Úvodní stránka > Různé > Jak jsem psal pro Abecedu

Jak jsem psal pro Abecedu

abecedaMožná jste si u minulého příspěvku, který vyšel v poslední minutě prvního květnového dne všimli, úvodního textu v závorce. Bývá používán, když autor první zveřejnění provedl někde jinde. Častěji ovšem bývá pod čarou

Tento článek je vlastně napsán z donucení. Přislíbil jsem totiž v jedné diskuzi, že se toho tématu dotknu.
Výše uvedený článek jsem zveřejnil na stránkách nového magazínu Abeceda. Hostuje na poněkud neobvyklé doméně .xyz a upřímně, i ta neobvyklá doména byl jeden z důvodů, proč jsem přislíbil něco napsat. Ale nejen to. Těch faktorů bylo několik.

Když mě z magazínu Abeceda oslovili, bylo to v době, kdy jsem tento blog zanedbával. Pracovní vytížení se trochu zvýšilo. Nicméně mě zaujalo to, že vydavatele nezajímalo to o čem píšu, ale jak to píšu. To zahrání na strunu ješitnosti polichotí každému.

Ale zjistil jsem, že nešlo o nějaký marketingový tah, a pokud ano, tak ne prvoplánově. Na jejich stránkách je ostatně k nalezení toto:

Chtěli bychom se pokusit vytvořit magazín, kde naleznete všehochuť. Nechme levicového čtenáře poznat názor pravice a naopak. Seznamte zájemce o politiku s recenzí něčeho zajímavého a umožněme autorovi vlastní tvorby, aby jí prezentoval těm, co třeba jinak čtou jen politické komentáře.

zdroj

S tím mohu jen souhlasit. Já tedy něco podobného nenašel. Politika a nebo ekonomika se vždy bijí za tu správnou pravdu majitele webu a ostatní témata na internetu čtu jen když na ně narazím náhodou.

A zde, hned při prvním pátečním vydání (Abeceda.xyz zveřejňuje nové články v pátek) vidím několik článků autora se kterým po ideologické stránce nesouhlasím a na jehož stránce občas dost naštvu jeho příznivce. Ale co to? Vidím tu jeho práci na dost zajímavé stavební téma a musím uznat, že u něj bych si ho asi nepřečetl, ale nyní jsem četl a se zájmem. A i ostatní práce, které by mě možná nenapadlo hledat a při tom byly zajímavé.

Sice nebylo vše mým šálkem kávy, ale přečetl jsem všechno. Skoro, zveřejněný Máchův Máj byl nad mé síly, ale toho jsem neměl rád nikdy.

Musím říci, že takto nastavený editorský plán se mi líbí. Asi nepřinese ranec peněz, ale nedomnívám se, že je to jeho primárním cílem (reklamní plochy rozvržené zcela přesně dle podmínek reklamy vydělají skutečně tak na provoz a nějakou tu kávu). Zde si myslím, že to je příjemný pocit z představení autorů veřejnosti a sdružení zdánlivě neslučitelného. Pokud redakce dodrží své předsevzetí nezasahovat do prací autorů, myslím, že Abeceda má před sebou slibný rozvoj.

Vím, že je po prvním vydání předčasné dělat nějaké závěry, ale myslím, že mám v tomto případě pravdu.

Psal jsem ale o více důvodech, které mě k napsání článku přivedly. Dalším je moje soukromí.

Když budete někde publikovat, budou vás nejprve zpovídat a budou chtít vaše osobní údaje. Tady ne. A to se mi líbí. Ctít autorovo soukromí by měla totiž být samozřejmost. Abeceda.xyz tak činí.

Co se mi pak líbí také, je transparentnost vydavatele na jedné straně a nechuť ke kopírování článků z webů autorů na straně druhé. Když jsem to nabídl, přišla mi totiž odpověď spíše vyhýbavá.

A tím se dostávám zpět k předsevzetí nijak autory neřídit. I to k tomu totiž patří.

Svůj první článek jsem pro Abecedu poskytl s jistou drobnou nedůvěrou či pochybností. Ale pokud budou pokračovat tak jak začali, nejsem v žádném případě proti pokračování. Naopak. Stejně mám nyní trochu méně času a nemohu se pravidelně věnovat blogu tak, jak bych chtěl. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným. Krom toho mohu přispět k rozvoji platformy, která asi vážně chyběla; po shlédnutí prvního zveřejnění si to myslím dokonce o něco víc.

Navíc mi to v praxi potvrzuje to, o čem jsem přesvědčen. Že totiž právě egoismus, který socialisté odsuzují, přináší prospěch i okolí.

Můj egoismus nemuset se pravidelně věnovat svému webu přinese vydavatelům Abecedy část obsahu. Jejich egoismus, který má za cíl uspokojení z vydávání Abecedy přinese mě onen čas, kterého mám nyní trochu méně a čtenáři výběr různých názorů a úhlů pohledu.

A to je dobře.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: