bude zhoubným. Tolčinský doslova v přímém přenosu předvádí platnost pořekadla, že „Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.“ Věřím totiž, že svůj názor Tolčinský možná i myslí v dobrém, ale zapomíná na to, že stát miluje salámovou metodu, kterou lidem krade jejich práva. A tohle by byl docela lákavý plátek…

Pokud komentátoři, jako Tolčinský a jemu podobní, pokud i ostatní novináři nedokážou ustát boj s Ruskou propagandou, dělají svojí práci špatně. A tomu žádný zákaz nepomůže. Naopak, přestanou zvládat i to co dosud zvládají.

Nechci panu Tolčinskému ubírat právo na jeho názor. Nejsme v Rusku. Ale nenechám si vzít svoje právo, prohlásit to, že pokud výše citovaná slova dokáže vypustit z úst novinář, pak by bylo na zvážení, zda by neměl svůj novinářský průkaz spláchnout do záchodu.

Možná by se mu tam líbilo. Nebyl by tam totiž sám, o společnost by se mu postarala novinářská čest Saši Tolčinského, která tam putovala spolu s jeho slovy.

Reklamy
Rubriky:Z domova Tagy:, ,
 1. PetrJ
  24. února 2015 (9.14)

  S tímto musím souhlasit. Jenom jak píšete o tom tzv. „oficiálním“ názoru: myslím, že sama existence nějakého „oficiálního“ názoru je špatná.

  • 24. února 2015 (9.58)

   Přirozeně s Vámi souhlasím. Ale pro potřeby pochopení názorů A. Tolčinského je třeba tuto „kategorii“ uvést.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: