Úvodní stránka > Z domova > Osmého, devátého a nebo kdy, sakra?

Osmého, devátého a nebo kdy, sakra?

vojacinaryneVčera bylo 8. května. A spousta lidí mi říká, že dnes budeme slavit výročí osvobození. Míním to v roce 1945, osvobození může být celá řada.

A stejně tak velká spousta lidí říká, že je to špatně, že se mělo slavit včera.

Přiznávám se, že na nějaké oslavy nemám čas ani náladu. A nikdy jsem si ono výročí nepřipomínal, vyjma toho, že si ze školy pamatuji ono květnově nástěnkové „1 – 5 – 9“ (Pro ty, kteří již „to štěstí“ neměli na vysvětlenou. 1 = 1. máj, svátek práce, 5 = květnové povstání, 9 = osvobození.)

Když už se ale lidé hádají o data, přidám se i já. Ne proto, že je to IN, ale proto, že bývalý režim si docela rád upravoval fakta podle sebe a bohužel jim dodnes řada lidí věří.

Pokud se na tu Svatou trojici čísel podívám, něco mi na ní nesedí. Už ta pětka trochu nesedí, protože ten den sice začalo Pražské povstání, ale povstání českého lidu začalo o pět dní dříve. Pokud si dobře pamatuji, plakáty to někdy nazývali právě povstáním českého lidu, ale to se dá svést na pragocentrismus.

Co tedy s tím osmým/devátým květnem? Je pravdou, že to je komunistické překroucení a nebo ne?

Pokud nahlédneme do Wikipedie, zjistíme, že pod heslem 2. světová válka nalezneme popis celého válečného konfliktu a jeho časové omezení je také tak posuzováno. Od 1. září 1939, tedy od napadení Polska Německem, až k oficiální kapitulaci Japonska dne 2. září 1945.

Jenže my jsme v Evropě. Tady byl konec kdy?

Wikipedie uvádí

Již počátkem května vypuklo v českých zemích květnové povstání českého lidu, které se z Přerova rozšířilo do dalších měst i na venkov. 5. května začalo pražské povstání, které tři dny poté skončilo podpisem příměří a ústupem Wehrmachtu. Následující den vstoupily do Prahy v rámci Pražské operace sovětské jednotky, jež západně od města sváděly s Němci boje až do 11. května. Posledním bojem československých jednotek byla bitva o Břest, která se uskutečnila 7. května. Válka v Evropě skončila 8. května 1945, kdy vstoupila v platnost bezpodmínečná kapitulace německých ozbrojených sil.

zdroj

Dobrá tedy, 8. květen. Ale co když ti zlí fašističtí protiruští intelektuálové s Wikipedií manipulovali?

Inu, není nic snazšího než se podívat na historii úprav hesla. To Wikipedie umožňuje. Kromě odstranění vandalismu, pravopisných chyb a drobných upřesnění názvů a podobně žádná zásadní změna neproběhla. Navíc je výše uvedený citát i tzv. „ozdrojován.“

Proč tedy někdo slaví devátého? Fakt jde o výmysl komunistů?
Nejspíš ano.

Německá kapitulace (ono jich bylo díky Stalinovým požadavkům několik, včetně té první ze dne 7. května) vstoupila oficiálně v platnost 8. května 1945 ve 23.01 hodin letního středoevropského času. A to je v Moskvě již po půlnoci. Tedy v tu dobu tam bylo již devátého!
A zbytek je již politika. Tam kde se komunisté roztahovali, slavilo se povinně devátého, tam kde byli realisté probíhaly oslavy osmého.
Myslíte, že chci toto datum zneužít k protikomunistickým či protiruským náladám? Ale prdlajs holenkové. Je to tak.
Jestlipak víte, od kdy se u nás konec války slaví? Ono se to totiž po válce nestihlo vložit mezi svátky.

Poprvé se vláda Národní fronty svátky zabývala v září 1945, jenže se neshodla vláda s presidentem na datu, kdy oslavit osvobození. Zda to má být den zahájení pražského povstání (Benešova varianta), nebo 9. květen, jako v SSSR (vládní varianta navržená ministrem osvěty Nejedlým).

Ke kompromisu nedošlo a do roku 1948 se to jednoduše nestihlo nijak ošetřit.
A tak si na to vzpomněli komunističtí a komunisty tolerovaná poslanci a až v roce 1951 přijetím zákona č. 93/1951 Sb., o státním svátku, o dnech pracovního klidu a o památných a významných dnech (dostupné online zde).

Je příznačné, že komunistický režim zvolil takové datum, aby ladilo s tím, jak slavil tehdejší SSSR. Pokud by snad byl někdo na pochybách, že zákon měl jako hlavní cíl zalíbení se tehdejšímu SSSR, mrkněte na jeho znění. Konkrétně na jeho první paragraf.

§1

Státní svátek.

Devátý květen, výročí osvobození Československa Sovětskou armádou, se prohlašuje za státní svátek republiky Československé.

Koplo vás to do očí? Jde o to, že Československo žádná Sovětská armáda neosvobodila. Ona totiž v době osvobození ještě neexistovala. Pokud tu nějaká podobná byl, byla to Rudá armáda. To byl totiž oficiální název armády tehdejšího SSSR. A to až do roku 1946.

Pokud ani to nestačí, přečtěte si text vystoupení poslance Váchy ze dne 2. listopadu 1951. Byl zpravodajem k návrhu výše uvedeného zákona. Jeho vystoupení není dlouhé, je to jen devět krátkých odstavců plných ideologie. Nikdo jiný k této věci již nevystoupil.

Text naleznete v digitálním repozitáři Poslanecké sněmovny na tomto odkazu.

Pokud se podívám výše, je mi vše jasné. Komunistický režim si upravoval data po svém. Devátého a basta. Že nějaká kapitulace proběhla jindy? Co na tom, Stalin má pravdu, soudruzi.

Jenže víte, já si myslím, že je docela jedno, který to byl den. Jestli sedmého, kdy skutečně oficiálně německá vojska kapitulovala, nebo osmého, kdy začala kapitulace platit a nebo devátého, jak vyžadoval Sovětský svaz, který nikdy nevěděl, kolikátého vlastně je a i vlastní říjnovou revoluci slavil v listopadu.

Mě jsou ta data, slušně řečeno, u zadele. Není snad důležitější že to bylo, než kdy to bylo? Je třeba býti sovětským, ruským či komunistickým demagogem a přetahovat se o data? Myslím, že skutečnost konce je důležitější než jeho přesné datum.

A mimochodem. Bylo to osmého. Hlásila* to Moskva.


*) Záznam vysílání Moskevského rozhlasu byl přebrán z knihovny Wikimedia Commons

Článek byl původně zveřejněn v internetovém magazínu Abeceda a naleznete ho na tomto odkazu.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: