Úvodní stránka > Z domova > Minority report

Minority report

dverePřestože k tomu název dnešního článku může navádět, nebudu dnes recenzovat žádný starší film. A dokonce ani nebudu připomínat jeden článek s podobným názvem z původního blogu Od věci.
Někdy si uvědomím, jak se blogeři, nejen ti ostatní, ale i já, věnují samým důležitým záležitostem. Probíráme globálně politické problémy, nacházíme řešení Ukrajinské krize, řešení globální bezpečnosti a někdy vypadáme jak ti největší kandidáti na Nobelovu cenu míru.

Zapomínáme ale na to, co je skutečně podstatné a co se nás a našeho okolí dotýká opravdu bezprostředně.

A tak v blogosféře občas zapadnou právě ty okrajové zprávy, které jsou sice z hlediska řešených velkých problémů pro někoho nepodstatné. Jenže se nás, aniž bychom si to připouštěli, sakra dotýkají.

Jedna taková zpráva proběhla bez výraznějšího povšimnutí médii v průběhu několika uplynulých dní.
Jen na několika místech a poměrně nevýrazně označenu, jste mohli najít aktualitu, kde se  psalo například následující:

Stát chce mít přehled, kde se jeho obyvatelé reálně zdržují, plánuje proto obnovit přechodné pobyty. Hlásit druhou adresu vedle té trvalé by musel úřadům každý, kdo své bydliště opustí na více než 90 dnů. To bývají případy lidí v podnájmech, dělníků na služebních cestách, studentů na kolejích nebo třeba chatařů. Podle ministerstva vnitra má opatření městům pomoci například s výběrem poplatků nebo získáváním peněz na údržbu.

zdroj

Utéci před exekutory tím, že se přihlásím k trvalému pobytu na radnici, už asi brzy nebude možné. stala se z toho totiž zavedená praxe a státu došla trpělivost. Nyní na českých radnicích „bydlí“ 375 tisíc lidí.

zdroj

Nejméně stovky tisíc lidí žijí ve skutečnosti jinde, než je jejich trvalé bydliště. Stát chystá zákon, kterým je chce přinutit, aby si dali papíry do pořádku. Celkem nenápadný nový zákon o evidenci obyvatel, který sepsalo ministerstvo vnitra, přinutí k cestě na úřad statisíce, možná miliony lidí.
MF DNES má k dispozici jeho podrobný „věcný záměr“. Text se však bude ještě dopracovávat a pak teprve schvalovat. Největší změnou bude, že skončí hra na schovávanou se státem. Lidé budou muset mít v dokladech uvedené místo, kde skutečně přespávají. A to se dotkne nejen těch, kteří mají bydliště hlášené na úřadě.
Stačí, abyste žili na koleji, na chalupě, pobývali v léčebně dlouhodobě nemocných, v ubytovně zaměstnavatele, ale trvalé bydliště měli pořád někde daleko v jiném městě. Trvalé bydliště bude navíc povinné – dnes totiž existují lidé, kteří ho nemají nikde, protože si ho zrušili.

zdroj

To co vyplývá z výše uvedených citací je jasné – připravuje se další neuvěřitelná šikana lidí. Ve článcích se dočtete dokonce i to, že bude uváděno možná i číslo bytu ve kterém máte trvalé bydliště.
Zcela nechápu, k čemu je státu informace o tom, kde bydlím. Samotný institut trvalého bydliště považuji za šikanózní a nesmyslný.

Pokud se někteří komentátoři domnívají, že bydlištěm na radnici zamezíte exekutorovi dohnat dlužníka, pletou se. To exekutora možná jen zpomalí, ale nezastaví. Ano, jsou způsoby, jak exekutora zastavit doslova přede dveřmi, ale ty zde zveřejňovat nebudu, ale bydliště na radnici to opravdu není. A levné to není už vůbec.
Neobstojí ani důvod toho, že stát potřebuje možnost, jak komunikovat s občany. Tyto způsoby stát má, má jich celou řadu a záleží jen na občanovi, zda je využije.

Já osobně nebydlím ve svém trvalém bydlišti více než deset let. Mám důvody proč tomu tak je a nikomu do nich nic není. Před existencí datových stránek jsem využíval ve vztahu ke státu možnost dosílky, služby České pošty za pár stovek ročně. Po vzniku datových schránek pak tuto možnost, která mi navíc umožňuje reagovat na jakýkoli úřední dopis operativně, třeba z druhého konce světa.

Nikdy k tomu nebylo zapotřebí uvádět přechodný pobyt.

Uznávám, že někteří lidé tyto způsoby neznají, nicméně to není můj problém a potažmo ani problém státu, jde jen a pouze o problém těch lidí. A já se rozhodně nehodlám stát obětí státní šikany kvůli tomu, že tito lidé nemají zodpovědnost za své chování a své činy. To je jejich problém.
Vím, že se najde řada opravdu debilních ovcí, které budou připravovanou změnu obhajovat. Neznám jejich přesné argumenty, ale to co vím zcela jistě je to, že půjde o argumenty liché a lehce vyvratitelné.

Za sebe pak mohu říci, že si rozhodně žádné přechodné bydliště zřizovat nebudu. Ať již připravovaný šikanózní zákon projde a nebo ne. A že má být za nedodržení pokuta?

No, pokud úředník bude umět komunikovat pomocí datové schránky, pak mi jí může zkusit udělit. Myslím, že to bude docela zábavná korespondence, kterou zde rád zveřejním. Úřední nedoukové jsou ostatně často zdrojem dost zábavných historek.

Postavit se šikaně je možné i v drobnostech. Od nich se totiž odvíjejí ty důležité a globální problémy o kterých se tak dobře bloguje. Ale vlastní práh, ten by se měl zamést jako první. I když jde jen o takovou okrajovou zprávu.

Reklamy
 1. 24. dubna 2015 (19.03)

  lidé by se měli celkově zamyslet nad „sběrem“ dat. Protože když si k trvalému pobytu (jakože je to de jure neuskutečnitelné) přidají „čipované“ OP – a k tomu odsouhlasí jedinou správnou OP s čipem /mylně uvedli, že by tam šel i ŘP/ – karta pojištěnce atd.atd. – můžou si rovnou nechat čip zavést. Jeden z „moderna“ zastánců sice argumentoval „nepochopením vymožeností doby, tupostí – stačí přece PIN..“ jenže – já prostě nechci. Nechci hlásit, že dýchám a proč – zvl. když stát na tom nemá nejmenší podíl, naopak – dělá vše proto, aby se lidí „zbavil“. Takže přemýšlím, že když teď budou všude uprchlíci – po nich někde nějaké místo zbyde …

  • 24. dubna 2015 (21.23)

   Poněkud se obávám, že ta volná místa po uprchlících nebudou právě rájem na zemi. Hlavně proto, že ti bohatí, tedy ti uprchlíci o kterých hovoříte, protože hlavně z Afriky to nejsou na tamní poměry nějaké „socky,“ již odešli a bůhví co tam nechali.

   Jinak ale souhlas. Paradoxní na tom všem je, že leckterá firma dokáže zabezpečit data několikanásobně lépe, než stát. Ale ono je to tak ve všem.

   • 25. dubna 2015 (7.47)

    jako v Liberlandu – stačí kousek místa 🙂 nečekám, ani nejsem zvyklá, aby za mne „stát“ myslel a staral se

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: