Úvodní stránka > Z domova > Pif – paf

Pif – paf

gun-615237_640V Uherském Brodě se střílelo. To ví asi každý. A bezesporu se mnou bude každý souhlasit s tím, že se jedná o tragédii, která by neměla být nejen zlehčována, ale ani zneužívána.

Obávám se ale toho, že zneužita bude.

Téměř okamžitě po zveřejnění toho, co se v Brodě stalo se na webu iDnes objevil článek s názvem „Uherskobrodská tragédie zřejmě rozvíří diskusi o držení zbraní v Česku.

Článek obsahoval nenápadný odstavec, který ale považuji za důležitý.

„V České republice je drženo poměrně velké množství zbraní. Je otázkou, jestli chceme, aby v české společnosti bylo tolik držitelů zbrojních průkazů,“ řekl Chovanec v úterý večer televizi Prima. Podle posledních statistik vypracovaných vnitrem za rok 2013 je mezi držiteli zbrojních průkazů a licencí v Česku zhruba 761 000 ručních zbraní.

zdroj

Osm mrtvých, devět i se střelcem, ale v Uherském Brodě nezpůsobila zbraň. Viníkem je, zřejmě pomatený, střelec.

Když někomu, lidově řečeno „chroupne v palici“ pak je úplně jedno, jestli má zbraň legálně a nebo ne. Je úplně jedno, jestli vezme do ruky pistoli, sekeru a nebo bazuku doktora Chocholouška. Výsledek bude vždy podobný.

Pokud se Uherskobrodská tragédie stane důvodem k dalším zákazům, nebude to žádné opatření „v zájmu bezpečnosti.“ Bude to obyčejný sprostý krok k tomu, dostat slušné lidi do nebezpečí.

Jestli bude chtít někde střílet pomatenec, rozhodně pochybuji, že se bude zajímat o to, že nelegálně drženou zbraní to bude protizákonné. A to samé platí pro někoho, kdo se rozhodne spáchat například loupež. Naopak, ten bude mít ještě větší jistotu, že se zákona dbalý občan bude bránit maximálně telefonátem na policii či voláním o pomoc, což není proti střelné zbrani příliš účinné.

Již před třemi lety jsem v článku „Zlé, zlé zbraně“ na tuto skutečnost upozorňoval. I na to, že důsledkem praktického zákazu obranných prostředků ve Velké Británii byl nárůst násilné trestné činnosti a i na to, že v USA, které tak rádi démonizují zastánci zákazu či omezení zbraní, je ročně zbraní zavražděno kolem 9 tisíc lidí, ale zachráněno kolem 1,5 milionu lidí.

To jsou skutečnosti, které jsou stále platné.

Troufnu si tvrdit, že pokud by v restauraci byli lidé, kteří by byli ozbrojeni jinak než předvolbou 112 v telefonu, mohl být pomatený střelec včas zastaven.

A stejně tak si stojím za tím, že pokud bude tragédie v Uherském Brodě zneužita k dalšímu utahování šroubů, půjde o sprostotu nejvyššího kalibru.

  1. PetrJ
    26. února 2015 (9.04)

    Bojím se jako Vy a myslím, že to tentokrát zneužito bude. Minimálně v tom, že se prosadí povinné psychologické testy. I když je to k ničemu. V tomto konkrétním případě je ale také důležité, jestli ten člověk měl už dřív problémy s policií nebo ne. Pokud ano, mohlo by se jednat o pochybení policie, protože v takovém případě by měla možnost mu ZP i zbraně odebrat dávno před incidentem.

  1. 02. března 2015 (0.01)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: