Na šrot

scrap-iron-72065_640Jdete někdy popíjet a jste z toho, jak se říká, „na šrot?“ Vím, stane se to. A nejsem žádný moralista, abych to odsuzoval.

Jenže někdy to odsuzovat musím. Protože jsou jednoduše situace, kdy by člověk při tom, když něco dělá, „na šrot“ býti neměl.

Namátkou jde o řízení auta, práci na stavbě ale i operačním sále. Nově pak vidíme, že chlastat by neměli ani úředníci ministerstev a ministři. A pokud ano, tak ne v zaměstnání.

1. března vešla v platnost vyhláška 27/2015 Sb. s poetickým názvem „Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění pozdějších předpisů.“

Tento několik vět dlouhý elaborát je skutečný paskvil, který mě zcela oprávněně vede k domněnce, že MŽP je neskutečná banda debilů.

Je nám tvrzeno, že se již nesmí vykupovat odpad za hotovost. Ale celé mi to hodně moc smrdí.

Nejprve zabrousím do historie.

Tedy, historie to tak moc není. Když jsem byl malý a chodil ještě do základní školy, sbíral jsem starý papír. Přesněji to bylo tak, že jsme doma starý papír schraňovali na hromádku a jednou za čas se převázal motouzem a já ho odvezl do sběrny. Cestou jsem se stavil u několika známých, kteří ho také sbírali, více či méně pro mě.

Ve sběrně jsem dostal peníze, které jsem si mohl nechat a byl jsem na ně patřičně hrdý. Nejbližší pouť je sice přesunula do kapsy majitelů kolotočů a stánků se sladkostmi, ale ten pocit, že si nemusím o pětikorunu na létající labutě říkat a mohu hrdě platit ze svého se nedal ničím nahradit.

Posuňme se v čase. Není to dlouho, co jsem si nechal namontovat krbovou vložku. Je to příjemné a užitečné. Zatímco oheň vesele plápolá, šetřím úspěšně na topení v baráku.

Muselo se při tom pochopitelně sekat zdivo a řezat potrubí. Jednou takhle zazvonili jacísi tmavší spoluobčané a slušně se zeptali, jestli by si ten kovový šrot mohli odvézt.

Řekl jsem si, proč ne? Nebudu se muset starat o odvoz a oni si přijdou na pár korun ve sběrně. Bylo na nich vidět, že jsou rádi, že jsem jim, z mého pohledu šrot, který by mě stál jen peníze a čas, nechal. (Tiše a rasisticky si pak mohu i myslet, že byli hrdí na to, že nemuseli nic krást.)

Takové malé příběhy ze života má asi každý ze čtenářů. Jedno je nyní spojuje. Od 1. března tohoto roku je to minulost.

Pokud není možné platit ve sběrnách v hotovosti, žádný malý kluk tam asi nic neodnese a sběrači starého železa se na to asi taky vykašlou.

O tom, že se vůbec nepletu se můžeme přesvědčit již po týdnu platnosti oné vyhlášky. Podle ČT se v některých sběrnách údajně prakticky zastavil výkup.

Ministerští úředníci se domnívají, že bojují se zločinností. Stejně tak pomatení byli i někteří starostové před nimi a zakazovali svými pofidérními vyhláškami výkup druhotných surovin za hotové. Vždy bez efektu.

Nyní vyhláška efekt má – její výklad zasahuje do svobodného podnikání a likviduje živnosti firmám, což je dobrý začátek pro dominový efekt. Nevydělávám, jako první propustím zaměstnance a primárně ty, kteří mají minimální mzdu, protože její možné navýšení v budoucnu z takových zaměstnanců udělá ještě větší přítěž.

Ale neodbočujme.

Vyhláška údajně bojuje proti zlodějům kovů. Je jasné, že zloději tyto ukradené kovy dávali do sběren. O tom diskutovat nehodlám. Je to fakt.

Ale pokud vás bude bolet ruka, také jí preventivně neuříznete. Budete se spíš snažit bolesti zabránit.

A při hledání příčiny by si měli zamést před vlastním prahem především místní samosprávy, které zřizovaly bandy obecních policajtů, které slouží téměř výhradně pro buzeraci slušných lidí a pokutování řidičů za nesmyslné přestupky. Dávat pozor na zloděje je nad jejich síly.

Prostředky pro prevenci „šrotové kriminality“ v našem policejním státě bezesporu jsou. Ale to by musela policie i sbory ozbrojených obecních šimpanzů dělat svojí práci. Ne jen sedět v kanceláři a nebo plnit plán pokut. A tak se zakáže výkup za hotové bez toho, aby se domyslel důsledek.

Na ministerstvech by fakt neměli být na šrot. Víte proč?

Všude je totiž tvrzeno, že vyhláška zakazuje výkup druhotných surovin za hotové. I výkupny na to skočily. Ale je tu takový problém. Nikde jsem totiž v té vyhlášce nenalezl, že by se výkup sběru za hotové zakazoval.¹

Takže jsou dvě možnosti. Pokud si budou úředníci svůj nedodělek vykládat stále po svém tak by se měli vzbouřit především firmy, které sběr vykupují a nadále za hotové vykupovat.

A nebo nastoupí šedá ekonomika. A tak zařídí i to, že stát z prodaného šrotu nedostane žádné výpalné. A to bude jen dobře.


 

¹)

Vyhláška 27/2015, viz výše, je vlastně jen jediný odstavec (viz odkaz v úvodu článku, který vypouští část věty. Celkem obsahuje dva paragrafy, z nichž jeden je ona změna a druhý se týká účinnosti vyhlášky.

Ta vypouštěcí věta zní:

V § 8 odst. 5 vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění vyhlášky č. 478/2008 Sb., se slova „a odpady, za jejichž výkup nebo odběr nesmí poskytovat úplatu v hotovosti,“ zrušují.

Pokud se podíváme na vyhlášku 478/2008 Sb., která upřesňuje původní vyhlášku 383/2001 Sb., jež inkriminovaný odstavec 5 neobsahovala, pak nalezneme opět velice krátký elaborát, který, mimo jiné, rozšířil onen § 8 o odstavec 5, kde je uveden výčet toho, co provozovatel sběrny nesmí vykupovat od fyzických osob a nebo za takový odpad platit hotovostně.

Konkrétně zní takto:

Odpady, jež provozovatel zařízení ke sběru nebo výkupu odpadů nesmí vykupovat od fyzických osob, a odpady, za jejichž výkup nebo odběr nesmí poskytovat úplatu v hotovosti, se vymezují jako odpady, mající povahu…

A následuje výčet toho, co se nesmí vykupovat (umělecká díla, náboženské předměty, průmyslová zařízení etc.)

Můžete se podívat ostatně sami. Pro hledání znění vyhlášek doporučuji aplikaci Ministerstva vnitra na této adrese: aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/start.aspx.

Protože některé částky, jež vyhlášky obsahují jsou dost obsáhlé, upřesňuji, že příslušná pasáž vyhlášky 383/2001 je na straně 8358 a vyhlášky 478/2008 na stránce 8211 příslušných částek.

Takže jen změna, která ale vlastně nic nemění. A plno humbuku okolo. Budou sběrny opravdu tak předposrané jak jsou?

Pokud ano, tak jim nástup té šedé ekonomiky ze srdce přeji.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: